DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Muharrem AğaldayTÜM YAZILARI

“Kur’an …9”

Yayınlanma Tarihi : Google News

 

Bismillehirrahmenirrahim.

 “Bu Kur’an, Allah’tan (indirilmiş olup) başkası tarafından uydurulmamıştır. Fakat o, kendinden öncekileri doğrulayıcı ve Kitab’ı (Allah’ın Levh-i Mahfuzdaki yazısını) açıklayıcı olarak, indirilmiştir. Bunda hiçbir şüphe yoktur. (O) âlemlerin Rabbi tarafındandır. Yunus/37

Değerli dostlar kaldığımız yerden devam inşallah.

Sadece kendisinden bahseden bir kitaba sahip değiliz. Bizden önce gelen kavimlerin de kitaplarından bahsetmektedir. Bu da gösteriyor ki görmediklerimizden ancak herşeyden haberdar olan Allah’ın izniyle haberdar olacağımızdır. Çünkü bizler o toplumlarda yaşamıyorduk. Onların yaşamları ğaybi bir konudur.

Kur’an-ı Kerimi ret edenler aslında kendilerini de ret etmektedirler. Geçmişe dair bilgileri sadece zanna dayanmaktadır. Oysa bizler Kur’an-ı Kerimin hem kendisini hem de ondan önce indirilen ilahi tüm kitapların doğrulayıcısı olduğuna iman etmekteyiz. Bu zanni değil, vahiy (ayet) ile delillidir.

Kur’an-ı Kerim olmasaydı olurmuydu diye bir soru gelebilir aklınıza. Olmazdı. Çünkü her bir şeyin idamesi için kurallar olmalı da ondan. İradeyi devreye sokacak bu kuralların o iradeyi yaratan tarafından düzenlenmiş olması önemlidir. Başkası tarafından ne yönetilebilir ne de kural koyma gücü bulabilir.

Allah(c.c) bizlere hayatı öğretmeseydi bizler nasıl hayatımızı idame edebilirdik ki…. Elimizde ilahi kitap bulunmasına rağmen bu kadar merhametsiz olabiliyorken…güçlünün zayıfı ezdiğine ne diyeceğiz? Zalimin alkışlandığı, mazlumun hor görülmesine nasıl bir anlam yükleyeceğiz? Ve bunların hepsi elimizde ilahi kitap olmasına rağmen meydana gelmekte. Ya dökülen onca insan kanı…kardeş kardeşi boğazlıyor ve bunu Allah (c.c) adına yaptığını iddia ediyor utanmadan.

Garip değil mi?

Garip hem de ne garip.

Müslümanı Müslümana kırdırtanlar koltuklarına kurularak seyrediyor ve bunu ticari bir sektör haline getirmeleri de cabası. Ve halen Müslümanım diye geçinen devletler hep onları memnun etmek için çaba sarf etmektedirler. Ve karşı bir tavır yada protesto etme gibi bir dertleri yok. Oysa batı dünyası ve yandaşları Kudüste sergilenen vahşetin baş sorumlarıdır. Neden Müslümanlar bu halde diye bir soru geliyor akla. Tabi ki  bunun en büyük nedeni müslümanların! Kur’an’sız bir hayat sürdüklerinden kaynaklanmaktandır. Başka hiçbir izahı yok.

Kur’an’ın hüküm sürmediği toplumlarda adaletten bahsedemezsiniz. Adaletin olmadığı yerde huzur söz konusu olamaz. Huzurun olmadığı yerde her şeye müsait fert yetişir. Kur’an’ın yaşanmadığı toplumlar hiçbir zaman güvende değillerdir.

Her zaman Kur’an’a muhalif tiplere rastlayabiliriz bu doğru. Lakin bizim Kur’an-ı Kerim ile olan münasebetimizin hangi safhada olduğunu tespit etmemiz ve ona göre bir reçete hazırlamamız lazım. Hem de acil, ivedilikle.

Kur’an; insanlara şereften başka bir şey sunmadı. Herkes yüreğince nasiplenir. Hayatına değer katmak isteyenler Kur’an-ı Kerimle dostluğuna bakmalı.

Kur’an’a ömrünü adayan insanlardan olmak gibi bir dert ver bize …bu dert; senin rızanı kazanmaktır  muvaffak eyle Allah’ım.

“Apaçık olan Kitap’a and olsun ki, Biz onu, kutlu bir gecede indirdik. Doğrusu Biz, insanları uyarmaktayız.”Duhan/2-3

Selam ve dua ile…