DOLAR32,2112% 0.06
EURO35,0427% 0.06
STERLIN40,9902% 0.08
FRANG35,3754% 0.04
ALTIN2.514,71% 0,17
BITCOIN71.012,736.948
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Muhasebe Haftası Kutlandı

Mardin – Şırnak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Muhasebe haftasını kutladı..

Yayınlanma Tarihi : Google News
Muhasebe Haftası Kutlandı

Mardin – Şırnak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (MARDİNSMMMO) Muhasebe haftası gecesini kutladı ve mesleği yapmaya kazananlara ruhsat dağıtım töreni yaptı. Her yıl Mart ayının ilk haftasında kutlanan Muhasebe Haftası bu yıl da Mardin’de bir otelde kutlandı. Mardin ve Şırnak’taki üye muhasebecilerin geniş katılımıyla gerçekleşen katılımıyla törene ayrıca TÜRMOB genel Saymanı Ülkü Sönmez, Mardin İl Defterdarı Zafer Güler, Mardin Vergi Dairesi Müdürü Mustafa Çelik de katıldı. Mardin – Şırnak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı M.Nurullah Budak’ın açılış konuşmasını yaptığı gecede Mali Müşavirlik Mesleğinin, Türkiye’de en zor kazanılan bir unvan ve hak olmasına rağmen, maalesef hala hak ettiği konuma ulaşamadığını söyledi. Budak konuşmasına öyle devam etti “Muhasebe bilincinin geliştirilmesi ve öneminin anlaşılması için muhasebe haftası etkinlikleri son derece büyük önem arz etmektedir. Bizler bugün Muhasebe camiası olarak Mesleki sorumlulukların, sosyal sorumlulukların ve ülkenin temel sorunlarının bilinci de olan Meslek mensupları olarak, üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.
Mali Müşavirlik Mesleği, Türkiye’de en zor kazanılan bir unvan ve hak olmasına rağmen, maalesef hala hak ettiği konuma ulaştığını söyleyemeyiz. Mali Müşavirlik mesleğinin hak ettiği noktaya gelmesi için hepimizin büyük bir emek ve gayret sarf etmesi gerekmektedir. Mali Müşavirlik mesleğinin aynı zamanda bir denetim mesleği olduğunu unutmamalıyız. Denetimin olmadığı her yerde suiistimaller yaşanır, yolsuzluk yaşanır, karanlık işler yaşanır. Yolsuzluğun, suiistimalin, karanlık işlerin panzehiri denetimdir. Mali Müşavirlik mesleğinin görev ve sorumluluklarının, uluslararası standartlara getirilmesi en büyük temennimizdir.
Mesela bir bağımsız denetçiliktir, tutturmuş gidiyoruz. Nerdeyse Mali Müşavirlik unvanımızı unutacağız. Değerli Arkadaşlar Bağımsız denetçilik bir meslek değildir. Mesleğimizin bir uzmanlık alanıdır. Bağımsız denetçi olmadan Mali Müşavir olabilirsiniz, fakat Mali Müşavir olamadan Bağımsız denetçi olamazsınız. Ayrıca, bağımsız denetçi olmak için 15 yıllık kıdem şartını da son derece yanlış buluyorum. 3568 Sayılı meslek yasamızda da belirtildiği üzere, Mali Müşavir olan her meslektaşımız bağımsız denetçi olabilmelidir.”
Şiddet yalnızca bedenlere zarar vermiyor!
Kadına şiddetin son bulması ve Ortadoğu’ya barışın gelmesi için çağrıda bulunan budak sözlerine şöyle devam etti “Biraz da Kadına şiddete değinmek istiyorum, Kadına yönelik şiddetin bildik hüzünlü öyküleri, geleneksel ön kabuller, toplumun ve devletin duyarsızlığı ile büyüyor. Şiddet yalnızca bedenlere zarar vermiyor, kadınların öz saygısını, ihlale direnme ve hak arama arzusunu zayıflatıyor veya yok ediyor. Dünyada kadına yönelik şiddet, özellikle ekonomik, siyasal ve etnik sorunlarla iç içe geçerek artmaktadır. Bugün dünya üzerinde yaşayan kadınların yarısı eşlerinden şiddet görüyor. Bu vesileyle kadına şiddetin son bulması ve bir daha kadına şiddetin yaşanmamasını diliyorum.
Bir de, Ortadoğu ve bölgemizi kan gölüne çeviren, Din, Dil, Irk gözetmeksizin önüne gelen herkese korku salmak için, vahşice cinayetler işlemekten adeta zevk alan, İŞİD vahşetinin biran önce son bulmasını diliyor ve bu vahşi çeteyi lanetliyorum. Değerli konuklar, kıymetli misafirler, Her dönem yeni meslektaşlarımız aramıza katılmaktadır. Bugün de, stajlarını başarıyla tamamlayan ve yeterlilik sınavını kazanarak meslek mensubu olamaya hak kazanan, Beş yeni meslek mensubu aramıza katılmıştır. Kendilerini tebrik ediyor, meslek hayatlarında üstün başarılar diliyorum.”
Daha sonra konuşmak için kürsüye gelen TÜRMOB Genel Saymanı Ülkü Sönmez Muhasebecilik mesleğinin zor bir meslek olduğunu ve bu mesleğin kolay elde edilemediğini söyledi. Sönmez muhasebecilerin beraber hareket ederek birçok sorunun üstesinden gelebileceklerini söyledi. Daha sonra ruhsat dağıtımı yapıldı. Mardin-Şırnak’ta mesleği yapmaya kazanan Ömer Yılmaz Kasab, Bengin Acar, Levent Kertis, Mehmet Külter ve Atilla Akçay’a ruhsatları takdim edildi.