DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Darbeden sonra ilk kez kutlandı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Darbeden sonra ilk kez kutlandı

Uzun bir süreden sonra Mardin halkının şenliği olan doğanın uyanışı anlamını taşıyan Hessıt Merenê şenliği kutlandı.
Artuklu Belediyesinin organize ettiği Mardin halkının unutulan geleneği Hessıt Merenê şenliği Mardin’i merkez Artuklu ilçesinde bulunan 1.Caddede geçiş töreni ile başlamıştı. Uzun bir süre kutlanmayan şenlik, yıllardan sonra Mardin halkının katılımıyla kutlandı. Artuklu ilçesinde bulunan ve mesire alanı olarak bilinen Kam’or Parkında sabah erken saatlerinden itibaren Hessıt Merenê şenliği kutlandı. Şenlikte Mardin Büyükşehir Belediyesi adına Februniye Akyol, Belediye Meclis Üyeleri, Hessıt Merenê Şenliği Komisyonu, Mardin-Diyarbakır Süryani Metropoliti Saliba Özmen, Demokrat Araplar Derneği, DBP ve HDP temsilcileri yer aldı.
Şenlik alanına, sabah saatlerinde Yenişehir Karayolları Parkı önü, Diyarbakır Kapı mevki ve Yeniyol Şimal Düğün Salonu önünden yurttaşlar, belediyenin tahsis ettiği araçlarla getirildi. Şenlik havasında geçen Hessıt Merenê’ye katılan yurttaşlar, yaptıkları yemekleri birbirlerine ikram etti. Şenlik boyunca, yurttaşlar çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekti ve Mardin’e özgü Reyhani oyunu oynandı.
Şenlikte, Mardin Artuklu Üniversitesi Mahalli Müzik Grubu seslendirdiği Arapça, Süryanice, Türkçe ve Kürtçe eserler seslendirdi. Ardından mahalli müzik grupları da sahne alarak, söylenen ezgiler eşliğinde halaylar çekildi.
Şenlikte konuşma yapan Artuklu Belediyesi adına Sevinç Bozan “Hessıt Merenê bir başlangıç. Önümüzdeki yıldan itibaren özüne uygun olarak 9 gün boyunca kutlayacağız. Festival olarak kutlayacağız. Bunun bir başka önemi daha var bizler için.” dedi.

Zerde tatlısı dağıtıldı
Daha sonra konuşan Hessıt Merenê Şenliği Komisyon Sözcüsü Çetin Alkanoğlu ise, Arapça yaptığı konuşmasında, Hessıt Merenê’nin tarihi önemine vurgu yaparak, önümüzdeki yıllarda şenliği festivale dönüştüreceklerini söyledi. Konuşmaların ardından, şenliğe katılanlara Mardin tatlısı olarak bilinen zerde dağıtıldı. Şenlik, halay ve reyhani oyunlarıyla devam etti.