DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Yöresel giysi defilesi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yöresel giysi defilesi

Mardin’de farklı din, dil ve kültüre sahip bini aşkın kadın, “Dicle ile Fırat’ın aşkı: Mezopotamya” defilesi ile hazırladıkları yöresel giysileri mankenlik yaparak tanıttı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde merkezi Diyarbakır’da bulunan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 14 ilde üretim yapan Alternatif Üretim ve İstihdam Derneği (AÜİD)’nin organizasyonunda kadınlar, Türkiye’nin yanı sıra Suriye, Irak ve İran’da yaşayan farklı din, dil ve kültüre ait giysileri giyinerek hünerlerini sergiledi.

Bir düğün salonunda Güneydoğu’da “Dom” olarak adlandırılan Romanların gösterisi ile başlayan defilede, 18 ve 50 yaş arasındaki kadınlar podyumda 162 kıyafeti sergilendi.

Mersin’de öldürülen Özgecen Aslan’ın da arlarında bulunduğu töre ve kadın cinayetine kurban 75 kadının fotoğrafının yer aldığı gelinlik ise yoğun ilgi gördü.

Yöresel Müziklerin kullanıldığı defilede davetlilere çiğ köfte ikram edildi.

Defile sonunda AA muhabirine açıklamada bulunan AÜİD Yönetim Kurulu Başkanı Gülbahar Örmek, “Dicle ile Fırat’ın aşkı: Mezopotamya” adını verdikleri defileyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Sergi için ilk etapta hedefinin 100 kıyafeti tanıtmak olduğunu ama yöresel zenginlikler dolayısıyla bu sayıyı 162 kıyafete çıkardıklarını belirten Örmek, Türkiye’nin bütün renklerini sergilediklerini kaydetti.

– “Şiddete dur diyebilmek için sembolik bir vurgu yaptık”

Örmek şöyle dedi:

” Sergide bin 68 kadının emeği vardı. Emeklerine sağlık. Burada her şey gönüllüydü. 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla şiddete dur diyebilmek için sembolik bir vurgu yaptık. Kadın cinayetine kurban giden 75 kadının fotoğrafını gelinliğe yapıştırdık. Şiddete uğramış kadını da o şekilde resmettik. Artık bu günden sonra inşallah kadın cinayetleri töre cinayetleri olmaz. Çünkü kadın güzeldir, üretkendir. “

Kadın cinayetine kurban 75 kadının fotoğrafının yer aldığı gelinliği giyen Rozerin Tamin ise böyle bir etkinliğe katılmanın kendisi için gurur verici olduğunu dile getirdi.

Taşıdığı kıyafetle şiddete son verilmesi mesajını verildiğini anlatan Tamin, “Mesajın alındığını düşünüyorum. Kadına şiddete son diyorum” şeklinde konuştu.

Defileye, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve çok sayıda davetli katıldı.