DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Rahvan At Yarışları heyecanı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Rahvan At Yarışları heyecanı

Mardin’de Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından organize edilen 18. Geleneksel Rahvan At Yarışları şampiyonası renkli görüntüler oluşturdu.
Mardin’de Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından organize edilen 18. Geleneksel Rahvan At Yarışları şampiyonası düzenlendi.
Artuklu Kaymakamlığı ve Mardin Rahvan Atları Kulübü’nün desteği ile Zınnar Bağları alanından 7 kategoride yapılan şampiyona da 20 ilden 100 den fazla at sahibi yarışmacı katıldı.
Atlarını Yarışa hazırlayan Yarışmacılar kimi zaman atlarının bakımını yaptı, kimi zamanda şaha kalkan atlarını sakinleştirmeye çalıştı.
Mardin ili ve ilçeleri başta olmak üzere çevre illerden de yarışı izlemeye gelen yarış severler yarışı ilgiyle izledi.
Artuklu Kaymakamı Soner Karataşoğlu, “Bugün Geleneksel ata sporlarımızdan olan rahvan atların bir koşusuna birlikte şahitlik yapıyoruz. Bu kapsamda rahvan at yetiştiricileri birliğimiz gönüllü çok değerli arkadaşlarımızın yıllardır verdiği emeğin bir sonucu olarak bugün 18. Düzenlenen yarışmalarımızın ikinci kez bu sahada düzenlendiğine şahitlik yapıyoruz.
Bu kapsamda 20 civarında ilden yaklaşık 100 civarında yarış atımız buraya getirilerek yarışmalara katıldı. Şuan itibariyle de çok şükür bu güzel atmosferde bu yarışı birlikte yaşıyoruz keyif alıyoruz.
Netice itibariyle rahvan at yetişirciliği bizim geleneksel ata sporlarımızdan ve yaşatılması gereken destek verilmesi gereken spor dallarımızdan bir tanesidir. Osmanlı devletimizden itibaren rahvan at yetiştiriciliğine çok önem verildiğini biliyoruz”.
Mardin Rahvan Atları Kulübü Başkanı Mehmet Emin Dündar, “ Rahvan atları Mardin’in kültürel mirasıdır yani geleneğidir. Bu binlerce yıl bizim bölgemizde ıslah edilmiştir. Anadolunun bir çok yerinde rahvan at kullanılmıştır. Mardin’de geleneksel federasyon adına yapılan yarışlar 1996 yılında başlamış. Mardin’de 18. sini Yapabildik. Maddi imkansızlıklardan dolayı ancak o kadar yaptık. Daha önce bunlar mahalli yerlerde gelin alaylarının önünde, ama gelin alaylarının önünde cirit oynanırdı. Onlarda Arap atı kullanırdı”.
Siirt’ten Gelen Ferhat Tokuz, “Atımın ismi Ail yaklaşık her sene burada düzenlenen rahvan at yarışlarına katılıyoruz. Atlarımızı eğitiyoruz biniyoruz. İşte Taylıktan çıkardıktan sonra Kategori olarak yarışa hazırlıyoruz. Şimdi bu atımız baş altı kategorisinde yarışacak bir at. 4’lü taylar, 3’lü taylar deste olarak değişiyor. Her ata uygun bir kategorisi var. Atın özelliğine göre, Süratine göre, Hızına göre değişiyor bunlar tabi”.
Şampiyonada dereceye giren atların sahiplerine ödül verildi.

Vehhap Erdoğan