DOLAR
8,7359
EURO
10,3767
ALTIN
498,65
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Sıcak
34°C
Mardin
34°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
37°C
Pazar Sıcak
36°C
Pazartesi Sıcak
37°C
Salı Sıcak
36°C

Mardin Müftülüğünden Kadınlara Konferans ve Tiyatro Gösterimi

Mardin Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Mardinli bayanlara yönelik konferans ve tiyatro düzenledi.

Mardin Müftülüğünden Kadınlara Konferans ve Tiyatro Gösterimi
30.03.2015
0
A+
A-

Mardin Müftülüğü konferans salonunda yapılan program Kur’an Kursu Öğreticisi Elif Bağdaş’ın Kur’an tilavetiyle başladı. Daha sonra Müftülük İlahi grubu katılımcılara ilahi dinletisi sundu.
Programda Aile ve Dini Rehberlik Bürosu vaizlerinden Saliha Ünal “Eşlerin Efendimize karşı tutum ve davranışları” konulu bir konuşma yaptı.
Saliha Ünal konuşmasında şunları söyledi:
“Peygamber Efendimizin eşlerinden bahsederken onun eşleri arasında Hz. Hatice ve Hz. Ayşe ön plana çıkar. Zaten diğer evlilikleri çeşitli sebeplere binaen yapılmıştı. Hz. Hatice olgun,basiret sahibi, ferasetli bir eşti. Efendimize ve akrabalarına her zaman saygı ve sevgi ile muamele etmişti. Allah Resulüne vahiy geldiğinde ona ilk inanan, destekleyen, maddi manevi her zaman yanında olan o idi.Hz. Aişe zeki, araştıran, sorgulayan bir hanımdı. Efendimizle geçirdiği süre zarfında İslam’ı, Kur’an-ı Kerim’i hadisleri en iyi şekilde öğrenme gayretinde olmuştu. Nitekim o en fazlahadis rivayet edilen sahabeler içindedir. Hukukçudur. Birçokhüküm kendisinden öğrenilmiş, talebeler yetişirmiştir.Allah Resulünün eşleri, dünyanın süsü ve ziyneti yerine Allah ve Resulünü seçmiş örnek şahsiyetlerdir. Onlar peygamber eşi olmaları nedeniyle zaten böyle olmaları gerekeceği akla gelebilir. Ancak; Hz. Nuh, ve Hz. Lut’un hanımları onlara uymamış, eşlerinin yanında olmamışlardır. Bu bizler için ibret alınacak bir durumdur.”
Daha sonra söz alan Kur’an Kursu Öğretmeni Esin Aktepe “Hz. Peygamberin eşlerine karşı tutumu” konulu konuşmasına başladı.
Aktepe hayatın her alanında Müslümanlara örnek olan Allah Resulü eşlerine karşı tutumuyla da örnek olduğunu söyledi.
Aktepe ayrıca şunları söyledi:
“ O bizler için usve-i Hasene’dir. (güzel örnektir) onun bizler için örnek olduğu konulardan biri de ailede eşler arasındaki ilişkilerdir.O, her zaman eşlerine karşı hoşgörülü ve şefkatli davranmış, ilgi ve sevgisini hiçbir zaman onlardan esirgememiştir. Bir kadının her şeyden çok ihtiyacı olan sevgiyi hanımlarına açıkça göstermekten çekinmemiş, bunu da hafiflik olarak görmemiştir. Hanımlarından birine duyduğu derin sevgiyi, diğerine karşı adaletsiz davranması sonucunu doğurmamış, hepsinin gönlünü hoş etmeyi başarmıştır. Hz. Peygamber (sav) “sizin en hayırlınız, ailesine hayırlı olandır. Ben de ailesine en hayırlı olanım” buyurarak hayırlı olmanın birinci ölçüsünün aile içinde olduğunu vurgulamıştır. O evde hanımlarına yük olmayı sevmez, kendi işini kendisi yapıyordu. Koyunlarını kendisi sağıyor, ayakkabılarını kendisi tamir ediyor, devesini de kendi yemliyordu. Sonuç olarak; Allah’ın Resulü bizim önümüzde ideal bir rehberdir. Bu rehbere uyduğumuz ve davranışlarını hayatımıza geçirdiğimiz sürece sevgi dolu sımsıcak bir aile yuvasının temin edileceğine inanıyorum.”
Konuşmaların ardından Ayhan Yücesoy Kız Kur’an Kursu öğrencileri kendi yazdıkları Dünya kadınlarının İslam Öncesi ve sonrasını anlatan tiyatro oyununu katılımcılara sundular.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.