DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası kutlandı

Mardin’de, “Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası” düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası kutlandı

Mardin İl Emniyet Müdürlüğünce Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle “Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası” kutlandı.
Etkinlikte konuşma yapan Mardin Vali Yardımcısı Ali Güldoğan, toplumun geleceği ve yarınların büyükleri olan öğrencilerin trafik eğitimi almasının çok önemli olduğunu belirtti.

Etkinliğe katılan öğrencilere seslenen Güldoğan, “Anne ve babalarımızı, hız kurallarına uymadıkları zaman, emniyet kemeri takmadıkları ve diğer kurallara uymadıkları zaman ikaz etmenizi özellikle rica ediyorum. Sizler, geleceğin büyüklerisiniz. Şu anki pozisyonuz gereği eğer sizler bu kuralları hayatınıza katarsanız, toplumun genelinde de trafik kurallarına uyulması daha kolay temin edilecektir. Bu haftanın, farkındalık ve bilinç oluşturulması adına bir milat olmasını temenni ediyorum” dedi.

Mardin İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan da, teşkilat olarak, trafikte sürücü, yolcu ve yaya olarak bulunan tüm vatandaşların daha fazla trafik bilincine sahip olmasını, trafik kültürünün tüm toplum kesimlerinde yaygınlaşmasını ve bir hayat felsefesi haline dönüşmesini arzuladıklarını.

Mardin’de 2014 yılında meydana gelen trafik kazaları bilançosuna değine Pekcan, şöyle konuştu:

“Trafik kazalarından dolayı 2014 yılında ilimiz genelinde, 776 trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda 22 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bin 360 kişi de yaralanmış olup yine 2014 yılında ülkemiz genelinde, 142 bin 372 trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda 2 bin 296 kişi hayatını kaybetmiş, 233 bin 336 kişi de yaralanmıştır.”

Pekcan, trafik denetimlerinde ileri teknolojilerin kullanılarak güvenli bir trafik ortamının oluşturulmasını hedeflediklerini ve “Trafikte sıfır ölüm” hedefleyen ülkelerin bulunduğunu ve bunun Türkiye’de gerçekleştirilmesinin bir ütopya olmadığını kaydetti.

Tören, en iyi trafik polis memuru, en iyi jandarma trafik görevlisi ve en iyi sürücülere ödüllerinin verilmesiyle devam eden etkinlik, trafik görevlilerinin kullandığı araç ve gereçlerin sergilendiği serginin gezilmesiyle sona erdi.

Etkinliğe, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Mardin Jandar Alay Komutanı Albay Alaaddin Karsavuran, Artuklu Belediyesi adına Leyla Sevinç Bozan ve öğrenciler katıldı.