“Sendikamız Özgürlükçü Bir Üniversitenin Teminatıdır” – Mardin İletişim Gazetesi
DOLAR
13,7194
EURO
15,5684
ALTIN
786,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Çok Bulutlu
10°C
Mardin
10°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Parçalı Bulutlu
13°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
13°C
Perşembe Yağışlı
9°C

“Sendikamız Özgürlükçü Bir Üniversitenin Teminatıdır”

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde yetkili sendika olan Eğitim-Bir-Sen’in temsilcisi Fasih Dinç ile yönetim kurulu üyeleri Beşir Büyüktaş, Halit Alkan ve Bünyamin Ağalday, İstanbul’da yapılan Eğitim-Bir-Sen 8. Üniversite Teşkilatları Buluşması’na katıldı.

“Sendikamız Özgürlükçü Bir Üniversitenin Teminatıdır”
03.04.2015
0
A+
A-

Hem Mardin Artuklu Üniversitesi’nin son durumu hem de Eğitim-Bir-Sen teşkilatının üniversitedeki yapılanması hakkında son derece verimli geçen toplantıların yapıldığı üniversiteler buluşması, çeşitli konferans ve etkinlilere de ev sahipliği yaptı. “Hedef 400 Bin Üye” sloganıyla gerçekleştirilen ilk oturumda açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Ali Yalçın, “Üniversitelerde sendikacılığın niteliğinin artması örgütlülüğün artması ile mümkündür. Örgütlülüğün artması ise özgürlüğümüzün, özgünlüğümüzün, iş huzurumuzun temini demektir. Her üniversitede sendikamızı yetkili kılmak hedefimizdir. Tüm şube ve temsilciliklerimiz sorumluluk alanında yetkili olmayı ana hedef olarak belirlemelidir. Üniversitelerde sendikamızın yetkili olması demek; keyfiliklerin önüne set çekmek, yanlışa dur demek için ruhsatı elimize almak; sendikamızın gücüne güç katmak; bu, dünü bir daha yaşamamak için yemin etmek demektir” şeklinde konuştu.
YÖK Kanunu’nun, 12 Eylül askeri darbesinin ardından, üniversiteleri zapturapt altına almayı, üniversiteleri adeta birer askeri kışla haline getirmeyi, akademisyen ve idarecileri ideolojik baskı altında tutmayı amaçlayan bir kanun olduğunu hatırlatan Yalçın, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: bireyi ve özgür düşünceyi temel alan, bireye başarılı bir yaşam için gerekli eğitimi onun karakter ve zihin yapısına en uygun şekilde verecek, toplumun kullanımına sunulmuş bilimsel bilgi üreten ve geliştiren bir yükseköğretim sisteminin teşkilinin yanında üniversite çalışanlarının iş güvencesine sahip çıkan, çalışanları ortak bir amaca yönelen ortaklar olarak görerek herkese hakkını teslim eden, paylaşımcı ve katılımcı bir üniversite yönetimi öngören bir YÖK Kanunu için çabalarımız, dün olduğu gibi, bugün de devam edecektir.” Konuşmasının devamında, üniversitelerde; 50/d sorunu, örgütlenme özgürlüğü, görevde yükselme sınavı, siyaset yapma özgürlüğünün önündeki sınırlamalar gibi konulara değinen Yalçın, konuşmasını, üniversite temsilcilerine, toplantıya katıldıkları için teşekkür ederek bitirdi.
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, teşkilatlar ve taşra çalışmaları hakkında her ilin üniversite temsilcileriyle yaptığı özel istişarelerle bilgi aldı. İstişare toplantısında; Mardin Artuklu Üniversitesi Eğitim-Bir-Sen temsilcisi Fasih Dinç, Mardin Artuklu Üniversitesi’nin son birkaç yıldır akademik üretim ve duruştan uzak idari anlayıştan çok çektiğini ancak yeni yönetim ile birlikte yeni bir döneme girildiğini ve üniversite çalışanları ile halkın yeni yönetimden beklentilerinin yüksek olduğunu belirterek bu beklentileri karşılamak üzere gerek üniversite çalışanları ve gerekse de Mardin halkının yeni yönetime sahip çıktığını vurgulayarak, “Üniversitenin yeni yönetimi eşitlikçi, özgürlükçü, şeffaf ve akademik üretimi esas alan ilkelere sürekli vurguda bulunması ve bu amaçla toplumun bütün paydaşlarının birikim ve katkılarından istifade etme yaklaşımında olması üniversite çalışanları ile kent halkının takdir ve saygısını kazanmıştır. Yeni yönetimin heyecanlı ve hizmet odaklı yönetim anlayışı üniversitemizin bütün kayıpları telafi edebileceği yönünde hem bizim hem de tüm çalışanların umutlarını artırmıştır. Bu konuda sendikamız kentimizin tüm paydaşları ile beraber üzerine düşen desteği vermekten geri durmayacaktır” şeklinde ifade etti. Genel Başkan Yalçın ise, Mardin Artuklu Üniversitesi’nin yeni yönetiminin Mardin için çok önemli kazanımların mimarı olması yönünde temenni ve başarı dileklerini iletti. 8. Üniversite Teşkilatları Buluşması, Başkanlar Kurulu Toplantısı sonuç bildirgesinin, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından okunmasıyla sona erdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

    Mardin İletişim Gazetesi. 0482 212 67 36. 13 Mart Mah. Çağdaş Sk. Dörtmevsim Apt. altı, 47200 Artuklu/Mardin