DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Süryaniler Vaftiz Bayramı’nı kutladı

Mardin’de bulunan Süryaniler Vaftiz Bayramı’nı kutladı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Süryaniler Vaftiz Bayramı’nı kutladı

Hristiyan inancına göre Hazreti İsa’nın vaftiz edilişinin yıl dönümü olarak kabul edilen 6,-7,-8 Ocak Vaftiz Bayramı, Mardin merkez Artuklu ilçesinde bulunan Kırklar Kilisesi’nde düzenlenen ayin ile kutlandı.
Yaklaşık 4 saat süren ayinde inanışlarına göre Hz. İsa’nın vaftiz edilişi kilisede canlandırıldı. Bayram üç gün boyunca Ayin ve dualar ile kutlanacak.
Bayram Kapsamında Süryani bir genç Vaftiz edildi, Mumlar yakıldı, Ayin ve dualar edildi.
Mardin Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz, “Şimdi bubayramda bir tören yaptık, gerçekleştirdik. İsa’nın vaftiz törenini gerçekleştirdik. İsa 30 yaşını doldurunca Nasıra kentinden Ürdün Irmağına gelip ve orada Ürdün ırmağında Vaftiz eden Günahların affedilmesine yönelik vaftiz eden, Vaftizci Yuhanna dan vaftiz oldu.
Vaazde de dediğimiz gibi İsa Vaftiz olma ihtiyacından dolayı değilde vaftizi tesis etmek için bizlere vaftiz oldu ve daha sonra İsa’yı kabul eden bizler artık vaftiz oluyoruz. İsa yahudilerin şeriatına son vermiş. İsayı kabul edenler getirmiş olduğu yeni öğreti doğrultusunda artık bizler hareket etmekteyiz. Yeni doğar doğmaz bir bebek, İlk yapacağımız görev onu vaftiz etmektir. Vaftiz demek, hristiyan olmak demektir. Hristiyanlığın kilisesine, hristiyanlığa giriş yapmak demektir. Hristiyan olmayan biri her ne kadar Hristiyan bir ana babadan doğuyor olsa dahi, Kilisede yeri olmaz. Kilisede görev almaz, Kutsal kurban olmaz, tövbe ve itirafı almaz, papaz olmaz ve dini nikahı kıyılmaz. Hiçbir ruhsal yapılamaz bundan dolayı bir hristiyan vaftiz olmalı ve bu gün o bayramı ifade etmektedir”.
Süryani Vatandaşlardan Murat Özbek, “Bugün bildiğiniz gibi doğuş bayramı, geçen hafta kutladığımız, Doğuş bayramından sonraki bugün de kutladığımız önemli bir bayram. İsa Mesih’in Vaftiz bayramı isa mesih doğduktan altı gün sonra vaftiz oluyor. ve bizde bu bayramı bugün burada coşku ile kutluyoruz. Bununla ilgili aslında söyleyecek pek fazla birşey yok. Biz dünyaya örnek olmuş bir şehiriz. Bunu her zamanda her platformda da anlatıyoruz. Umarım Mardin’de ki kardeşliğin sevginin bütün dünya ya hakim olmasını diliyorum” dedi.

 

Vehap Erdoğan