DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Tesbih fiyatları altın fiyatlarıyla yarışıyor

Mardin’de hemen hemen herkesin merak sardığı tesbihler, Ortadoğudaki savaşlar ve kolleksiyoncuların merakı yüzünden altın fiyatlarıyla yarışır hale geldi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tesbih fiyatları altın fiyatlarıyla yarışıyor

Ateş, Damla, sıkma, toz, hakik ve kehribar çeşitlerinin olduğu tesbihlere Mardin’de insanlar aşırı merak sarmış durumda.
Guatır, Sarılık ve akciğer gibi hastalıklara da iyi geldiği söylenen bazı çeşit tesbihleri insanlar boş zamanlarında çekerek stres atıyor.
Tesbihe aşırı merakın olduğu Mardin’de tesbih kolleksiyonları babadan oğula kalıyor.
Fiyatları pahalı olan tesbihler Ortadoğudaki savaşlar nedeniyle Türkiyede toplanmış durumda ve altın fiyatlarının neredeyse iki katına satılıyor.
Mardin’de tesbih satıcıları nadide ve değeri fazla olan tesbihleri satmayarak kolleksiyonlarına dahil ediyor.
Tesbih Satıcısı Fatih Oruk: Tesbih fiyatları altın fiyatlarını geçti. Daha önce bir gram altın bir gram kehribardı. Bugün bir gram kehribar üç gram altına eş değerdedir. Tesbih fiyatlarının, kehribar fiyatlarının artış sebebi kolleksiyonerlerin vede hepatit, guatır yani sarılık, guatır, akciğer hastalıklarına çok iyi geldiği bilindiği için. Bizde ailece tesbih merakı var. Yani babadan geçme, babam tesbihleri severdi. Bizde küçükken tesbih merakı başladı. Tesbih sevgisi aşkı başladı. Bunları artık toplarken bu Ortadoğu da olan savaşlardan dolayı biriken tesbihler burada satılmaya başlandı. Bizde bunun satışını yapmaya başladık. Ufaktan, büyükten bir şeyler satmaya başladık. Ama güzel, nadide satılmayacak tesbihleri satmıyoruz. Yani babadan bana kaldığı gibi benden de şuan yedi yaşındaki oğluma bırakıyorum.
Vatandaş Müslüm Başçı: Tabi benim tesbih kolleksiyonum var. Özellikle merakçıyım bu konuda. Ara sıra bu dükkana uğrayıp tesbih almaya geliyorum. Tesbih fiyatları şuan iyi durumda. Tüm Ortadoğu da savaş olduğundan dolayı, bütün tesbihler burada toplanmakta ve biz bunlardan beğendiklerimizi almaktayız ve kendi kolleksiyonumuza koymaktayız.
Vatandaş Süleyman Demir : Elli yıldan beri tesbih çekiyorum. Boş zamanlarımızda çekiyoruz stresimizi atıyoruz bununla. Çok güzel bir tesbihlerdir. Bunlar hepsi kehribardır. Kehribar olduğu için bütün hastalıklara sağlık için birebirdir. Bunlar çok şahane bir tesbihtir. Ne zaman boş kaldığın zaman çekersen hastalığını götürür. Bunlar çok güzel tesbih yani bütün stresinizi atarsınız.
Vehap Erdoğan