DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Tek umudu biyonik protez kol

Kızıltepe’nin Sürekli köyünde yaşayan, inşaatta çalışırken elektrik akımına kapılarak iki kolunu kaybeden Yılmaz Şimşek (33) yeniden çalışabilmek için biyonik protez kol hayali kuruyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tek umudu biyonik protez kol

Çalıştığı inşaatta elindeki demirin yüksek gerilim hattına değmesi sonucu akıma kapılan 5 çocuk babası Şimşek iki kolunu dirsekten itibaren kaybetti. Malatya’da uzun süre gördüğü tedavinin ardından evine dönen Şimşek, bakıma muhtaç hale gelmenin üzüntüsünü yaşıyor.
Şimşek, AA muhabirine, yaşadığı iş kazasının ardından tedavi gördüğü Malatya’da 8 ay kaldığını ve 8 ameliyat geçirdiğini ifade ederek, artık yeniden çalışabilmesi için tek umudunun biyonik protez kol olduğunu belirtti. Çocuklarından 3’ünün okula gittiğini, bakmakla yükümlü olduğu anne ve babasının bulunduğunu anlatan Şimşek, evde bakım hizmeti ve özürlü maaşı dışında gelirlerinin olmadığını söyledi.

“Protez kollarıma kavuştuğumda iş bulup, çalışmak istiyorum”
Eşinin kendisine baktığını kaydeden Şimşek, “Yemeğini eşim yediriyor. Ailede tek çalışan bendim. 5 çocuğum, anne ve babam ile eşimin geçimini sağlamak için çalışmaya mecburum. Hayırseverlerin desteği ile protez kollarıma kavuştuğumda bir iş bulup çalışmak istiyorum” diye konuştu.

Kaymakam Ermiş, destek verdi
İstediği protezin çalışabilmesine elverişli ve 160 bin lira olduğunu kaydeden Şimşek, durumunu öğrenen Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş’in kendisine protez sahibi olabilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla 12 bin lira destek sunduğunu dile getirdi.
Şimşek, hayalini kurduğu protez kollar için gereken parayı tamamlayabilmesi için hayırseverlerden ve yetkililerden destek beklediğini belirtti. Şimşek’in eşi Mesude Şimşek de Kürtçe, 5 çocuğun yanı sıra hasta kayınvalidesi ve kayınpederi ile eşine baktığını anlattı. Şimşek, eşine protez kol takılması halinde sıkıntılarının hafifleyeceğini dile getirerek, “Devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz. Eşimin protez kolları olsun yeter, su ve ekmek yemeye razıyız” dedi.
Anne Gazale Şimşek de, oğlunun günlük 40 lira kazancıyla kendilerine baktığını vurgulayarak, oğlunun çalışabilmesi halinde desteğe ihtiyaç duymadan yaşamlarını sürdürebileceklerini sözlerine ekledi.