DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Mardin’e 750 öğrenci kapasiteli yurt

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Mardin’e yapılan 750 öğrenci kapasiteli yurt kampüsü, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne teslim edildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mardin’e 750 öğrenci kapasiteli yurt

Bakan İdris Güllüce’nin talimatıyla Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Mardin’e yapılan 750 öğrenci kapasiteli yurt kampüsünün yapımı tamamlanarak, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne verildi.
37 bin metrekare kapalı alana sahip yurt inşaatı, 37 milyon 350 bin liraya mal oldu. 750 öğrenciye hizmet veren yurt kampüsünde 5 katlı 6 yurt bloğu, 1 sosyal tesis bloğu, 5 katlı 10 daireden oluşan lojman binası ile spor alanları bulunuyor.
Yurt blokları, sosyal tesis ve kampüs alanları engelli öğrencilerin de bulunacağı düşünülerek TS 9111’e uygun tasarlandı. Yurt bloklarında engelli öğrenci odası ve 1-3 kişilik yatak odaları bulunuyor. Yatak odaları ahşap mobilyalı, karyola sisteminde, içerisinde banyo, tuvalet, televizyon, buzdolabı, telefon bulunacak şekilde tasarlandı. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine tek kişilik odalar tahsis ediliyor. Yurdun öğrencilerine sağladığı olanaklar arasında kuaför, yemekhane, kantin, kırtasiye, terzi, ücretsiz çamaşırhane, sınırsız internet, fitness salonu da bulunuyor.
Sosyal tesis, değişken debili soğutucu akışkan klima sistemi (VRV-VRF) tarafından soğutulup ısıtılıyor. Yurt blokları içerisindeki banyo, duş ve lavabolardan gelen atık sular, çeşitli arıtma sistemlerinden geçirilerek, tuvalet rezervuarlarında kullanılıyor. Isıtma tesisatında ısı geri kazanımı sağlama amaçlı ekonomizerler bulunuyor.
Mevcut bloklarda yangın söndürme sistemi olarak sprinkler sistemi ve yangın dolabı kullanıldı. Kampüs alanında ise hidrant sistemi bulunuyor. Tüm tesiste ısı yalıtımı yapılarak, mekanik tesisat sistemlerinde kullanılan cihazlar (dolaşım pompaları, brülörler vb.) enerji verimliliğini sağlayacak ve otomatik kontrol sistemine bağlı olarak çalışacak.
Tüm alanlar için yönetmelik ve şartnameler gereği istenilen yangın algılama, genel anons ve ses sistemi, CCTV sistemi, kablo tavası, telefon, televizyon ve data sistem-leriyle tasarlandı.