TKDK, proje kabulüne başladı – Mardin İletişim Gazetesi
DOLAR
9,2620
EURO
10,7921
ALTIN
526,44
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Parçalı Bulutlu
23°C
Mardin
23°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Çok Bulutlu
22°C
Salı Parçalı Bulutlu
21°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C

TKDK, proje kabulüne başladı

TKDK, proje kabulüne başladı
23.01.2016
0
A+
A-

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), çıktığı 9. Çağrı ilanıyla birlikte proje alımlarına başladı.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliğinin aday ve potansiyel aday ülkeler için oluşturduğu Katılım Öncesi Yardım Aracı kapsamında yatırımcılara farklı sektörlerde hibe sağlamaktadır. 2011 yılından bu yana Kırsal Kalkınma Programı (IPARD I) kapsamında yatırımcıları hibe ile buluşturan TKDK, IPARD II Programına başlıyor.
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin eş finansmanıyla Türkiye’nin 42 ilinde uygulanacak olan IPARD II Programı kapsamında, faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında yüzde 50 ile yüzde 70 arasında hibe desteği sağlanacak.
IPARD I Programında desteklenen et ve süt besiciliği, et, süt ve su ürünleri işleme tesisleri, kesimhaneler, meyve ve sebze paketleme ve depolama tesisleri, arıcılık, süs bitkisi yetiştiriciliği, tıbbi ve aromatik bitkiler, yerel ürünler, el sanatları, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına yeni dönemde manda sütü, manda eti, yumurta tavukçuluğu, kaz yetiştiriciliği ve mantar üretimi eklendi. Ayrıca yenilenebilir enerji yatırımları ile makine parkları da yeni sektörler olarak destek kapsamına alındı. IPARD II Programında et ve süt üretiminde hibe oranı üst sınırı yüzde 65’ten yüzde 70’e; arıcılık, bitkisel üretim, yöresel ürünlerin işlenmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına verilen destek oranı ise yüzde 50’den yüzde 65’e çıkarıldı. Kırsal alanlarda yaşam kalitesinin ve istihdam olanaklarının artırılarak tarım ve gıda sektörlerinin sürdürülebilir modernizasyonunu ve AB standartlarına yükseltilmesini amaçlayan TKDK, IPARD II ile yeni sektörlere verdiği desteklerle kalkınmanın öncü kurumlarından biri olmayı hedeflemektedir.

IPARD II PROGRAMI LANSMANI
TKDK, 2020 yılına kadar uygulanacak olan IPARD II Programının ilk başvuru çağrı ilanına 18 Aralık 2015 tarihinde çıktı.Yatırımcıların yeni destek alanları ve daha yüksek hibe oranları ile destek alacağı IPARD II Programının tanıtımı amacıyla TKDK’nın 42 İl Koordinatörlüğünde lansman çalışmaları düzenleniyor. Bu kapsamda Mardin ilindeki IPARD II Lansman Toplantısı 26 Ocak 2015 Salı günü saat 10.00’da “Hilton Garden Inn Oteli” nde düzenlenecektir.

TKDK’NIN MARDİN’E KAZANDIRDIKLARI
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Mardin İl Koordinatörlüğü, II. Uygulama Dönemi illeri kapsamında, 20 Nisan 2012 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Ulusal akreditasyon ile Avrupa Komisyonu akreditasyon sürecini başarıyla tamamlamış olup, 9. Çağrı ilanıyla birlikte proje alımlarına başlamıştır. TKDK Mardin İl Koordinatörlüğü tarafından 168 proje sözleşmeye bağlanmış olup, bu 168 projenin toplam yatırım tutarı 144,5 milyon TL, ödenecek hibe miktarı ise 81 Milyon TL’dir. 2016 yılının Ocak ayı itibariyle 40 Milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiş, geriye kalan miktar ise projelerin bitmesiyle birlikte yatırımcıların hesabına aktarılacaktır. Destek verilen işletmelerde toplam 663 kişiye istihdam sağlanmıştır. 168 proje içerisinde süt hayvancılığından, kırsal turizme kadar toplam 7farklı sektörden projeler hayata geçirildi. Özellikle süt üretiminde Mardin’e; 42 Milyon lirası hibe, 68 Milyon TL değerinde yatırım kazandırıldı. Ayrıca, Mardin’de yetişen mısırın yine Mardin’de işlenmesini sağlayacak olan 23 adet Mısır Kurutma ve Depolama Tesisi projesinden yatırımını tamamlamış 17 proje sahibine ise 7,3 milyon TL hibe ödemesi gerçekleşmiştir.
TKDK hibeleri ile genç ve kadın girişimcilerin proje yapması teşvik edilmektedir. Bugüne kadar ilimizde yapılan yatırımlarda 40 yaş altı 101 genç ve 18 kadın girişimci, Kurumumuzdan hibe alarak kendi işletmesinin sahibi olmuştur.

IPARD II 1. BAŞVURU ÇAĞRI İLANI
18 Aralık 2015 tarihinde çıkılan IPARD II Programı Birinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında proje başvuruları; et ve süt üretimi ile yumurta tavukçuluğu için 25 Ocak – 26 Şubat 2016 tarihlerinde; et ve süt ürünlerinin, meyve ve sebze ile su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlar için 29 Şubat – 25 Mart 2016 tarihlerinde; arıcılık, bitkisel üretim, yerel ürünler, kırsal turizm, kültür balıkçılığı, makine parkları ve yenilenebilir enerji alanlarına yönelik yatırımlarda ise 28 Mart – 22 Nisan 2016 tarihlerinde kabul edilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mardin İletişim Gazetesi. 0482 212 67 36. 13 Mart Mah. Çağdaş Sk. Dörtmevsim Apt. altı, 47200 Artuklu/Mardin