DOLAR31,0869% 0.31
EURO33,6992% 0.15
STERLIN39,4332% 0.18
FRANG35,2819% 0.19
ALTIN2.018,64% 0,08
BITCOIN1.596.707-1.759
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Önce vatanından sonra sağlığından oldu

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve 2 yıldır ailesiyle vatan hasreti çeken Fahrettin Halef şimdi de sağlığından oldu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Önce vatanından sonra sağlığından oldu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde inşaatlarda bekçilik yaparak 6 kişilik ailesinin geçimini sağlamaya çalışan Suriyeli Halef’e (38), gittiği sağlık merkezinde gırtlak kanseri teşhisi kondu.
Tedavi için 10 gün arayla Diyarbakır’a gitmek zorunda kalan 3 çocuk babası Halef, yakalandığı hastalık nedeniyle çalışamayınca ailesiyle zor günler yaşamaya başladı.
Bir yandan geçim sıkıntısı diğer yandan da pençesine düştüğü hastalıkla mücadele eden Halef, AA muhabirine, çocukları Hamalin, (10), Hemed Salih (7), Şiyar (6), eşi Şirin Halil (28) ve babası Mehmet Salih İbrahim ile aylık 200 lira ücret karşılığında kiraladıkları evde gelirleri olmadığı için zor günler geçirdiklerini anlattı.
Yaşlı babasının çalışamayacak durumda olduğunu vurgulayan Halef, “İnşaatta bekçilik yapıyordum. Ama artık o işi de yapamıyorum. Yetkililerden ve hayırseverlerden destek bekliyorum” dedi.
Eşi Şirin Halil de komşularının yardımlarıyla yaşamlarını sürdürdüklerini dile getirdi.

“Keşke savaş bitse de ülkemize geri dönsek”
Baba Halef ise Suriye’de sıva ustalığı yaptığını ancak geçirdiği kalp ameliyatı nedeniyle çalışamaz duruma geldiğini söyledi. Oğlunun tedavisi için paraya ihtiyacı olduğunu ifade eden Halef, şöyle konuştu:
“Oğlumun Diyarbakır’a kemoterapi için her gidişi de maliyetli olunca sıkıntımız daha da arttı. Komşuların yardımlarıyla ayakta durmaya çalışıyoruz. Suriye’de evimiz vardı, sıva ustasıydım. Üç torun ve gelinimle ortada kaldık. Keşke savaş bitse de ülkemize geri dönsek. Allah kimseye savaşı yaşatmasın.”