DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

“Şiddetin görüntüsü şimdi, etkisi 10 yıl sonra”

Sosyal medyadaki şiddet görüntülerinin merak duygusunun ağır bastığı çocuklar için büyük bir tehdit unsuru oluşturduğu belirtildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Şiddetin görüntüsü şimdi, etkisi 10 yıl sonra”

Uzmanlar, çocukların bugün izledikleri görüntülerin 10 yıl sonra etkilerinin görüleceği uyarısında bulunarak çocukların ailelerin kontrolünde interneti kullanmalarını tavsiye ediyor.
Mardin Devlet Hastanesi’nde görevli psikiyatrist Duygu Akbaş Öncel, AA muhabirine, sosyal medyada sıkça paylaşılan şiddet görüntülerinin özellikle çocukların psikolojisini olumsuz etkilediğini söyledi.
Bu görüntülerin çocuklarda uykusuzluk, rüyasında kabus görme, karanlıktan korkma gibi etkilere yol açtığına işaret eden Öncel, bu durumun çocuğun yaşamını olduğu kadar okuldaki başarısını da olumsuz etkilediğini belirtti.

“Merak ettikleri için bu görüntüleri izliyorlar”
Öncel, çocukların bu görüntülere erişiminin engellenmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Çocuklar tüm videoları izlemeseler dahi paylaşılan görüntülerde donmuş kareleri görmek çocukları olumsuz etkiliyor. Çocuklarda 10 yıl sonra bu etki çok daha büyük ruhsal sıkıntılara yol açabilir. İnternet ebeveynin kontrolünde kullanılmalı” şeklinde konuştu.
“En basit şikayet olarak gördüğümüz uykusuzluk, kabus görme, karanlık korkusu hayatına sağlıklı şekilde devam eden çocuklarda bu tür görüntüler izlendikten sonra ortaya çıkıyor” diyen Öncel, şunları dile getirdi:
“Kimi zaman da depresyon, kaygı bozukluğu, panik atak gibi travma sonrası stres belirtileri ve kaygı bozukluklarını da çocuklarda görmek mümkün. Çocuklar merak etikleri için bu görüntüleri izliyorlar.
Merakla başlanan bir süreç ileride çok zararlı sonuçlar doğurabiliyor. Şiddet görüntüsü çocukları ileri yaşlarda tehdit ediyor.”
Öncel, medyanın da bu konuda dikkatli olması gerektiğine dikkati çekerek, “Maalesef medya da internet de bu şekilde yönlendiriyor çocukları. Çocuklara ve ailelere önerim eğitim ve sporla ilgili faaliyetlere yönelmeleridir” diye konuştu.

“İnternet kontrollü kullanılmalı”
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Mahir Akbudak ise, çocukların, ailelerin izni olsun olmasın bir şekilde internete girip yayınlanan görüntüleri izlediklerini anlatarak, yüklenen görüntülerden çocukların ruh sağlığını olumsuz etkileyen videoların da olduğunu vurguladı.
Ailelere kontrollü internet paketlerini kullanmalarını öneren Akbudak, “Ailelerin çocukları interneti kullandığında yanlarında olmaları doğru olan. Ayrıca çocukların kullandığı bilgisayarlarda kontrollü internet paketi tercih edilmeli” şeklinde konuştu.
Psikiyatri servisine başvuran 13 yaşındaki A.E, internette merak ettiği için izlediği pekçok görüntünün kendisini etkilediğini belirtti.
“İnternetteki vahşet görüntüleri nedeniyle geceleri uyuyamadığımdan babam internete girmemi yasakladı” ifadesini kullanan A.E, akranlarına bu tür görüntüleri izlememelerini önerdi.