DOLAR31,1065% 0.21
EURO33,7407% 0.33
STERLIN39,4623% 0.21
FRANG35,3283% 0.26
ALTIN2.034,32% 0,09
BITCOIN1.617.071-0.77
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Rüya, köy okullarına renk verdi

İstanbul’da özel bir üniversitede okuyan Gülcan Kandemir Sağan, rüyasında okul boyadığını ve ayakkabısı olmayan bir çocuğun ona boya kutusu getirdiğini gördükten sonra bundan etkilenerek derslerinden arta kalan zamanlarda okul boyamaya başladı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Rüya, köy okullarına renk verdi

Gördüğü rüyanın etkisinden kurtulamayan Sağan, ilk olarak “Doğu’dakiler üşüyor” diye bir kampanya başlatıp bölgedeki ihtiyaç sahibi çocuklara giysi yardımı yapmayı düşündü.
Daha sonra bir öğretmenin gönderdiği okul fotoğrafı üzerine ihtiyacı olan okulları boyamaya karar veren Sağan, bu düşüncesini bir projeye dönüştürerek sosyal medyada paylaştı. Sağan, talepler üzerine geldiği Mardin’in Mazıdağı ilçesinde 2, Kızıltepe’de de bir okulu boyadı.
Okullarının boyanmasını isteyen öğretmen ve öğrencilerin isteklerini değerlendirmeye başlayan Sağan, 25 ildeki 74 okulu boyamak için hazırlıklara başladı.

“Tüm okulları boyayıp eğitime destek sunmak istiyorum”
Sağan, AA muhabirine, rüyasında kendisini bir okulu boyarken ve üşüdüğünü hissederken gördüğünü anlattı.
“Bu sırada yanıma ayakları çıplak bir kız çocuğunun geldiğini gördüm. Boya kovasını bana doğru getiriyordu. ‘Üşümüyor musun?’ diye sorduğumda da sadece gülümsüyordu. Kızın ayakları çıplak benim ayaklarımda ise bot vardı. Bu rüyadan çok etkilendim” diyen Sağan, bunun üzerine Doğu’daki öğrenciler için bir proje hazırlamaya karar verdiğini belirtti.
Öğrencilerin giysi ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamayı düşündüğünü dile getiren Sağan, bu kapsamda yardım toplamaya başladığını anlattı.
Bir öğretmenin gönderdiği okul fotoğrafında okul boyasının eskidiğini görünce fikrini değiştirerek okulları boyama kararı aldığını kaydeden Sağan, şöyle dedi:
“Sadece kıyafet, kırtasiye malzemesi göndermekle işin bitmediğini anladım. ‘Okulları da güzelleştirelim’ dedim. Çocukların okullarının bahçesine girdikleri andan itibaren morallerinin yükselmesini ve daha başarılı olmalarını amaçladım. Hazırladığım projeyi duyurmam üzerine talepler gelmeye başladı.”

“Tüm okullar bizim, her öğrenci yarınlarımız”
Yoğun talep üzerine ilk olarak Mardin’e geldiğini aktaran Sağan, “Mazıdağı’ndaki Atlıca Anasınıfı ile Yücel İlkokulunu boyadıktan sonra Kızıltepe ilçesine geçerek Çetiner İlkokulu’nu boyamaya başladım” diye konuştu.
Sağan, kilometreleri gözünde büyütmeden geldiği ilde bir haftada 3 okulu boyadığını aktararak, bir okul da olsa nereden talep gelirse oraya gitmekte kararlı olduğunu söyledi.
“Tüm okullar bizim, her öğrenci yarınlarımız” ifadesini kullanan Sağan, yardım edilecek okul sayısının artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“74 okul sırada”
Sağan, “İhtiyacı olan okullardan yoğun talep geliyor. Şimdiden 25 ilde 74 okul belirledim. Sponsor desteğiyle temin ettiğim boya ve köylülerin de desteğiyle tüm okulları boyayıp, güzelleştirerek eğitime destek sunmak istiyorum” şeklinde konuştu.
Köylerde vatandaşların da kendisine yardım ettiğine dikkati çeken Sağan, şunları kaydetti:
“Aslında köylülerin de böyle bir çalışma yapmak istediğini ancak imkanlarının olmadığını fark ettim. Ben boya yaparken vatandaşlardan biri gelip bana, ‘Okulumuzu siz boyayınca çok utandık. Bizim boyamamız gerekirdi. Biz yapamadık’ dedi. Bu çalışma sayesinde hem böyle iyi ve yeni insanlarla tanışıyor hem de çocukların yüzünü güldürüyorum.”

“Bu projeye koşulsuz şartsız destek verilir”
Sağan’ın üniversiteden arkadaşı Macide Yıldırım da, arkadaşına destek sunmak için Mardin’e okul boyamaya geldiğini söyledi.
Arkadaşının örnek davranışından çok etkilendiğini ve katkı sunmak istediğini ifade eden Yıldırım, “Bu projeye koşulsuz şartsız her şekilde destek verilir. Arkadaşım çok müthiş bir projeye imza attı. Bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum” diye konuştu.
Sağan’ın Kızıltepe’deki okulu boyamasına destek veren vatandaşlardan Celal Akkaya da, ilçelerindeki okulu boyamak için gençlerin İstan-bul’dan geldiğini duyması üzerine koşarak yardıma geldiğini aktardı.