DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Müftüden Miraç Kandiline davet

Yayınlanma Tarihi : Google News
Müftüden Miraç Kandiline davet

Cuma gecesi Miraç kandili idrak edilecek. Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun Cuma günü idrak edilecek Miracgecesi’ne Mardin Halkını davet etti. Ulu Camii, Fuat Yağcı ve Yenişehir Kuba camisinde çeşitli programların yapılacağını söyleyen Coşkun, tüm Mardin halkını Cuma gecesi Camilere davet etti.
Coşkun Miraç gecesi ile ayrıca şunları söyledi; “15 Mayıs 2015 Cumayı Cumartesiye bağlayan gece, bir Miraç Kandilini daha idrak etmenin sevinç, huzur ve mutluluğunu yaşayacağız.
İsra ve Miraç mucizesi, Sevgili Peygamberimizin (sas), Allah’ın izni ve keremiyle takdir buyurulan bir zaman diliminde önce Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da Rabbimizin sonsuz kudret ve ayetlerini müşahede etmek için semaya yaptığı, içerisinde pek çok ilahi lütuf, ihsan ve bereketi barındıran; hikmet, hediye ve müjdelerle dolu manevi bir yolculuktur. Miraç, Sevgili Peygamberimizin (sas) yaşadığı büyük buluşmadır. Allah’ın sonsuzluğuna, büyüklüğüne ve birliğine yapılan en görkemli şahitliktir. Bu şahitliğin ve manevi tecrübenin müminin miracı olan namaz ile taçlandırılması, Miraç hediyesi ayetlerde bildirilen sorumluluk bilinci, istikametini imana çevirenlerin, Allah’tan başkasına kulluk etmeyenlerin günahlarının bağışlanacağı ve sonunda cennete gireceği müjdesi, Miracın bizi sonsuzluğa götüren yüce değerleridir. Miraç, bizim için yüceliş ve yükseliştir. Beşeriyetin insanlığa, fiziğin metafiziğe, bedenin ruha, ruhun sahibine, kulun Allah’a yükselişidir. Her yıl gelen Miraç, her şeyden önce bizlere hem yücelme ve yükselme yollarının yegâne sahibinin Allah olduğunu hem de birey, toplum ve insanlık âlemi olarak gerek bu dünyada gerekse öte dünyada yücelmemizi ve yükselmemizi sağlayacak değerler manzumesini hatırlatmaktadır. Miraç değerleri, insanlığa yüce ufuklar kazandıran değerlerdir. Miraç değerleri, -Kur’an-ı Kerim’de geçen kavramların sembolik anlamlarıyla ifade etmek gerekirse- insanı esfel-i safiline yani aşağıların aşağısına yuvarlanmaktan engelleyen, ahsen-i takvim, yani en güzel hal üzere bırakan, sidre-i müntehaya yani en üst kemal noktasına ulaştıran, cennet-i me’va’ya yani ebediyen huzur içinde kalınacak salah, felah ve saadet yurdu cennete götüren yüce değerlerdir. Dolayısıyla bugün, Sevgili Peygamberimizin (sas) Miracından ve Miracın getirdiği değerlerden ilham alarak bireyin, toplumun ve bütün insanlığın madden ve manen yükselişi üzerinde yeniden düşünmek durumundayız.
Bu duygu ve düşüncelerle vatandaşlarımızın, ve gönül Coğrafyamızda yaşayan Din Kardeşlerimizin Miraç Kandili’ni tebrik ediyor, bu mübarek gecede Yüce Allah’a açılan ellerin ve yapılan dua ve yakarışların, İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını, başta yakın çevremiz olmak üzere bütün dünyada hepimizin gözü önünde cereyan eden hak ihlallerinin, şiddet ve acımasızlığın, acı ve gözyaşının dinmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.”