DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Nevruz Yağmur altında kutlandı

Mardin’de halkların katıldığı Nevruz kutlamasında konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, artık özgür bir vatanda Nevruzlarını kutlamak istediklerini söyleyerek, “Nevruz alanında konuşabiliyorsak bu Abdullah Öcalan sayesindedir” dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Nevruz Yağmur altında kutlandı

Bu yıl, “Artık yeter, önder Apo’ya özgürlük” şiarı ile startı verilen Nevruz kutlamalarının bir diğer adresi Mardin merkez Artuklu ilçesi oldu. Renklerin ve dillerin bir arada yaşadığı Mardin’de, Kürt, Türk, Arap, Süryani, Yezidî halkların temsilcilerinin katılımı ile Nevruz kutlaması sabah erken saatlerinde başladı. Nevruz şiarının yer aldığı pankartta PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dev posteri yer alırken, Nevruz alanı yeşil, sarı, kırmızı renklerle donatıldı. Yöreye özgü yöresel kıyafetleriyle Nevruz’a katılan binlerce kişi, yeşil, sarı, kırmızı bandaj ve puşiler takması renkli görüntüler oluşturdu. Soğuk ve yağışlı havaya rağmen sabah saatlerinden itibaren Nevruz alanını akın etmeye başlayan yurttaşlar, davul zurna eşliğinde halaylar çekti. Gençlerin yoğun olarak katılım sağladığı Nevruz kutlamasında sık sık Kürtçe ve Türkçe sloganları atıldı. Alanda kurulan platformun her iki bölümüne PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dev posterleri asıldı. Binlerce kişinin katıldığı Nevruz kutlamasına Barış Anneleri İnisiyatifi, MEYA-DER temsilcileri, DBP ve HDP eş başkanları, Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, Artuklu Belediyesi Başkanı Emin Irmak ile çeşitli STÖ’ler de katıldı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını feda edenler için yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra Nevruz kutlaması başladı. Kutlama programı kapsamında platforma çıkan HDP Artuklu İlçe Eş Başkanı Nezir Akaalp, Arapça kutlama konuşmasını yaptı. Ardından sahne alan Koma Siyabend isimli müzik grubu, Kürtçe ezgilerini seslendirdi. Müzik dinletisinden sonra Nevruz ateşi HDP Milletvekilleri Erol Dora ve Gülser Yıldırım, Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk ve Barış Anneleri tarafından yakıldı. Nevruz’da halkı selamlamak üzere DBP Mardin İl Eş Başkanı Perihan Ağaoğlu ve HDP Mardin İl Eş Başkanı Musa Alkan da birer konuşma yaptı. Ardından konuşan HDP Mardin Milletvekili Erol Dora ise, artık PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı aralarında görmek istediklerini söyledi. HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım da, artık söz hakkının halkın olduğunu sözlerine ekleyerek, “Gün bedenlerini ateşe verip Nevruz’u bugünlere getirenler kahramanların günüdür. Bizler söz veriyoruz, tüm halkların özgürlüğü ve özgür bir yaşam için her zaman mücadele etmeye devam edeceğiz. Halklarımızın Nevruz’unu kutluyoruz” dedi. “Konuşabiliyorsak bu Öcalan sayesindedir”
Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk ise, özgür bir vatanda artık Nevruz’u kutlamak istediklerini belirterek, yüzyıllardır bu topraklarda Arap, Süryani ve Kürtlerin bir arada yaşadıklarına vurgu yaptı. Türk, tüm Kürdistan halkının eşit ve özgür bir şekilde bir arada yaşayacaklarını sözlerine ekleyerek, “Bugün Kürt sorunun çözümü için PKK önderi Abdullah Öcalan’ın çabalarıyla önemli bir aşamaya ulaşmış durumdayız. Bugün çok renkli kentimiz Mardin’den selamlarımızı Öcalan’a gönderiyoruz. Onunda Nevruz’unu kutluyoruz. HPG, YPG ve YPJ’nin direnişi artık Ortadoğu’da kanıtlanmıştır. Bugün bütün dünya biliyor ki, Kürt halkı olmadan Ortadoğu’da barış sağlanamaz. Yıllardır eğer bu alanlarda konuşuyorsak bu Öcalan’ın ve gerillaların sayesindedir” dedi. Türk, daha sonra 7 Haziran’da yapılacak olan seçimlerde Kürtlerin başarıyla seçimlerden çıkacağını ifade ederek, herkesi partilerine sahip çıkmaya çağırdı. Konuşmaların ardından müzik grupları sahne alarak, birbirinden güzel ezgilerini seslendirdi. Alanda bulunan binlerce kişi de müziklere eşlik ederek, uzun süre halaylar çekti. Nevruz kutlaması müzik dinletilerinin ardından sona erdi.