DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

‘Âlemin salâhı, âlimlerin ıslahına bağlıdır’

Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Kızıltepe İlçe Müftüsü Mahsum Taşçı Bazı daire ve kurum müdürleri köyleri ziyaret ederek burada yaşayan kanaat önderleri ile buluştular.

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Âlemin salâhı, âlimlerin ıslahına bağlıdır’

Kızıltepe’ye bağlı Alemdar köyü (Kanizspi) köyünde bölgenin tanınmış âlim ve hocalarından olan Bedirhan Taşçı’yı evinde ziyaret eden heyet kendisiyle kısa bir hasbihal yaptı. Vali Mustafa Taşkesen ilim ve âlimin toplum üzerindeki etkinliğinden bahsederek hocaların bölgede yaptıkları hizmetleri takdirle karşıladıklarını ifade etti.
İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun ise “İslam âliminin sadece dini ilimler ve ibadetle meşgul olma vazifesi bulunmuyor. O, sanılanın aksine “âlemin salâhı, âlimlerin ıslahına bağlıdır” düsturunca sosyal hayatın içinde de aktif bir şekilde bulunuyor. Zira âlim ve ilimden mahrum bir toplumda huzur, sükûn, adalet, hikmet, edep, saygı, sevgi, merhamet gibi hasletlerin esâmesi bile okunmuyor. Çünkü Kur’an-ı Kerim toplum yapısında meydana gelecek bozuklukları önlemede âlimlere büyük görev yüklüyor. Zira toplumda veya âlimlerde meydana gelecek yozlaşma, umulmaz ve tedavisi oldukça tehlikeli yaralara kapı aralıyor. Bu sebeple toplumda meydana gelen yangının söndürülmesinden öncelikle âlimler sorumlu.” Bu nedenle hocamızın yıllardır sürdürdüğü hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür eder ve sağlıklı uzun ömürler dilerim. Diye konuştu.
Bedirhan Taşçı hoca gelen misafirlerine teşekkür ederek yaptıkları bu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Köy Odaları Yüzyıllardır toplumsal bir görevi yerine getiriyor
Daha sonra Köy odasına geçen heyet burada köy muhtarı Faruk Yıldız ve köy sakinleri ile kısa bir sohbet yaptılar. Köy muhtarı Faruk yıldız Köy odalarının çok fonksiyonel bir toplumsal görev yaptığını ifade etti. Yıldız köy odası garibanlar, yolcular için misafirhane, çocuklar ve gençler için eğitim ve oyun salonu, tartışmalı konuların ve çözülmesi gereken sorunların giderildiği yegâne mekânlardır. Ve yüzyıllardır bu odalar değerini yitirmeden işlevlerini sürdürmektedir. Dedi
Daha sonra Vali ve beraberindeki heyet Kızıltepe ilçesinde yaşayan Molla Selahattin Seydaoğullarını ziyaret ederek Mardin’e döndüler.