DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Müzeler yaşamı değiştirebilir

Yayınlanma Tarihi : Google News
Müzeler yaşamı değiştirebilir

Mardin Müzesinin, TÜBİTAK (Türkiye bilimsel ve teknolojik araştırma kurumu) Bilim Şenlikleri Destekleme Programı için hazırladığı “Müzeler Yaşamları Değiştirebilir” adlı projesinin, TÜBİTAK tarafından desteklenmesi uygun bulundu.
Müze Müdürü Nihat Erdoğan’ın yürütücüsü olduğu “Müzeler Yaşamları Değiştirebilir” projesinde Ankara Üniversitesi Müze Eğitimi Anabilim Dalı akademisyenlerinin yanı sıra Artuklu, Batman, Atatürk, Eskişehir ve Kıbrıs Üniversitelerinin akademisyenleri de yer alıyor. Projede müze eğitimi çalışmalarının Mardin örneği üzerinden Türkiye’de ve Kıbrıs’ta yaygınlaştırılması planlanıyor.
TÜBİTAK’ın projeye verdiği destek ile Mardin Müzesindeki Müze Eğitimi ve uygulamaları farklı uzmanlık alanlarında eğitimcilerin, akademisyenlerin katılımıyla daha görünür kılınacak, çeşitlendirilecek ve geliştirilecek. Proje kapsamında planlanan etkinliklerde 10-13, 13-16 ve 16 yaş üzeri katılımcılareğitim alacak olup Müze Eğitimi çalışmalarında dezavantajlı gruplar ve bölgelere (köyler) bu projede öncelik verilecek.Farklı gelişen bireylerin projede yer almalarını sağlayarak toplumdaki ayrımcılığın, ötekileştirilmenin önlenmesi, konuya dair farkındalık yaratılması, iletişimin güçlenmesi ve farklı yaş grupların kaynaşması da hedefleniyor.
17 Mayıs’ta startı verilecek projede bilim iletişiminin sağlanması, bilimsel bilginin geniş toplum kitlelerine ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin kavratılması için sergi, sahne şovları, gösteri, atölye/laboratuvar çalışmaları, tematik bilim oyunları, yarışmalar, söyleşiler vb. etkinlikler yoluyla katılımcıların temel bilimsel olguları fark etmelerinin sağlanması, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme istekleriningeliştirilmesi amaçlanarak yapılacak atölye/laboratuvar çalışmaları, gösteri, gezi, sergi, sahne şovları, oyunlar, söyleşiler, konserler ve festivallerin uygulama süreci 8 aylık bir zaman dilimini kapsayacak. 17 Mayıs Pazar günü saat 10:00’da startı verilecek olan “Müzeler Yaşamları Değiştirebilir” TÜBİTAK destekli proje kapsamında, Mardin Müzesinin arkasında yer alan ve Diyarbakırkapıdan Kasım Tuğmaner Camiine kadar devam eden 239 Nolu sokak boyunca çeşitli atölyeler kurulacak, farklı yaş gruplarına yönelik etkinlikler yapılacak, tüm sokak gönüllü gençler tarafından hazırlanan renkli çalışmalarla süslenecektir. Sokak boyunca mahalle sakinlerinin desteğiyle birçok evin avlusu farklı sanat etkinlikleri için kullanılacak ve gün boyu ziyaretçilere açık olacak. 18 Mayıs, saat 19:00’da da Müzeler Haftası dolayısıyla, Müze avlusunda Mardin’e özgü müzikler eşliğinde “Leyli Gecelerinde Mardin”adlı program düzenlenecektir. Müze Müdürü Nihat Erdoğan yaptığı açıklamada “Çağdaş Müzecilik anlayışı doğrultusunda başta çocuk ve gençler olmak üzere bilimsel bilgiyi topluma eğlenceli ve anlaşılır bir şekilde sunan, toplumun her kesiminden ve her yaş grubundan kitlelerin katılımını sağlayan çalışmalar yürüten müzemizin bu projesiyle, bilim kültürünün ve bilim iletişiminin toplumun daha geniş kesimlerine yayılmasını sağlayacak, bu sayede toplumun bilime olan ilgisini arttıracak, çocukları ve gençleri bilim alanlarında kariyer yapmaya özendirecek, bilim insanlarıyla farklı kesimleri kaynaştıracaktır.”dedi.
2009 yılından bu yana Mardin Müzesinin yürüttüğü çalışmalarına “Müzeler Yaşamları Değiştirebilir” sloganı ile yola çıktıklarını; müze koleksiyonları ile izleyiciler arasında bağ kurmak olarak tanımlanan “müze eğitimi” çalışmaları ile müze ziyaretçisi olmayan bir kitleyi müzeye yaklaştırarak halkın yaşamında bir değişim yaratmaya çalıştıklarını belirten Erdoğan,“Kültürel mirasını yaşatarak koruyan, farklılıklara saygı gösteren, demokrasi bilinci edinmiş, paylaşımcı ve kendisiyle barışık bir toplum için müzelerin çok önemli olduğunu bu yüzden somut ve somut olmayan kültürel mirası ve korunması hakkında farkındalık yaratmaya çalıştıklarını ve kültür varlıklarını tanıma, koruma, yaşatma bilincinin geliştirilmesi gerektiği; müzedeki eserleri değerli ve anlamlı bulan, onları izlemekten keyif alan, nesneleri geçmişin bilgi kaynağı olarak algılayan, boş vakitlerini müzelerde değerlendiren müze kültürlü nesiller yetişmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.