DOLAR
8,4047
EURO
10,1808
ALTIN
507,39
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Az Bulutlu
30°C
Mardin
30°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
32°C
Salı Az Bulutlu
32°C
Çarşamba Az Bulutlu
32°C
Perşembe Az Bulutlu
32°C

TKDK, Tarım ve Hayvancılık ile uğraşanların umudu oldu

TKDK, Tarım ve Hayvancılık ile uğraşanların umudu oldu
26.10.2015
0
A+
A-

abaTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mardin’de Hayvancılık ve Tarım ile uğraşan vatandaşların umudu oldu.
Mardin’de 15 Şubat 2012 tarihinde açılan ve 20 Nisan 2012 tarihinde faaliyete başlayan TKDK Kurumu bugüne kadar 113 projeye 28 milyon 246 bin 252 TL hibe ödemesi gerçekleştirmiş ve Tüm yatırımlar tamamlandığında projelere 80,2 milyon Avro hibe ödemesi yapılması planlanıyor.
TKDK Kurumu süt ve et besiciliği, süt ve süt ürünlerinin işlenmesi, et ve et ürünlerinin işlenmesi, meyve-sebzelerin ve su ürünlerinin işlenmesi, arıcılık, süs bitkisi yetiştiriciliği, tıbbi ve aromatik bitkiler değimiz kırmızı biber, defne, kimyon gibi baharatların serada veya açık alanda üretimi, pekmez, badem şekeri gibi yerel ürünlerin üretimi, konaklama tesisleri, aquapark, halı saha, restoran gibi kırsal turizm tesisleri ve kültür balıkçılığı olmak üzere 10 farklı alanda üreticilere destek sağlıyor.
Kuruma yapmış olduğumuz ziyarette , Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mardin İl Koordinatörü Tahsin Aba ile yaptığımız söyleşide sorduğumuz tüm sorulara içtenlikle cevap verdi.

-TKDK Mardin’de ne zaman faaliyete başladı?
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Mardin İl Koordinatörlüğü; 15 Şubat 2012 tarihinde açılmış olup, Ulusal akreditasyon ile Avrupa Komisyonu akreditasyon sürecini başarıyla tamamlayıp 20 Nisan 2012 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır.

-İlk Çağrı ilanı ne zaman yayınlandı, toplamda kaç ilana çıkıldı?
Mardin İl Koordinatörlüğü, ilk çağrıya 23 Ocak 2013 tarihinde yayınlanan 9. Çağrı ilanı ile çıkmıştır. Mardin İl Koordinatörlüğü olarak, son çağrı olan 15. Çağrı ile birlikte 7 çağrı ilanı yayınladık.

-Hangi Meslek gruplarına desteklerde bulunuluyor? Kaç kişiye istihdam sağlandı?
Gerçek ve tüzel kişiler, çiftçiler, kooperatifler gibi geniş bir yatırımcı kitlesine hitap ediyoruz. Özellikle gençlerimize pozitif ayrımcılık uyguluyoruz. Hayvancılık alanında proje hazırlayıp başvuran 40 yaşın altındaki yatırımcılarımıza %5 ek hibe veriyoruz. Ipard 2 ile kamu tüzel kişilikleri de kırsal alandaki altyapı yatırımları kapsamında “Yenilenebilir Enerji” projeleri için kurumuzdan %100 oranında hibe alabilecek. Kısacası projesini hazırlayan herkes kurumumuza başvurup, destek alabilir. Ayrıca, kurumumuzun vermiş olduğu desteklerle hayata geçen yatırımlar sayesinde 549 kişiye istihdam yaratılmıştır. Yine ilimiz, verilen desteklerle modern hayvancılık tesislerine kavuşmuştur. Süt besiciliği alanındaki tüm projeler tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde ilimizdeki süt üretiminin günlük 62 ton artmasını bekliyoruz.

– Yatırımcıların kurumunuza başvurmadan önce yapması gereken nelerdir? Hangi sektörlere destek veriyorsunuz?
Yatırım yapmak isteyen vatandaşımızın yatırım yapmayı düşündüğü alanda pazar araştırması yapması, ne kadar kapasiteli bir işletme kurması gerektiği ve ürettiği ürünü hangi fiyatlarla nereye satabileceği konusunda bir fikrinin olması lazım. Bizim süt ve et besiciliği, süt ve süt ürünlerinin işlenmesi, et ve et ürünlerinin işlenmesi, meyve-sebzelerin ve su ürünlerinin işlenmesi, arıcılık, süs bitkisi yetiştiriciliği, tıbbi ve aromatik bitkiler değimiz kırmızı biber, defne, kimyon gibi baharatların serada veya açık alanda üretimi, pekmez, badem şekeri gibi yerel ürünlerin üretimi, konaklama tesisleri, aquapark, halı saha, restoran gibi kırsal turizm tesisleri ve kültür balıkçılığı olmak üzere 10 farklı alanda desteğimiz mevcuttur. Yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımız, yapım işleri, makine-ekipman alımı ve danışmanlık hizmetleri için en az 5 bin avro en fazla 3 milyon avro değerindeki yatırımları için %50 ile 65 arasında değişen oranlarda hibe desteği alabiliyor.

-Ipard 2 programından bahsettiniz. Bu programla birlikte ne gibi yenilikler olacak?
Uygulamaya girecek Ipard 2 programında çok önemli yenilikler var. 21. Yüzyılın en önemli sektörü yenilenebilir enerjiyi destek kapsamına aldık. Bunun haricinde makine parkları, yumurta tavukçuluğu (sadece mevcut işletmeler), manda sütü üretimi, mantar üretimi ve kaz üretimi de destek kapsamına alınan yeni sektörler. Ayrıca, et ve süt üretimine verilen hibe desteği üst sınırı %65’ten %70’e; arıcılık, bitkisel üretim, yöresel ürünlerin işlenmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına verilen desteğin oranı %50’den %65’e çıkarılacak.

-Bugüne kadar kaç projeye ne kadar hibe ödendi?
Toplam yatırım tutarı yaklaşık 143 milyon olan 167 proje sözleşmeye bağlanmış olup, yatırımı tamamlanmış 113 projeye 28 milyon 246 bin 252 TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir. Tüm yatırımlar tamamlandığında yapılacak hibe ödemesinin 80,2 milyon Avro olmasını bekliyoruz.

-Kadınlara yönelik destekler ve kadın istihdamı sayısı hakkında bilgi verir misiniz?
Başvuran kişinin kadın girişimci olması durumunda; yatırımcı proje seçiminde ek puan almakta olup kurumumuz tarafından kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. El sanatları alanında Savur ilçemizdeki bir kadın girişimcimizin hazırladığı İğne Oyası projesi kapsamında 30 kadınımız iş imkânına kavuşmuştur. Ayrıca toplamda 17 kadın girişimcimiz, çeşitli alanlarda projeler hazırlayarak kurumumuzdan hibe desteği almaya hak kazanmıştır.

Kaç ilçeye TKDK’ nın desteğiyle işletme kuruldu?
Mardin’in tüm ilçeleri TKDK’ nın desteklerinden faydalanmıştır.

-2015 yılı içerisinde kaç projeye ne kadar hibe ödendi?
2015 yılında 15 projeye 6.743,958 TL ödeme gerçekleştirilmiştir. Ödemesi yapılan projeler arasında büyükbaş et ve süt besiciliği, mısır kurutma ve depolama tesisleri, arıcılık, serada süs bitkisi üretimi, bakliyat paketleme ve apart otel yapımı gibi farklı yatırımlar yer almaktadır. Ayrıca, 2015 yılında yatırımını tamamlayıp Ödeme Talep Paketini kurumumuza teslim edecek proje sahiplerine ödemeleri yapılmaya devam edilecektir.

-En çok başvuruyu hangi meslek grubundan aldınız?
En fazla başvuruyu arıcılık ile uğraşan çiftçilerimizden aldık. Arıcılık alanında proje hazırlayan 80 çiftçimiz, yaklaşık 6 milyon değerinde hibe ödemesi almıştır.

-En çok hangi ilçe desteklerden faydalandı?
Sözleşmeye bağlanan proje sayısında birincilik 42 proje ile Kızıltepe’ye aitken, toplam yatırım tutarında en yüksek tutara Artuklu ilçemiz sahiptir. Artuklu ilçesindeki projelerin yatırım tutarı 35 milyon 741 bin lira iken, yatırımı biten 8 vatandaşımıza 5 milyon 115 bin lira hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir. Tüm yatırımlar bittiğinde; Artuklulu yatırımcımıza ödenecek hibe tutarının 20 milyon 500 bin lira olması beklenmektedir.

-Bölgede son zamanlarda yaşanan olumsuzluklar, başvurularda ve desteklerinizde bir etki oluşturdu mu?
Tabii ki bu tür olaylar, vatandaşımızın yatırım yapma hevesini kırıyor. Bazı yatırımlar, tedarikçilerin güvenlik gerekçesiyle bölgemize gelmek istememesi sebebiyle aksayabiliyor. Kısacası bu olaylardan en fazla bölge insanı etkileniyor ve yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımız bu ortamdan dolayı yatırımlarını erteliyorlar. Biz de, yaşanan bu tür olaylarının bir an önce bitmesini ve ülkemizin huzur ve barış ortamına tekrar kavuşmasını temenni ediyoruz.

Vehap Erdoğan’ın Özel Röportajı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.