DOLAR
8,4047
EURO
10,1808
ALTIN
507,39
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Az Bulutlu
30°C
Mardin
30°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
31°C
Salı Az Bulutlu
31°C
Çarşamba Az Bulutlu
32°C
Perşembe Az Bulutlu
28°C

Müzeler haftası’na coşkulu kutlama

Müzeler haftası’na coşkulu kutlama
19.05.2015
0
A+
A-

Mardin Müzeler Haftası kapsamında Mardin’de çeşitli etkinlikler yapıldı.
Mardin Müzesi bahçesinde bulunan Arkeopark alanında gerçekleştirilen programda Reyhani Müzik grubu, Erbane (Def) grubu sahne alırken izleyicilere de unutulmaz bir akşam yaşatıldı.
Vali Ömer Faruk Koçak, Vali Yardımcıları Ali İkram Tuna, Ali Güldoğan Erdoğan, Bahattin Çelik, Artuklu Belediyesi adına Leyla Sevinç Bozan,Kültür Turizm İl Müdürü Alaattin Aydın, Müze Müdürü Nihat Erdoğan, Kırıklar Kilisesi Papazı Gabriyel Akyüz, Unutulmaya yüz tutmuş sanatların son temsilcileri Gazeteciler ve vatandaşlar katıldı.
Programa katılan “yaşayan insan hazinesi ve somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı” olarak Mardin kent kültürünün oluşumunu emek veren kültür taşıyıcısı 75 kişiye plaket verilirken, Reyhani Müzik Grubu sahnede seslendirdiği parçalar ile vatandaşları coşturdu. Reyhani Müzik grubundan Mehmet Fidanın Reyhani oynaması izlemeye değerdi.
Programda bir konuşma yapan Müze Müdürü Nihat Erdoğan, Müze, ziyaretçisi ile müze arasındaki bağı güçlendirmek için yeni iletişim ağları oluşturduklarını, yürütülen müze eğitimi programları ile toplumu müzeye yaklaştırarak somut ve somut olmayan kültürel mirasın korunmasına yönelik farkındalık yaratıldığını söyledi. Erdoğan “2009 yılından bu yana Mardin Müzesinin yürüttüğü çalışmalarına “Müzeler Yaşamları Değiştirebilir” sloganı ile yola çıktık. Müze koleksiyonları ile izleyiciler arasında bağ kurmak olarak tanımlanan “müze eğitimi” çalışmaları ile müze ziyaretçisi olmayan bir kitleyi müzeye yaklaştırarak halkın yaşamında bir değişim yaratmaya çalıştık. Kültürel mirasını yaşatarak koruyan, farklılıklara saygı gösteren, demokrasi bilinci edinmiş, paylaşımcı ve kendisiyle barışık bir toplum için müzelerin çok önemli olduğunu bu yüzden somut ve somut olmayan kültürel mirası ve korunması hakkında farkındalık yaratmaya çalışıyoruz” dedi.
Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, 5 kişilik ekip ve yapılan çalışmalar sonucunda oluşturulan 300 kişilik müze gönüllüsü ile yürütülen müze eğitimi çalışmalarında 5-18 yaş arası gençler, en fazla 30 kişilik gruplar halinde haftanın 5 günü atölye çalışmalarına katıldığını,10 bin dolayında gencin yararlandığını ifade etti. Arkeopark’ta, her yaş grubu için hazırlanmış farklı programlara katılan gençler, arkeolojiyi tanıyarak arkeologlar eşliğinde bilimsel kazı çalışması yaptıklarına vurgu yapan Erdoğan “ Müze koleksiyonları ile izleyiciler arasında bağ kurmak olarak tanımlanan “müze eğitimi” çalışmaları için Mardin Müzesi, müze binası önündeki alanı Arkeopark olarak düzenlenmiş ve müzede eğitim ve etkinlik salonları oluşturmuştur. Arkeoparkta yapılan müze eğitimi çalışmaları ile gençlerde kültür varlıklarını tanıma, koruma, yaşatma bilincinin geliştirilmesi hedeflenmiş ve kültürel mirası koruyan, yaşatan, farklılıklara saygı gösteren, demokrasi bilinci edinmiş, paylaşımcı ve kendisiyle barışık, müze kültürüne sahip nesiller yetişmesi amaçlanmıştır.
Mardin Müzesi, Arkeopark projesi ile çocukların yapay bir kazı alanında arkeolojik kazı yapma, çıkan eserleri temizleme, çizimlerini, restorasyonlarını yapma, belgeleme ve sergileme süreçlerini deneyimledikleri, eski çağlardaki gibi seramik yapıp çivi yazısıyla kil tabletlere yazılar yazdıkları, el değirmeninde un öğüttükleri, heykel yapıp, sikke bastıkları ve benzer birçok aktiviteye katıldıkları bir alan olmuştur.
Arkeopark’ta kerpiçten Neolitik Ev modeli ve eşyaları, 4 adet derinliğinde dört kazı alanı açma oluşturulmuş, mimari buluntularla birlikte geçmişin bilgi kaynağı olan ve çocukların yorumlayabilecekleri eserlerin imitasyonları tablet, kandil, kap kacak, fibula, ok gibi kazı alanı içerilerine bırakılarak üzerleri toprakla kapatılmıştır. Müze eğitim atölyelerinde ise çivi yazısı yazma, sikke basma, ebru, heykel, kök boya ile baskı yapma, çarkta seramik yapımı, eski çocuk oyunları ve oyuncaklar, uçurtma, kukla, Neolitik Dönem evi ve yaşamını gözlemleme, masal ,müzik ve dans gibi otuzun üzerinde atölye faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.
Mardin Müzesi, kurduğu Arkeopark ile “nesne merkezli eğitim” yöntemini uygulayarak müzeyi aktif öğrenme ortamına dönüştürmüştür. “Arkeoparkta Bir Gün” adlı projesi sayesinde köylerde yaşayan 2 bin 500 öğrenci ile birlikte iki yılda 10 bin genç ve 35 bin yetişkinin müze eğitim çalışmalarının içinde yer almasına aracı olmuştur. Daha önce müzeye gitmemiş ve müze ziyaretçisi olmayan genç bir kitlenin aktif müze kullanıcısı olmasını sağlamıştır” ifadelerine yer verdi.

Müze eserlerin korunduğu yer değil
Müzede yapılan geçici sergiler, konserler ve dinletiler, sinema gösterimleri, konferanslar, festivaller ve müzenin bulunduğu sokağın komşularıyla birlikte çiçeklendirilmesi, boyanması ve peyzajı gibi sosyal projeler ile müze eğitimi atölye çalışmaları gerçekleştirilerek sadece ziyaretçiyi müze binası içine çekmeyi değil müzenin çocuklara, gençlere ve yetişkinlere ulaşarak toplumun yaşamında değişim yaratması amaçladıklarını hatırlatan Erdoğan “Mardin Müzesi; müzelerin ‘tarihi eserlerin korunduğu ve sergilendiği yer’ kimliğini aşarak farklı kültürlerden insanların bir araya geldiği, topluma hizmet veren bilim ve eğitim merkezi olması gerektiğine inanarak, bilim, sanat, arkeoloji vb. konularda ziyaretçilerinin sosyalleşmesine katkı sağlayan, içinde bulunduğu kültürü ve farklı kültürleri derinlemesine tanıtan programlar ile gençlere ve ailelerine yönelik müze eğitim çalışmalarını 5 yıldır yürütmektedir.” Şeklinde konuşmasını sürdürdü.
Mardin Müzesinde yapılan törende telkari, kök boya baskı, bakırcılık, demircilik, keçecilik, takunyacılık, semercilik, nalbantçılık, çömlekçilik, taş işlemeciliği, marangozculuk, bakkalcılık,fotoğraf sanatçıları, gibi “yaşayan insan hazinesi ve somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı” olarak Mardin kent kültürünün oluşumunu emek veren kültür taşıyıcıları olan 75 kişiye onur belgesi verildi.
Program gece geç saatlere kadar sürdü.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.