DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Yeşilay Haftasına coşkulu kutlama

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Yeşilay Haftasına coşkulu kutlama

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Mardin Şubesi Yeşilay Haftası kapsamında üyeler ve kurum müdürleri ile bir araya gelerek zararlı alışkanlıklar anlatıldı.

Bir Caminin toplantı salonunda Fasih Arslan’ın sunumu ile yapılan yemekli programa Yeşilay Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu’nun yanı sıra Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, Artuklu Kaymakamı Soner Karataşoğlu, Sağlık İl Müdürü Mehmet Derviş, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Halk Sağlığı Müdürü Saffet Yavuz, AFAD İl Müdürü Davut Esen, PTT Başmüdürü Hüseyin Öztürk, Merkez İlçe Müdürü Muhittin Çaklı m ve birçok kurum müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve Yeşilay üyeleri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna yaptı. Tuna konuşmasında “Yeşilay cemiyetinin topluma yaptığı katkıların çok büyük olduğunu söyleyerek 95 yıldır her türlü zararlı alışkanlıklar ve çeşitli bağımlılıklarla mücadele eden böylesine önemli bir cemiyetin çalışmalarını takdirle karşıladıklarını” ifade etti. Tuna, “Özellikle Mardin’de Yeşilay Cemiyeti Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu’nun gösterdiği fedakârlık ve yaptığı çalışmalar için teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

“Her Ay İçtiğimiz Sigara Bedeli İle Bir Hastahane Yakıyoruz”

Daha sonra söz alan Sağlık İl Müdürü Mehmet Derviş “Her ay bir hastane inşa edecek kadar parayı sigaraya verip yakıyoruz” şeklinde konuştu. .
Derviş, “ Mardin’in 800.000 nüfusu var, bu nüfusun 400.000’ni yetişkin ve bu yetişkin nüfusun %40’nın sigara içtiğini tahmin ediyoruz. Bu da 160.000 kişiye denk geliyor, bu rakam aylık 1,600.000.TL’lik bir bedele tekabül ediyor. Bunu aylık hesapladığınız zaman 48 milyon TL gibi bir tutara ulaşıyoruz. 300 Yataklı Mardin Devlet Hastanesinin ihale bedeli 45 Milyon TL’dir. Yani bir ayda sigaraya verdiğimiz parayla her ay Mardin’e bir Hastane inşa edebiliriz.” dedi. Derviş; “ayrıca, bu rakama sigaradan kaynaklanan hastalıklara harcanan miktarları buraya eklersek nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuz daha net anlaşılacaktır.” Dedi.

Son olarak kürsüye gelen Yeşilay Cemiyeti Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu, “zaralı alışkanlıklar konusunda herkese sorumluluklar düşmektedir. Hiç kimse “bana ne” deme lüksüne sahip değildir. Toplum bir gemiye benziyor ve hepimiz bu geminin içinde yer alıyoruz. Eğer gemi bir şekilde yara alırsa hepimiz zarar görürüz” şeklinde konuştu.
Günlüoğlu, “ Yeşilaycılık sadece sigara içmemek, alkol kullanmamak değil, bunların karşısında safımızı belli etmek gerekir. Her gün 300 insanımızı sigaraya bağlı hastalıklar yüzünden kaybetmekteyiz. Ve ne acıdır ki bu kayıpların karşısında hiç kimsenin kılı kıpırdamıyor ve umursamıyor. İşte toplumu tehlikeye sokan bu umursamazlıktır” ifadelerini kullandı.
“Bağımlılıklar İle Mücadelede Herkesin Sorumluluğu Vardır”
Günlüoğlu son olarak, “Zararlı alışkanlıklar ile mücadele eden Yeşilay Cemiyeti gençliğimizi tehdit eden tek sorun alkol bağımlılığı olarak kalmamış, sigara, uyuşturucu madde, fuhuş gibi farklı sorunlar da zaman içerisinde tehdit haline gelmiştir. Öyle ki çağımızın sorunları içerisine artık internet, bilgisayar ve ekran bağımlılığı gibi teknolojik bağımlılıklar da eklenmiştir. Sadece ülkemiz gençliğini değil, dünya gençliğini tehdit eden zararlı alışkanlıklarla mücadelemizi, halkımızdan aldığımız güç ve destekle uluslararası arenaya taşıma gayretlerimizi de arttırmış bulunmaktayız. Zira bölgesel çalışmalarla başarıya ulaşamayacağımızın farkındayız. Dünyada benzer çalışmaları yapan örgütlerle bir araya gelip daha da güçlenme hedefindeyiz. Kuruluşumuzun 95. Yıldönümü vesilesi ile tüm Mardin Halkının 1-7 Mart Yeşilay haftasını kutlar, saygılar sunarım.”dedi.
Program ve gündemin akışı içerisinde Yeşilay Üyesi İdris Gökalp Türkiye Yeşilay Cemiyetinin hazırladığı Manifestoyu okudu, ayrıca küçük Yeşilaycılar Emre Acabey Yeşilay Şiirini, Nida Kumaç da İstiklal Marşını okudu.
Program sonunda Yeşilay’a yeni üye olan Elif Dağ, Fasih Aslan, Hasan Ağalday, Mehmet Murat Özdemir ile Hızır Güloz’a Gönüllülük Sertifikaları verildi.