DOLAR
8,4047
EURO
10,1808
ALTIN
507,39
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Az Bulutlu
30°C
Mardin
30°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
31°C
Salı Az Bulutlu
31°C
Çarşamba Az Bulutlu
32°C
Perşembe Az Bulutlu
28°C

Yanımda Arabım var, red ve inkâr politikalarının figüranı olmayacağız

Yanımda Arabım var, red ve inkâr politikalarının figüranı olmayacağız
26.03.2015
0
A+
A-

Red-inkâr ve Asimilasyoncu tahakkümcü politikaların temel prensibi kendisi dışındaki dinamikleri yok sayma ve tahakkümü altına alma baskısıdır. Bu politikalar 100 yıldır Türkiye’de yaşayan tüm etnik ve dinsel azınlıklara karşı sürdürüldü ve son gelişmelere baktığımızda sürdürülmeye devam edilmektedir.

Tüm partilerin seçim çalışmalarına baktığımızda nüans farklılıkları dışında hepsi Arap-Arami halk topluluklarına karşı aynı red-inkar ve tahakkümcü politikalarını devam ettirme eğilimini devam ettirmektedirler. Sanki halkların sorunu birilerini aday göstermekmişçesine, Bir yandan sesinizi çıkarmayın zaten sizden birilerini aday gösteriyoruz size bazırantlar sağlayacak sizde çevrenizi yemleyin derken diğer yandan bazıları da lütfedercesine tamam sizden bazılarını aday göstereceğiz ancak etnik kimliğinizi ön plana çıkarmadan bizim politikalarımızabiat etmelisiniz. Hatta bazı kesimler lütfedercesine genel merkezlerinin Arapların yoğun olduğu yerlerde birer Arap aday göstermeleri için talimat yolladıklarını bir lütuf gibi propagandasını yaparak halklarımızın dinamiklerinin ilkeli ittifak – ilkeli temsiliyet politikasını boşa çıkarmayı amaçlamaktadırlar.

Beyt-nahreyn Arap-Arami Birliği olarak artık tarihin çöplüğüne atılması gereken insanlıksuçlarınınargümanları olan köhnemiş zihniyetlerin politikaları olan bu girişimleri çok net görüyor ve halklarımızın bin yıllık özlemlerinin gereklerini ve sorumluluklarını çok net biliyor. En önemlisi bu onurlu sorumluluğun bir milletvekilliği veya rantlara pazarlık edilmemesini anlayacak ve bu onuru gösterebilecek kararlılıktadır.

Arab ve Arami Birliği olarak, Önümüzdeki seçimde bugüne kadar uygulanan halklarımızı ve kültürel varlığımızı görmemezlikten gelen, bizlerle ilkeler çerçevesinde ittifak yapmayan senaryoların tarafı olmayacağız. Ne yazık ki hali hazırda tüm siyasi partilerin tavırlarında eski senaryonun tekrarını gözlemliyoruz. Unutulmamalı ki bizler bin yıllardır bu coğrafyadayız ve bin yıllar boyunca da kültürümüzün temelini teşkil eden Barış ve Kardeşlik anlayışıyla var olmağa devam edeceğiz. Tüm siyasi aktörlere, bizler bu coğrafyanın demografik, kültürel, siyasal bir aktörü olduğumuzu ve her geçen gün daha etkili bir aktörü olmaya devam edeceğimizi hatırlatmak istiyoruz.

Bu sebeple miadı geçmiş yöntemlerin bir argümanı olan “Yanımda Arabım var, Red ve inkâr politikalarını Ciddiye Almayacağız” kimsenin vitrin süsü olmayacağız. Arap-Arami halklarının dinamiklerini yok sayan, bin yıllık gasp edilen özlemlerini ilkeli ittifaklar çerçevesinde ele almayan politikaların figüranı olmayacağımızı belirtmek istiyoruz.  

Halklarımızın desteğini almak isteyen siyasi aktörler halklarımızla ilgili düşüncelerini programlarına yansıtarak temsile dayalı, halklarımızın dinamikleriyle ilkeli ittifaklar aramalıdır.

Bir halkın, onu yok sayanlara, onu yok sayan politikalara karşı mücadelesi meşruiyetini içinde barındırır. Bu kural uluslararası benimsenmiş bir kuraldır. Bu sorunun en köklü ve tek çözüm yolu da diyaloglar ve diyalogların yol göstericiliğinde belirlenecek, inkârı bitirecek temsiliyeti yansıtmayı esas alacak ilkeler çerçevesinde ittifaklardan geçer. Bu sebeple Beyt-nahreyn Arap-Arami Birliği sorunları çözmeyen aksine derinleştiren ve yapıcı olmayan rekabeti, çatışmayı değil, çözümleyici olan diyalogu ve ilkeli ittifakları esas almaktadır.

Ben güçlüyüm, kendime göre oluşumlarda oluşturmuşum her kesimi temsil ediyorum her kesim lütuflarıma tabi olsun anlayışı, tekçi ve dayatmacı bir yaklaşımın ifadesi olacaktır ve sadece var olan statükoyu devam ettirme niyetini yansıtacaktır. Böylesi bir yaklaşım tarzı bizce diyalogun ve ilkeli ittifakların yolunu kapatmak anlamını taşıyacaktır. Çünkü her halk kendi özgün yapılanmasıyla temsil edilir. Bu tür anlayış sahiplerine şunu hatırlatmakta fayda vardır. Bu gücü elde etmenizde tüm toplumsal dinamiklerin katkıları vardır. Bu coğrafyada siyasal güç haline gelebilmiş tüm yapılanmalarda istisnasız Türkün, Kürdün, Arap’ın, Çerkez’in, Ermeni’nin, … 26 etnisitenin ve dinsel azınlıkların dinamiklerinin şu veya bu şekilde katkısı vardır! Olacaktır, olmalıdır. Ortaklığın temellerini kuracak diyalog ve ittifaklar bu yaklaşımlarla sürdürülmelidir. Ancak o zaman bizim dışımızdakilerin var olduğunu ve bizim sahip olmayı istediğimiz haklarımız kadar bizim dışımızdakilerin de haklarıyla var olmaları gerektiği algısını oluşturabiliriz.

Arab-Arami Birliği olarak tüm siyasi aktörlere, demokratik-Kültürel haklarımıza yönelik programlarını açıklamalarını ve bu programlarını somut olarak toplumsal yaşama temsiliyeti yansıtacak ilkeler çerçevesinde ittifak çağrısı yapıyoruz. Bu çerçevede her düzeyde ittifaka hazır olduğumuzu deklere ediyoruz. Adı konmamış, suçlayıcı, dıştalaycı, hakaret içeren boş söylemleri ka’âle almayacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Arab-Arami Sami halk toplulukları halklarına, demokratik kültürel ve siyasal haklarımızı, adını koyarak programlarına almayan ve somut olarak temsiliyete yansıtmayan partilere oy vermemeleri çağrısında bulunuyoruz. Eğer bir partiye veya politik bir gruba üye veya destekçisiyseniz onlara bu taleplerinizi iletiniz ve programlarına almaları için çaba gösteriniz. Kimseye diyet borcumuz yok ve kimsenin vitrin süsü olmamalıyız.

  • Arab-Arami Birliği olarak kimseden bir lütuf beklentisi içinde değiliz. Hakkaniyet ve ilkesel bir temsiliyetin olması gerektiğine inanıyoruz.
  • İttifakı, ittifak yapacağımız yol arkadaşlarımızın gücünden yararlanmak, lütuf beklemek, sırtına kambur olarak değil, ittifakın yükleyeceği sorumlulukların bilincinde katkıda bulunarak önümüzdeki sürecin belirlenmesinde yol arkadaşlığı olarak değerleniyoruz.
  • Etnik ve kültürel varlığımızı kerhen söylenen, karşılığı olmayan söylemlere değil, etnik ve kültürel Varlığımızın kabulünü temsile yansıtan politikalara destek vereceğiz.
  • Politikalarını Varlığımızın inkârı üzerine dayandıran, yok sayan programlar üzerine kurmuş olan partilerden birini seçmek zorunda değiliz.

Süreci izleyip dikkatle değerlendirerek, gelişmeler çerçevesinde görüşlerimizi bildirmeye devam edeceğiz. Halkımızın dinamiklerinden görüşlerini bize göndererek halklarımızın var olma mücadelesine katkıda bulunmalarını bekliyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.