DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Mardin 2. Kariyer günü etkinliği

Mardin İş Kur İl Müdürlüğü ile Mardin Artuklu Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan ”Mardin 2.Kariyer Günü” etkinlikleri Artuklu Üniversitesi konferans salonunda yapıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mardin 2. Kariyer günü etkinliği

Toplantıya Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, Artuklu Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr.Ahmet Ağrakça, Artuklu İlçesi Belediye Başkanı Emin Irmak, STK, Kanaat önderleri ve çeşitli okullardan öğrenciler katıldı.
Açılış konuşmasını yapan İşkur İl Müdürü Mehmet Akın yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bizim bu etkinliği düzenlemekteki temel amacımız işgücü piyasasının taraflarını, işverenleri, iş arayanları, akademisyenleri, meslek seçme veya çalışma hayatına atılma aşamasında olan öğrencileri bir araya getirmek; gençlerin kariyer planlamalarına yardımcı olmak, rehberlik etmek ve ışık tutmak; böylelikle istihdama katkı sunmaktır. Önümüzdeki yıllar için hedefimiz ise bu etkinliğe bir “İstihdam Fuarı” niteliği kazandırarak sürdürmek; açık iş pozisyonlarının, staj imkânlarının işverenler tarafından bir ürün olarak iş arayanlara ve öğrencilere ulaştırılmasını sağlamaktır.
“Kariyer” insanın yaptığı işte kendisini sürekli geliştirebileceğini düşündüğü alanları tespit edip, yaşam boyu bu alanda yoğunlaşarak kendisini mesleki, ekonomik, sosyal, fikirsel ve duygusal açıdan tatmin edebilmesidir. Yapılan istatistiklere göre insanların ancak %30’u kendi mesleklerini yapabilmektedir. Bu yüzden daha öğrencilik günleriniz bitmeden sizi yarınlara taşıyacak hedeflerinizi belirleyin. Günümüzde beden gücünün yerini beyin gücü almıştır. Emek yoğun üretim yerini bilgi ve bilişim teknolojilerinin kullanıldığı üretim modellerine bırakmıştır. Bu nedenle her gün kendinizi ve bilgilerinizi güncellemeye önem verin. Kendinizi sürekli yenileyin. Yenilemezseniz yenilirsiniz. Büyük buluşlara buluşlara imza atanların yaşlarının ne kadar genç olduğunu dünya örnekleri bizlere göstermektedir. Üniversiteye devam ederken, kimi garajında, kimi evinde, kimi hamamda (Arşiment), bu işlere zaman ayırarak bugün hayatımıza yön veren buluşlara imza atmıştır. Görüldüğü üzere başarı fark yaratmaktır. Düzenlediğimiz bu etkinliğin öğrencilerimize, iş arayanlara, işverenlere, Mardin işgücü piyasasına hayırlı uğurlu olmasını ve yeni etkinliklerde buluşmayı diliyor; saygılar sunuyorum”
Mardin Artuklu İlçe Belediye başkanı Emin Irmak ise işsizliği ele aldı. Irmak “Biz Mardin’de yapılacak isthidamı destekliyoruz. Bu bağlamda Mardin’e gelecek olan ister Mardinli olsun veya olmasın her yatırımcıya destek olacağız” diyerek yatırımcıya verdiği önemi dile getirdi.
“Üniversite ile işbirliğine davet ediyorum”
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr.Ahmet Ağırakça ise işsizlik konusunda kişinin sorunu kendisinde de araması gerektiğini dile getirdi. Ağırakça “Mardinli olarak eksiklerimiz bilmeliyiz ve biz Mardinli olarak ne yaptık diye önce kendimize sormalıyız. Mardinli varlıklı aileler yatırımlarını dışarıda yaptı. Oysa bir Antepli yatırımını dışarıda yapmaz. Biz Mardinliye bu ruhu vermeliyiz. Bunun için Mardin’deki tüm kurumlar beraber çalışmalı ve öncelikle Mardinli işadamları istihdam artırmalı. Bunun yanında işsizliğin kararlı bir şekilde düşmesi için ‘orta elemanın”’ yetiştirilmesi lazım.”

“Mardin’de hala şiddetten medet uman gruplar var”
Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna ise Mardin’e yatırımın gelebilmesi için bölgede istikrarın olması gerektiğini belirtti. İstikrarın olmadığı yerde istihdamın olamayacağını bunun işsizliğe sebep olduğunu belirterek “İşsizlikle mücadele zor bir mücadeledir ve bu ancak koordinasyonla engellenebilir” diyerek işsizlik konusunda kurumlar arasındaki koordinasyona verdiği önemi belirtti.