DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Mardin’e BESYO müjdesi

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde açılmak üzere yapılan Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu talebi kabul gördü.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mardin’e BESYO müjdesi

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu’nun açılması için Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz öncülüğünde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu, 1903 Mardin Spor Başkanı Kadir Kerimoğlu, Mardin Sağlık Spor Başkanı Kadri Çalım, Masa tenisi milli antrenörü İzzettin Atasever, MARGENÇ Milli sporcusu ve BESYO öğrencisi Ömer Alkanoğlu ile beraber Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça’ya ziyaret gerçekleştirildi.

Düzenlenen ziyarette, Mardin Artuklu Üniversitesi Bünyesinde Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu’un açılması yönünde yapılan görüşmeden olumlu karar çıktı.
Görüşmenin en anlamlı konularından birisi de, Kurulacak olan Meslek Yüksek Okulunun temel amaçları arasında yer alan Mardin ilinde Üniversite çağına gelmiş, BESYO’ Okumak isteyipte Bölüm olmadığı için dışarıya gidip okumak zorunda kalan öğrencilerin Mardin İlinde okumasını sağlamak.
On Gün içerisinde BESYO Bölümünden Doktorasını bitirmiş Üç akademisyen bulunursa Bölüm gelecek senenin Eğitim Ve Öğretim Yılında Faaliyete geçmiş olacak.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu, konu ile ilgili şöyle konuştu: “Amaç burada Memlekete BESYO kazandırmak hem de yetişen yetenekleri yine İlimizde değerlendirmek ve İlimizde amatör sporların üst liglerde takımları oluşması ve takım oluşurken kolaylık sağlanması amacıyla BESYO açılması talebi dile getirildi. Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça bu talebe çok sıcak yaklaşarak ve eğer 10 gün içeresinde BESYO bölümünde doktorasını bitirmiş 3 Akademisyen bulunması halinde YÖK’ ten bu kararı hızlı bir şekilde çıkaracağını ve 2015/2016 Eğitim Öğretim yılında BESYO bölümünün açılabileceğini ve kendisinin rektör olduktan sonra en büyük arzularından biri BESYO açmak olduğu” dile getirdi.
1903 Mardin Spor Başkanı Kadir Kerimoğlu ise, “Uzun zamandır Mardin’in sıkıntısı haline gelen BESYO’da okula giden gençlerimiz buradaki liseyi bitirdikten sonra aktif spor faaliyetlerini yarıda bırakıp BESYO okumak için diğer illere gidiyor. Bu hem çocukların eğitimini olumsuz etkiliyor hem de Mardin’deki spor faaliyetlerini kalitesini düşürüyor. Eğer Mardin’deki bu BESYO sorununu çözersek gençlerimiz hem memleketlerinde okuyup hem spor faaliyetlerini burada sürdürecekler aynı zamanda dışarıdan birçok sporcu Mardin’e gelip burada aktif spor faaliyetleri yapacaklar. Böylelikle Mardin’deki spor faaliyetleri de kaliteli hale gelecektir. Spor Kulüplerimiz gençler üzerinde uzun vadeli planlar yapamıyor maalesef. Lise çağındaki gençlerimiz strese girip gelecekleriyle ilgili sağlıklı kararlar da alamadığı için böyle bir bölümün açılması için yaptığımız görüşmelerde sona doğru geldik. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki sezon bu bolüm Mardin’de kayıtlar alma durumuna gelir” dedi.
Rektör ziyareti sırasında Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde olan ÜNİLİG ile ilgili 2013-2014 sezonunda ait istatistiklerin ve bilgilerin yer aldığı kitapçık Gençlik Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu tarafından rektöre takdim edildi.

 

Vehap Erdoğan