DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN66.970,000.306

PIKTES Projesi Kapsamında İftar

Yayınlanma Tarihi : Google News
PIKTES Projesi Kapsamında İftar
Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Milli eğitim Bakanlığı ile AB Türkiye Delegasyonu arasında yürütülen Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında Mardin’de bulunan yabancı uyruklu öğrenci ve velilerine yönelik iftar programı düzenlendi.
Vali Yardımcısı Hasan Kurt ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir’in katılımıyla gerçekleşen iftar programı, yabancı uyruklu ve Türk öğrenciler ile velilerine yönelik olarak gerçekleştirildi.
İftar programı, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi’nin (PIKTES) kısa bir tanıtımı ile başladı.
İl Müdürü Murat Demir, “Bir lokma ekmeği paylaşmak, binlerce dua kazandırır. Bir gülümseme bin insanın yüreğini ısıtabilir. Aynı havayı soluduğumuz bu zamanda ancak beraber olursak bunları başarabiliriz. Bunun için de en önemli şey empati kurmak, birbirimizi anlamaktır. Paylaşmak, sevgi ve hoşgörü ile birlikte yaşamanın güzelliklerini çoğaltabiliriz. Bizler birlikte yaşamayı öğrendiğimiz sürece varız. Bu mübarek Ramazan ayı bizlere bu imkânı sağladı. Bizler de elimizden geleni yapalım.” Dedi.
Demir, “Mardin genelinde e-okula kayıtlı 13 bin 600 yabancı uyruklu öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin eğitim sistemimize entegre edilmesi ve sosyal uyumlarının desteklenmesi için PIKTES projesi kapsamında bir çok faaliyet yürütülmektedir. İftar yemeği ile başlayacak olan sosyal uyum etkinlikleri sinema, gezi, piknik, bilimsel etkinlikler ve söyleyişi ile devam edecektir. Yıl içerisinde bu etkinliklerle 1400 yabancı uyruklu öğrenci ve veliye ulaşmayı hedeflemekteyiz”.
Zeki Çalka tarafından gerçekleştirilen Kur’an-ı Kerim tilavetinin ve ezanın okumasıyla iftar yapıldı.