DOLAR31,1106% 0.21
EURO33,7146% 0.23
STERLIN39,4102% 0.09
FRANG35,3134% 0.22
ALTIN2.034,17% 0,08
BITCOIN1.619.445-0.733
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Sığındıkları ülkede ekmeklerini paylaşıyorlar

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan bazı mülteciler yerleştikleri Kızıltepe ilçesinde hazırladıkları ülkelerine has ekmeği satarak geçimlerini sağlıyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sığındıkları ülkede ekmeklerini paylaşıyorlar

Şanlıurfa ve Mardin’de hazırlanan, günün ilk ışıklarıyla ilçeye ulaştırılan ekmekleri dükkanlarda veya tezgahlarda satan Suriyeliler bu sayede savaş mağdurlarının ülkelerine duyduğu özlemi de bir nebze olsun gidermeye çalışıyor.
Lavaşa benzeyen Suriye ekmeğine mültecilerin yanı sıra yöre halkı da yoğun ilgi gösteriyor.

“Suriye ekmeğini Kızıltepeliler de tüketiyor”
Suriye’nin Kamışlı kentinden 5 kişilik ailesiyle 3 yıl önce Türkiye’ye kaçan Halil Muhammed, AA muhabirine, yerleştikleri Kızıltepe ilçesinde kimseye muhtaç olmadan ailesinin geçimini sağlamak için bir dükkan kiraladığını söyledi.
Burada hem çeşitli eşyalar hem de ekmek sattığını ifade eden Muhammed, zamanla yöre halkının da bu ekmeğe alıştığını belirtti.
“Kimi zaman günde 700 ekmek satıyoruz. Suriye ekmeğini sadece biz değil Kızıltepeliler de tüketiyor” diyen Muhammed, içerisinde 10 ekmeğin bulunduğu poşetleri 2 liraya sattıklarını kaydetti.
Muhammed, ekmeğin özellikle kahvaltıda tüketildiğini anlatarak, satıştan memnun olduklarını dile getirdi.
Hüseyin Muhammed de ilçede ekmek satarak geçimlerini sağladıklarını belirterek, müşterilerin sayısının her geçen gün arttığını kaydetti.
Kızıltepeli vatandaşlardan İslam Akış, Suriye ekmeğinin çok lezzetli olduğunu, ailece her kahvaltıda bu ekmeği tükettiklerini aktardı.

“Bu tür girişimleri destekliyoruz”
Mardin-Suriye Yardımlaşma Platformu Başkanı Mehmet Timurağaoğlu da ilçede 40 bini aşkın Suriyelinin yaşamını sürdürdüğünü ifade ederek, bazı Suriyelilerin yardımlar yerine çalışarak geçimlerini sağlamak istediğini vurguladı.
Suriyeli bir kişinin başlattığı ekmek satışını ilçede çok sayıda sığınmacının sürdürdüğüne işaret eden Timurağaoğlu, ilçedeki vatandaşların da bu ekmeğe taleplerinin zamanla arttığına dikkati çekti.
Timurağaoğlu, “Bu tür girişimleri destekliyoruz. Savaş mağdurlarının kendi ayaklarının üzerinde durmaya çalışmaları bizi sevindiriyor” diye konuştu.