DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Mardin Opera ve Bale Günleri” sona erdi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mardin Opera ve Bale Günleri” sona erdi

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Mardin Valiliğince düzenlenen “Mardin Opera ve Bale Günleri” sona erdi.
Ankara, İzmir, Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının katılımıyla gerçekleşen ve 7 gün süren ve 300 sanatçının katılımıyla gerçekleşen turne 2 perdelik ‘Harem’ balesiyle sona erdi.
Devlet Opera Ve Balesi Genel Müdürü Ve Genel Sanat Yönetmeni Selman Ada: yaklaşık bir haftadır bugün de son temsilimizi vereceğiz. Çok sıcak bir şekilde karşılandık, Sayın Valimize ve ekibine diğer sanat sever bütün halkımıza çok teşekkür ediyoruz. Dolu geçti hepsi çok ilgi gösterdiler sağ olsunlar. Biz bunu burada noktalamıyoruz. Bir virgül diyoruz ve inşallah gelecek sene uygun bir tarihte belki aynı zamanlarda burada daha da zengin programlar ile olmayı çok arzu ediyoruz.
Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda gazetecilere açıklama yapan Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, bir hafta boyunca süren programa halkın yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.
Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak: Bir haftadır devam eden devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Valiliğimizin, Üniversitemizin ortak yürüttüğü programa halkımızın ilgisi yoğun oldu siz de gördünüz. İlk günden itibaren Cumhuriyet Meydanında vatandaşlarımızla bir araya geldik. O günde söyledim. Mardin’in binlerce yıllık tarihinde süzülerek gelen kültürü, derinliği bu hafta sanat şöleniyle buluştu. ve Evrensel bir mesaj haline geldi diye düşünüyorum. Bunun, Sayın Genel Müdürümüz de söyledi. Devam etmesini arzuluyoruz. Geleneksel hale getirilerek her yıl yapılmasını arzu ediyoruz. Biz Mardin’i sadece Mimarisiyle değil, ziraatıyla değil aslında Sanatıyla da öne çıkaran bir anlayış içerisinde olmalıyız. Vatandaş Mine Uyaroğlu: Son gösteriye katılmak için çok uğraştım. İyi ki de geldim harika bir şey. Yani Mardin için çok büyük bir bence sanat kültür adına yapılmış en güzel çalışmalardan bir tanesi. Bundan da mahrum olduğumuz için de ben kendimi çok eksik hissettim.
Vatandaş Esra Gültekin: Sekiz günlük bir turne olmuş. Güzel ve eğlenceliydi, görsel olarak ta iyiydi. Biraz senkronize hatası vardı. Bölümümden kaynaklı bilgi dağarcığımla ait olduğu için belki gözlemlerim ile alakalı birşey. Ama güzeldi. Motifleri felan Mardin kültürünü yansıtan renkler vardı. Özellikle çocuklar yoğunluktaydı. Bunların hiç değilse dağarcığını genişletmek amacıyla önemli bir turne olduğunu düşünüyorum.

Vehap Erdoğan