DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Suriyeli öğrencilerin karne heyecanı

Suriye’deki iç savaş nedeniyle aileleriyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli çocuklar, Mardin’de eğitim gördükleri eğitim merkezinde karne heyecanı yaşadı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Suriyeli öğrencilerin karne heyecanı

Mardin’de Turizm ve Otelcilik Lisesinin ek binasında Uluslararası Şefkat Derneği tarafından finansmanı sağlanan Suriyeliler Bilgi ve Kültür Merkezinde öğrenciler için karne töreni düzenlendi. Karne törenine Vali Vekili Ali İkram Tuna, Mardin Milli Eğitim Şube Müdürü Vasfi Ete, öğrenci ve öğretmenler katıldı.
Okulda 325 öğrenci okuyor 19 öğretmende eğitim veriyor.
Mardin’de 180 binden fazla Suriyeliyi misafir ettiklerini söyleyen Vali Vekili Ali İkram Tuna, Mardin’de Suriyeliler için yapılacak 3. kampın da müjdesini verdi.
Vali vekili Ali İkram Tuna, “Bizler de sizleri burada huzurlu bir şekilde hayatlarınızı devam ettirmeniz içinde yapabileceğimiz farklı şeyler varsa onları da sizden bekliyoruz. Bu arada bir kaynaşma yaratmak için ortak değerlerimiz olan dini değerlerimizi birlikte öğrenip birlikte öğreteceğiz. Yine birlikte paylaşabilmek için birbirimizin dilini anlayacağız. Sizler de Türkçe öğreneceksiniz burada Mardinlilerle daha iyi iletişim kurmak için. Bizlerde sizlere daha iyi eğitim ortamı sunacağız. İkinci dönemde bizim vatandaşlarımızın okuduğu Atatürk ilköğretim okulunda sıcak temiz güzel ve nezih bir ortamda eğitim göreceksiniz. Şu anda oturdukları yere daha yakın olacak. Bugüne kadar hem öğretmenlerimizin ücretleri hem de servis ücretleri konusunda yardım ettik. Bundan sonra da yardımlarımız olacak. Sizlerden de daha fazla çaba ülkemizin bir parçası olma konusunda daha fazla istek ve arzu ve emek istiyoruz” dedi.
Mardin Milli eğitim Şube Müdürü Vasfi Ete, “Biz bu öğrencilerimizi kayıt altına aldık. Sistemde kayıt altına aldık. İkinci dönemin başında Atatürk İlköğretim okulunda eğitimlere devam edecekler. Okul müdürü ve Türkçe öğretmenleri olacak bunları İl Milli Eğitim müdürü görevlendirecek. Öğretmenlerde UNİCEF ile bakanlığımızın iş birliğiyle PTT kartla ücretlerini alabilecekler. Tümünü biz e-okul sistemi üzerinde kayıt altına aldık. Mardin geneli bine yakın öğrencimizi resmi olarak kayıt altına aldık” dedi.
Suriyeli öğretmen Ahmet Tevfik : “3 yıl önce Mardin’e geldik burada Arapça öğretmenliği yapıyorum. 4 yıldır savaş devam ediyor Suriye’de bu yüzden eğitim eksik kaldı. Eksik kalan eğitimi burada tamamlıyoruz. Buna vesile olan Türkiye devletine teşekkür ediyoruz” dedi.
Suriyeli öğrenci Sefa Eyyu,  “3 yıldır buradayım. Türkiye’ye geldik ve burada okul okuyoruz. İyi öğreniyoruz. Her şeyimizi Suriye’de bıraktık geldik. Burada bizimle çok ilgilendiler. Bize her şeyi verdiler. Ev verdiler okulu emanet ettiler. Her şey çok güzel Vali’ye Cumhurbaşkanına çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Vehap Erdoğan