Yapı Denetim toplantısı yapıldı – Mardin İletişim Gazetesi
DOLAR
9,3563
EURO
10,8927
ALTIN
531,72
BIST
1.418
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Parçalı Bulutlu
21°C
Mardin
21°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
23°C

Yapı Denetim toplantısı yapıldı

Yapı Denetim toplantısı yapıldı
07.11.2015
0
A+
A-

Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Yapı Denetimi Hakkında Kanun ve Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinin Resmi Gazete’ de yayınlanmasıyla ilgili olarak, projelendirme sorunları ile uygulama sorunlarının çözümlendirilmesi için Mardin Mimarlar Odası İl Temsilciliğinde bir toplantı düzenledi.
Toplantıya, Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vekili Mesut Ağrakçe, Yapı Denetimi ve Yapı Malzemeleri Şube Müdürü Alaattin Demirat, Mardin Mimarlar Odası İl Temsilcisi Derya Uğurlu, Mimar Cihan Ateş Avcıoğlu, Mimar Gülçin Aydın katıldı.
Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vekili Mesut Ağrakçe “ Yapı denetim sisteminin tam olarak uygulanabilmesi için Mühendis-Mimar odası üyelerinin proje safhasında başta İmar Kanunu, Yapı Denetimi Hakkında Kanun ile diğer mevzuatlara riayet etmesi bir gerekliliktir. Çünkü yapı uygulamaları mimari proje ile başlar, mimari projelerin mevzuatlara uygun olmaması halinde, hem uygulama sorunları, hem de telafisi imkansız ekonomik ve hukuki kayıplara sebebiyet verebilecektir. Telafisi imkansız uygulamaları, Mimar-Mühendis Odalarının da gayretiyle tamamen ortadan kaldıracağımıza inanıyorum.” dedi.
Yapı Denetimi ve Yapı Malzemeleri Şube Müdürü Alaattin Demirat “ Bilindiği üzere Bakanlığımızdan Lisans alarak faaliyet gösteren Yapı Denetim Kuruluşlarını Mimar-Mühendisler kurmaktadır. Yapı Denetim kuruluşlarının başarılı oluşlarında, Odaların mesleki eğitimlerinin ve uyarılarının aslında büyük bir payı vardır. Meslek Odalarının üyeleriyle yapacağı bu eğitimlere ihtiyaç vardır. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak Yapı Denetim Sisteminin amacına uygun olarak uygulanması için 13 defa İstişare toplantısı düzenlendi ve uygulamalarda büyük başarılar sağlandı. Odaların ve Belediyelerin katkısıyla İlimizde yaşanabilir kent alanlarını oluşturulması gayretindeyiz. ”
Mardin Mimarlar Odası İl Temsilcisi Derya Uğurlu ise “ Bir yapının imar planlarına uygun olarak yapılmasında mimari projelerin mevzuatlara göre hazırlanmasının ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Mimarlarımızın hazırladığı projelerin Kanun ve Yönetmeliklere uygunluğunu Belediyelerin ruhsat aşamasında iyi incelemesi gerekmektedir. Belediyelerde, Mimar-Mühendis kadrolarındaki eksiklik, projeler üzerinde istenilen düzeyde kontrol yapılmasına olanak vermemektedir. Belediyelerin bu bakımdan teknik kadrolarının güçlendirilmesi gerektiği görüşündeyim.” dedi.
Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Mimarlar Odası Mardin İl Temsilciliğinin sık sık toplan-tılar yaparak, İmar Kanunu, Yapı Denetimi Hakkında Kanun ve diğer mevzuatların amacına uygun olarak uygulanmasının sağlanması konusunda görüş birliğine vardı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mardin İletişim Gazetesi. 0482 212 67 36. 13 Mart Mah. Çağdaş Sk. Dörtmevsim Apt. altı, 47200 Artuklu/Mardin