DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Replikalar sahiplerine teslim edildi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Replikalar sahiplerine teslim edildi

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi 1969 mezunu olan Nobel Kimya Ödülü sahibi  Mardinli Bilim Adamı Prof.Dr.Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülü  orijinalini Anıtkabir Müzesine bağışlamıştı. Verilen 3 Replikanın birini, bilimsel çalışmalarını sürdürdüğü Kuzey Caroline Üniversitesine, birini lisans eğitimini tamamladığı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine, birini de  Mardin Artuklu Üniversitesine  hediye etti.

Bomanti´de bulunan Hilton Otelde düzenlenen tören ile, Replika Marev Başkanı Haluk Eldem ve Marsev Başkanı Kemal Nehrozoğlu tarafından Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Ağırakça´ya verildi.

           Nebil Özgentürk tarafından hazırlanan Aziz Sancar´ın belgeseli gösterildi. Daha sonra Aziz Sancar telekonferans ile salondakilere seslendi. Sancar, Süryani Ortodoks İstanbul Metropoliti Yusuf Çetin ve Süryani cemaatine ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Gecenin sponsorluğunu üstlenen Özcan Tahincioğlu´na teşekkür etti. Sancar, “Okumak, bir yerlere gelmek için  özel okullarda eğitim görmek gerekmiyor. Ben devlet okullarında okudum ve  ayakkabısız okula gittiğimi biliyorum. Gençler azimli olsun, kararlı olsun, çalışsın. Mutlaka amaçlarına hedeflerine ulaşırlar. Türk evini kurduk. Gençlerimize  hizmet verecek. 40 yıl önce çektiğim sıkıntıları gençlerimiz çeksin istemiyorum. Ben Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün sayesinde  eğitim aldım ve bu günlere geldim. Ben Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının ürünüyüm. Benim ödüllerim onların ödülüdür.” Şeklinde konuştu.

MAREV Başkanı Avukat Haluk Eldem, MAREV ve  MARSEV vakıflarının, Tahincioğlu sponsorluğunda düzenlenen tören ile, Prof.Dr. Aziz Sancar´ın Nobel Ödülü  Replikasının Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Ağırakça´ya tören ile teslim edeceklerini söyledi.

Sancar´ın avukatlığını da yürüten Haluk Eldem “  Atatürk ve Türkiye sevgisi herkesçe bilinen ve bunu her fırsatta altını çizen Aziz Hoca, bildiğiniz gibi ödülün orijinalini Anıtkabir müzesinde saklanmak üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı bir törenle teslim edilmiştir. Replikayı ne zaman vereceğini sorduğumda, Aziz Hoca, bu görevi bana Kemal Nehrozoğlu´na verdiğini söyledi. Bilimsel çalışmalarını aksatmamak konsantrasyonunu bozmamak için gelmesi yönünde ısrarcı olmadık. Yüzüncü yılı yaklaşan Cumhuriyet tarihinde, sevdalısı olduğu Türkiye´ye pozitif bilimler alanında ilk Nobel Ödülü´nü kazandıran Sayın Aziz Sancar´ın aradan geçen süre içinde bilimsel araştırmalarına aralıksız devam etmesinin, karşılıksız kalmayacağına ve alacağı başka ödüllerle de bizlere ve sevdalısı olduğu ülkemize büyük onurlar yaşatacağına bütün kalbimle inanıyorum” dedi.

MARSEV başkanı, Cumhurbaşkanlığı eski genel sekreteri emekli Vali Kemal Nehrozoğlu, Aziz Sancar´ın ilk Türk Bilim İnsanı olmasının Mardin ve Türkiye için gurur verici olduğunu söyledi. Nehrozoğlu “ Ödül ile birlikte Aziz Sancar sergilediği asil duruşu ile dikkat çekti. Duruşu bilgelik içeriyor, vizyon içeriyor, yardımseverlik içeriyor. Replikaları verdiği yerlere  bakıldığında yine asil duruşu gösteriyor. Bugün Artuklu Üniversitesi anlamlı ve önemli bir  armağan teslim alacak. Artuklu Üniversitesinde okuyacak gençlere motivasyon sağlayacak ve yeni Aziz Sancar´lar yetişecek” şeklinde konuştu.

Sancar Vakfı Başkan Yardımcısı İsmail Aslan, kurulan vakıf ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Aziz Sancar´ın eşi Gwen Sancar ile birlikte tüm mal varlıklarını satarak ve bankadan kredi çekerek Mardin Evi kurduklarını, Türkiye´den ABD´ye okumaya giden gençlere kapılarını açtıklarını söyledi. Aslan yeni alınan arsa üzerinde daha donanımlı bir Türk Kültür evi inşaatına önümüzdeki günlerde başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ise, çağımızın en önemli bilim adamları arasında yerini alan Prof. Dr. Aziz Sancar´ın Savur´dan çıkıp, Nobel ödülünü kazanmış değerli bir bilim insanı olduğunu söyledi. Rektör Ağırakça “ Cenabı Allah´ın verdiği, akıl, gönül ve kalbin birlikteliğiyle bilim ortaya çıkıyor. Tarih boyunca, Mardin’den fizik, Kimya, Astronomi  alanında bilim adamaları çıkmış, El Mardini bilim adamlarını listesine, Aziz El Sorani El Mardini  olarak yerini almıştı. Bundan böyle ödülü aldığımız 19 Ocak  tarihini her yıl Aziz Sancar günü olarak üniversitemizde kutlayacağız. Şimdiden salonda bulunan herkesi önümüzdeki yıl 19 Ocakta kutlayacağımız Aziz Sancar gününe davet ediyorum. Bu değerli ödülü üniversitemizin en güzel yerinde gümüş kaide üzerinde  muahhara edeceğiz” dedi.

Replika ödül törenine, Mardin Eski Valisi M.Temel Koçaklar, Mardin Belediye Eski Başkanı Metin Pamukçu, Mardin Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, Marmara İstinaf Yargıcı Serkan Ağılday, İstanbul Ankara Metropoliti Yusuf Çetin, Gazeteci Yalçın Bayer, Muammer Elveren ve Halil Aslan, Mardin Dernekleri Federasyonu Başkanı İbrahim Biter, Dicle Üniversitesi eski rektörü Fikri Canoruç, MAREV kadın Kolları Başkanı  Semra Eldem, Aziz Sancar´ın yakınları, Emekli Vali Asım Hacımustafaoğlu, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik, Federasyon Onur Kurulu Başkanı Adnan Avuka, Münir Kilimci, İstanbul Süryani Cemaati Genel Sekreteri Kenan Gürdal, Bakırköy Belediye Başkanı Opr. Dr. Bülent Kerimoğlu, Dr. Nezihi Erdem, Emekli Eğitimci Çetin Kerimoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.