DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Rektör Ağırakça’dan ‘Barış ve Kardeşlik’ yemeği

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça tarafından üniversitede görev yapan akademik ve idari kadro mensuplarına “Barış ve Kardeşlik “ dayanışma yemeği verildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Rektör Ağırakça’dan ‘Barış ve Kardeşlik’ yemeği

Çok yoğun katılımın gözlendiği, samimi ve sıcak bir atmosferde geçen yemekte teşekkür konuşması yapan Rektör Ağırakça, iki aylık süre içinde Mardin Artuklu Üniversitesi için yapılan akademik, fiziki ve altyapı çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.
Konuşmasında sık sık birlik, kardeşlik ve sevgi vurgusunu yapan Ağırakça, uzlaşının, dayanışmanın Mardin’de bir gelenek olduğunu ve bu kadim şehrin binlerce yıllık sokaklarında dolaşırken bu geleneğin birçok kültürü kucakladığını ve sımsıkı bağrına bastığını ifade etti.
Mardin Artuklu Üniversitesinin bu kadim geleneğin doğal mirasçısı olduğunu ve çok kültürlülüğün şekillendirdiği Mardin, dinleri ve kültürleri el ele tutuşturup, üniversitede bilimle buluşturacağının altını çizen Ağırakça. Bu ilkelerle hareket eden, bilim üreten, sevginin ve barışın dilini kullanan, herhangi bir gruba ya da kitleye ayrıcalığın tanınmadığı bir üniversite olmanın teminatını verdi.
Konuşmasında, akademide cepheleşmenin ve ayrışmanın ortaya çıkardığı karartıcı tablo yerine bilgiyi ön planda tutan, bilimle anılan ve kendi bünyesine katacağı yeni fakülte ve bölümlerle takdir edilen bir üniversite için herkesin elbirliğiyle mücadele vereceğine inancının tam olduğuna değinen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü: “Yönetimimizde ayrımcılık olamaz, Hepimiz bir tarağın dişleri gibiyiz ve gönlümüz herkesi kucaklayacak kadar geniştir. Bizim tek gayemiz üniversitenin terakkisi, bilim ve araştırma yuvası olmasıdır. Sevgi, kardeşlik ve birlik ortamı sağlanırsa ilmin önünde coğrafi, fiziksel veya zihinsel bir sınırın olmadığını düşünüyor ve hep birlikte bunu sağlayacağız.” dedi.
Uzun zamandır akademik aile olarak üniversite çalışanlarıyla bir araya gelmeyi planladığını ancak yoğun çalışma ve ziyaretlerden buna fırsat bulamadığını söyleyen Ağırakça, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek Rektörlük seçimine de işaret ederek: “Bu yemeğin bazıları tarafından farklı yorumlanabileceğini tahmin ediyorum ama önemsemiyorum da. Ben Habil’in Kabil’e dediği gibi ‘Eğer, öldürmek için bana el kaldırırsan bile, ben öldürmek için sana elimi kaldırmam, doğrusu ben dünyaların rabbi Allah’tan korkarım.’ düsturuyla hareket ediyorum.” Üniversitenin akademik ve idari kadrosuna “Barış ve Kardeşlik “ yemeği davetine icabet ettiği için teşekkür ederek konuşmasını tamamlayan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü uzun süre alkışlandı.