DOLAR
7,4126
EURO
9,0363
ALTIN
441,98
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Az Bulutlu
6°C
Mardin
6°C
Az Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
7°C
Pazartesi Az Bulutlu
8°C
Salı Az Bulutlu
10°C
Çarşamba Az Bulutlu
11°C

Sultan Şeyhmus Türbesi şifa arayanların uğrak yeri oldu

Sultan Şeyhmus Türbesi şifa  arayanların uğrak yeri oldu
28.12.2018
0
A+
A-

Mazıdağı İlçesi’ne bağlı Mardin -Diyarbakır Karayolu arasında kalan ‘Sultan Şeyhmus’ Türbesi ziyaretçilerin akınına uğruyor.
Şifa arayanların uğradıkları yerlerden bir tanesi olan Sultan Şeyhmus Türbesi’ne gelenlerin arasında akıl hastalığı olanlarda yer alıyor.
Türbe binası içerisinde ayarlanan özel odalarda kalan hastaların belli bir süre sonra sağlıklarına kavuştukları söyleniyor.
Buraya gelen vatandaşlar, yaşananlarla ilgili şunları söyledi, “ Yıllardır her türlü huzursuzluk ve akıl hastaları olanlar buraya geliyor. Birkaç gün burada kaldıktan sonra normale dönerek buradan ayrılıyorlar. Bu gerçek olan bir olay. Yıllardır burada yaşayan herkes bunu bilir.”

“Sultan Şeyhmus” Kimdir?
Şeyh Musa, yöre halkının kullandığı ismiyle “Sultan Şeyhmus” Mardin’in en büyük velîlerindendir. İsmi Mûsâ bin Mâhîn ez-Zûhî’dir. 1077 yılında Mardin’de doğmuş, 1164 yılında yine Mardin’de vefat etmiştir. Türbesi Mardin yolu üzerindedir.
Sultan Şeyhmus, büyük islam alimlerinden Abdülkâdir-i Geylânî’nin talebelerindendir. Hocası, onun yetişip, büyük bir velî olacağını önceden müjdeledi ve; ‘Ey Bağdât halkı, yakında öyle biri gelecek, öyle bir güneş doğacak ki, öyle birisi daha size gelmedi’ buyurdu. ‘O zât kimdir?’ denilince, Mûsâ bin Mâhîn olduğunu işâret etti. Hocalarının huzûruna geleceği zaman, Abdülkâdir-i Geylânî’nin gönderdikleri kimseler tarafından, çok uzaklarda karşılandı. Abdülkâdir-i Geylânî’nin huzûruna girince, kalkıp kucakladı. Herkes heybetine ve fazîletine hayran olup, onu severdi. Âlimler ve velîler onun sohbetlerine devâm ettiler. O, duâsı kabûl edilen büyük bir velî idi. Fakire duâ etse, zengin olur, bir kimseye bereket için duâ etse, berekete kavuşurdu. Hastaya duâ etse, sıhhate kavuşurdu. İnsanlar onun himmet ve duâları ile büyük musîbetlerden kurtuldular.
Doğum ve vefat tarihleri bilinmemektedir. Ancak onun, Hz. Abdülkadir Geylani ile olan yakınlık ve samimiyeti, yaşadığı devir,hayatı ,tasavvufi kişiliği hakkında sarih bilgiler vermektedir. Hz. Abdülkadir Geylani’nin menakıbı hakkında telif edilmiş tüm eserlerde , onun ismi zikredilmekte, kişiliği anlatılmakta, Hz. Abdülkadir Geylani’ye olan bağlılığı , sevgisi ve edebi vurgulanmaktadır.
Bölge halkı tarafından çok iyi bilinen bir yer Hz. Abdülkadir Geylani devrinde yaşamış evliyanın büyüklerinden olan Şeyh Musa Ezzuli, Mardin’de yaşamış, orada vefat etmiştir. Kabri şerifleri, Mardin Şehrine yaklaşık 20 km. mesafede, Diyarbakır yolu üzerinde olup ziyaretgâh-ı enamdır. Kabri şeriflerinin bulunduğu makam ,aynı zamanda onun irşad faaliyetlerini sürdürdüğü dergahı idi. Doğum ve vefat tarihleri bilinmemektedir.Ancak onun, Hz. Abdülkadir Geylani ile olan yakınlık ve samimiyeti, yaşadığı devir,hayatı ,tasavvufi kişiliği hakkında sarih bilgiler vermektedir. Hz. Abdülkadir Geylani’nin menakıbı hakkında telif edilmiş tüm eserlerde , onun ismi zikredilmekte, kişiliği anlatılmakta, Hz. Abdülkadir Geylani’ye olan bağlılığı , sevgisi ve edebi vurgulanmaktadır.

‘Asamı ateşe atın…’
Bir zaman Mardin’de büyük bir yangın çıkmış. İnsanlar ne yapmışlarsa yangının önünü alamamışlar. Çaresizlik içinde Sultan Şeyhmus’un dergâhına koşup durumu anlatmışlar ve duâ istemişler. Sultan Şeyhmus bunun üzerine onlara elindeki asâyı vermiş ve; “Bunu alın ve yangının en alevli yerine atın” buyurmuş. Gelenler asâyı alıp yangın mahalline dönmüşler ve buyurulduğu şekilde onu alevlerin en kabarık yerine atmışlar. Çok geçmeden alevlerin durduğu, yangının söndüğü görülmüş. Herkes çok sevinmiş. Sonra atılan asâyı arayıp bulmuşlar. Hiçbir şey olmadığını, renginin bile değişmediğini görmüşler. Alıp doğruca Sultan Şeyhmus’a teslim etmişler. Hürmet, minnet ve teşekkürlerini arzetmişler. Bunun üzerine Sultan Şeyhmus; ‘Allahü Teala bize elimizin değdiği hiçbir şeyi ateşin yakmayacağını ilhâm etti’ buyurmuş.

Kırk çeşme mucizesi…
Sultan Şeyhmus’un yöre tarafından en çok bilinen kerameti şöyledir; Şeyhi Abdülkadir Geylani Mardin’e geldiğinde ezan okunur. Abdest zamanı geldiğinde Sultan Şeyhmus’un talebeleri etrafta su olmadığını şeyhlerine söyler. Sultan Şeyhmus bunun üzerine eline asasını alarak yere vurur ve tam kırk çeşme yerden birden bire bitiverir. Bu çeşmeler hala Mardin’de Şeyhan bölgesinde mevcuttur.

Kızların ismi Sultan…
Mardin’de Sultan Şeyhmus türbesi özellikle Ramazan Ayı’nda çok ziyaret edilir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar buraya gelerek dualar okur ve dilekte bulunur. Bu nedenle yöredeki kızların çoğunun adı Sultan, erkeklerin adı ise Şeyhmus’tur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.