DOLAR
15,9140
EURO
16,7756
ALTIN
925,72
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Açık
29°C
Mardin
29°C
Açık
Perşembe Açık
25°C
Cuma Açık
26°C
Cumartesi Açık
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
26°C

(Video) – 1. Ulusal Sağlık Okuryazarlığı Sempozyumu

(Video) – 1. Ulusal Sağlık Okuryazarlığı Sempozyumu
12.05.2022
0
A+
A-

Mardin’de, “Kronik Hastalıklar ve Kanserler, Yaşlı ve Göçmen Sağlığı” temalı 1.Ulusal Sağlık Okuryazarlığı Sempozyumu düzenlendi.

Artuklu Üniversitesi kampüsü konferans salonunda Sağlık Bakanlığı, Mardin Valiliği, Mardin Artuklu, Gazi ve Sağlık Bilimleri Üniversiteleri ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ)işbirliğinde 1.Ulusal Sağlık Okuryazarlığı Sempozyumu düzenlendi.

Açılış töreninde konuşan Vali Mahmut Demirtaş, koronavirüs salgınında görevlerini canları pahasına fedakarca yerine getiren başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere sağlık sektöründe görev yapan her kademedeki sağlık çalışanlarına teşekkür etti.
Sağlık hizmetlerinin gelişim ve değişimlerin sıklıkla yaşandığı bir sistem olduğunu belirten Vali Demirtaş, bireyin sağlık konusunda bilgi sahibi olmasının önemine dikkat çekti.
Sağlık okuryazarlığının bireylerin, sağlık sisteminde kaybolmasının önüne geçtiğini ve sunulan hizmetlere erişimi kolaylaştırdığını dile getiren Vali Demirtaş, “Bununla birlikte yetersiz ve sınırlı sağlık okuryazarlığı düzeyinin, sağlık masraflarını artırdığı, hastane yatış sürelerini uzattığı, gereksiz tetkik yaptırma oranlarını yükselttiği ve acil servis kullanımını artırdığı bilinmektedir. Tüm bu nedenler, gereksiz işgücü kayıplarına ve sağlık harcamalarının artmasına neden olmaktadır. Belirtilen bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda sağlık okuryazarlığı, bireyin kendi sağlığı ile ilgili kararları doğru alabilmesi ve kamu kaynağının israf edilmemesi açısından da büyük önem taşımaktadır” dedi.
Sağlık okuryazarlığı konusuna ilginin arttığını ve bu konuda çeşitli çalışmalar başlatıldığını ifade eden Vali Demirtaş, şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve birçok üniversite tarafından projeler başlatılmıştır. Hiç kuşkusuz bu kapsamda gerçekleştirilecek her yeni çalışma, ülkemizin sağlık okuryazarlık düzeyini daha yüksek bir düzeye çıkmasına katkı sağlayacaktır. Bu meyanda bugün açılışını yaptığımız 1. Ulusal Sağlık Okuryazarlığı Sempozyumu da gerçekleştirilen bu çalışmalar arasında önemli bir kilometre taşı olarak yerini alacaktır. O sebeple sempozyumun sağlık okuryazarlığının hem ülkemiz hem de ilimiz özelinde arttırılmasına ciddi katkılar sağlayacağına olan inancımı özellikle ifade etmek istiyorum. Buradan bir nefes sıhhati, her şeyin üstünde gören bir medeniyetin mensupları olarak, sağlık hizmetleri alanında çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum. Malumunuz devletimizin son yirmi yılda sağlık altyapısının iyileştirilmesine yönelik gerçekleştirdiği yatırımların karşılığını yoğun geçen pandemi döneminde gördük. Önümüzdeki dönemde de sağlık altyapısı ve sağlık alanında yetişmiş uzman insan kaynağıyla tüm dünyaya örnek olacağımıza yürekten inanıyorum. Bu vesileyle sempozyumun ülkemiz ve kentimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
DSÖ Göçmen Sağlığı Programı Koordinatörü Dr. Altın Malay da sağlık okuryazarlığının hem bireysel hem de toplumsal düzeylerde sağlık sonuçlarını etkileyen sağlığın kritik bir belirleyicisi olduğunu kaydetti.
Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde henüz yeni kurulan Tıp Fakültesinin çekirdek kadrosu ile ilk bilimsel meyvesini vermesi bakımından gerçekleştirilen bu sempozyumun çok kıymetli olduğunu belirterek sempozyumun açılış konuşmalarını yapan, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, “17 Mayıs 2007 tarihinde kurulan Mardin Artuklu Üniversitesi, 4000 yıllık bir tarihe dayanan coğrafyada; içinde çeşitli dil, din ve kültürel zenginlikleri barındıran Mardin şehri ve çevresinin sosyal ve kültürel ortamına katkı sunarak, Türkiye’de bulunan üniversiteler ile Orta Doğu’daki üniversiteler arasında köprü oluşturmayı hedef edinmiştir. Yakın bir tarihte, sosyal bilimlerdeki büyük birikimimize ilave olarak şehrin ve bölgenin ihtiyaçlarını da göz önüne alıp, şehrimize yakışır bir tıp fakültesini kurmak üzere harekete geçtik. Resmi kurulumunu tamamlayan ve çekirdek öğretim üyesi kadrosu ile göreve başlayan tıp fakültemiz, bütün bölgeye sağlık ve eğitim hizmeti verecektir. Tıp Fakültemizin ilk meyvelerinden olan bu bilimsel organizasyonda emeği geçen hocalarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Açılış konuşmaların ardından Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Saffet Yavuz, Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan’ın yer aldığı oturuma geçildi.
Sempozyumda, 50 akademisyen kronik hastalıklar ve kanserler, yaşlı ve göçmen sağlığı konularında bildiri sunacak.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.