DOLAR31,1106% 0.21
EURO33,7146% 0.23
STERLIN39,4102% 0.09
FRANG35,3134% 0.22
ALTIN2.034,17% 0,08
BITCOIN1.619.445-0.733
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Polis, gücünü halktan alır

Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 170’inci yıl dönümü dolayısıyla Mardin’de tören düzenlendi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Polis, gücünü halktan alır

Mardin Valiliği bahçesinde düzenlenen ve Mardin İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan’ın Atatürk büstüne çelenk bırakmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son buldu.
Törenin ikinci kısmı, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Celalettin Çoban, Başsavcısı Mehmet Özel’in katılımıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde devam etti.
Törende konuşan Koçak, emniyet mensubunun birinci ve öncelikli görevinin vatandaşa yardım etmek, insanların en zayıf anında yanlarında olma ve herhangi bir şekilde sıkıntıya düştüğünde ilk aradığı insan olması gerektiğini söyledi.
Emniyet mensuplarının, mesai mefhumu gözetmeksizin ve kazandıkları parayla veya aldıkları ücretle verdikleri hizmet arasında hiç bir bağ kurmadan canları pahasına çalışan insanlar olduklarını ifade eden Koçak, şöyle konuştu:
“İnsan, hayatını sevmediği biri için feda etmez. Bu milleti, bu insanları hayatı kadar seven insanlar var ki, bugün bu hizmet en iyi şekilde devam ediyor. Başka türlü bu hizmetin yerine getirilmesi mümkün değil. Emniyet mensuplar, dost güven, düşmanın yüreğine korku verecekler. İnsanların en zayıf anlarında yanlarında olacaklar. Mutlu zamanlarında yanlarında olacaklar. Tasalı zamanlarında da yanlarında olacaklar. Yani devletin şefkatini vatandaşımıza gösterecekler. Ama huzuru bozmak isteyenlere de devletin demir yumruğu olmaya da devam edecekler.”
Koçak, vatandaşın, kendisine hizmet eden, kendisini seven, canını kendisi için feda eden herkesi bağrına basıp gerektiğinde herkese karşı korumasını da bilen bir yapıya sahip olduğunu belirtti.
Koçak, “Bundan dolayı da arkadaşlarımın kendilerini emin hissetmelerini istiyorum. Ancak işlerini yaparkende o kuyumcu titizliğini hiç gözden uzak tutmamaları gerektiğini söylüyorum” dedi.
Türk Emniyet Teşkilatı’nın, küresel bir marka olduğunu dile getiren Vali Koçak, bir çok ülkenin polis teşkilatının güçlenmesine kurumsal destek veren, yurt dışında bir çok faaliyeti başarıyla yürüten, Türkiye’deki başarılarıyla diğer ülkelere örnek olabilen, en gelişmiş ülkelerin polis teşkilatlarıyla yarışan ve hatta onlardan çok daha başarılı hizmetleri verebilen bir teşkilat haline geldiğini söyledi.
Pekcan da, polisin görevini yaparken gücünü aldığı halkın yanında ve daima halkın hizmetinde olcaklarını kaydetti.
Terör, asayiş ve kaçakçılık suçlarıyla mücadelede en başarılı illerden birisinin Mardin olduğunu belirten Pekcan, şunları kaydetti:
“Bölgenin civanmert insanının ilgi, alaka, sevgi ve muhabbeti devam ettikçe Emniyet Teşkilatımızın istikrarı, demokrasiye olan inancı, huzurun teminindeki kararlılığı artarak devam edecek ve her geçen gün hizmet kalitesine yansıyacaktır.
Polis, görevini yaparken, gücünü halkın kendisine olan inancından ve desteğinden alır. Bu bağlamda Mardin halkının teşkilatımızın yanında olan kararlı duruşunun ve desteğinin önemine minnet ve şükran duygularımla değinmek istiyorum.
Mardin Emniyet Müdürlüğü, vatandaşımızın güvenliği için mesai mefhumu gözetmeksizin görevimizin başındayız. Gerek terör, gerek asayiş ve gerekse kaçakçılık suçlarıyla mücadele eden en başarılı illerden birisiyiz.”
Tören, öğrencilerin günün anlam ve önemine ilişkin okuduğu kompozisyon ve şiirleri okumasıyla sona erdi.