DOLAR31,0921% 0.16
EURO33,7006% 0.18
STERLIN39,4048% 0.06
FRANG35,2958% 0.17
ALTIN2.032,67% 0,01
BITCOIN1.621.643-0.331
Rıdvan FidanTÜM YAZILARI

“Turizm Onur Ödülleri” sahiplerini buldu

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Turizm Onur Ödülleri” sahiplerini buldu

Geçtiğimiz yıl yapılan ve bu yıl tekrarlanan Kültür, Sanat, Edebiyat, Mimarlık ve Turizm Tanıtım ile Girişim Yatırım, Turizm Emekçileri olmak üzere 4 kategoride belirlenen Mardin Turizmi Hizmet ve Onur Ödülü sahiplerine verildi.

Özel Bir Otel toplantı salonunda yapılan törene Mardin Vali Vekili Ali Güldoğan, MAU Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dilek Cindioğlu, Defterdar Zafer Güler, Mardin Eski Valisi Mustafa Temel Koçaklar, Cumhurbaşkanlığı Eski Genel Sekreteri MARSEV Başkanı Kemal Nehrozoğlu, Emekli General MARSEV Genel Sekreteri Yılmaz Ölçen, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Dilek Cindioğlu, MAU Genel Sekreteri Şahin Arpağ, Genel Sekreter Yardımcısı Muzafer Paşaoğlu, Emekli General Aziz Öztürk Bülent Ensari, Kadir Çankırı, Fuat Kavas, Edip Yenigün, Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Şakir Nuhoğlu, Prof.Dr. Kadircan Keskinbora, Yunus Kalaycıoğlu ve Yüksel Demir katıldı.

Törende konuşan MARSEV Başkanı Kemal Nevrozoğlu, onur ödülü verilmekteki amacın Mardin ve Mardinlilerin en iyi şekilde tanıtılması olduğunu belirterek, 2000 yılından 2006 yılına kadar Mardin Valiliği görevini yürüten ve başka illere tayini çıktığı halde yine Mardinli gibi Mardin için çalışan emekli Vali Mustafa Temel Koçaklar’ın, fırçası ile Mardin’i resmederek tanıtan ressam İsmet Yedikardeş’in, elindeki fotoğraf makinesi ile çektiği fotoğraflarla yurt içinde ve yurt dışında Mardin’i en iyi tanıtan gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka’nın, turizm alanında yatırım yapan Mardin Eski Belediyesi Başkanı Metin Pamukçu’nun ve MAU Reyhani Saz gurubunun onur ödülüne layık görüldüğünü söyledi.

Ödül töreninde Mustafa Temel Koçaklar’a ödülünü Mardin Vali Vekili Ali Güldoğan verdi. Ressam ve Heykeltraş İsmet Yedikardeş’e ödülünü Kemal Nehrozoğlu, Metin Pamukçu’ya ödülünü Emekli General MARSEV Genel Sekreteri Yavuz Ölçen, Gazeteci ve Fotoğraf Sanatçısı Adnan Avuka’ya ise ödülünü işadamı MAREV İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Kalaycıoğlu, MAU Reyhani Müzik Grubu’nun ödülünü Mehmet Fidan’a MARSEV Genel Sekreteri Yavuz Ölçenverdi.

ADNAN AVUKA KİMDİR?

Adnan Avuka, Mardin Merkez Savurkapı Mahallesi’nde1950 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Mardin’de tamamladı. Okul yıllarında atletizm sporuna olan ilgisi, Türkiye genelinde oldukça iyi dereceler almasını sağladı. Halen atletizm de milli hakemdir. 1966 yılında gazeteciliğe amatör olarak başladı. Türk Haberler Ajansı, Yeni İstanbul Gazetesi, Tercüman Gazetesi, TRT ve Hürriyet Haber Ajansı’nda görev yaptı.15. kez “Yılın Gazetecisi” seçilirken çektiği fotoğraflar “Yılın Fotoğrafları” kategorisinde dereceler aldı. 165 adet çeşitli sertifika ve ödülleri vardır.

Foğraflarını 43 sergide sergileyen Avuka, Ankara da 5, İstanbul’da 7, İzmir’de 5, Gaziantep ve Adana’da birer sergi ,Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde de açtığı fotoğraf sergileriyle Mardin’in tanıtımını sağladı.

Viyana’da iki defa, Suriye’nin Halep kentinde iki defa ,Suriye başkenti şehri Şam da bir defa ve Mısır başkenti Kahire’de bir defa , Amerika Birleşik Devletleri’nde uluslar arası sergilerini gerçekleştirdi

Adnan Avuka, 3 yıl başkanlık yaptığı Atatürkçü Düşünme Derneği Mardin Şubesi kurucusu ve Türk Spor Yazarları Mardin temsilcisidir. Halen Doğan Haber Ajansı ve Cumhuriyet Gazetesi Mardin İl Temsilciliği ile Güney Hâkimiyet, ilk haber, Hürses ve Mardin’de yayınlanan mahalli gazetelerin haber ve foto muhabirliğini yapmaktadır. “Uygarlığın Sesi, Tarihin Tanığı Mardin” isimli tanıtım CD’si bulunmaktadır. Ayrıca 8. baskısı geçen yıl gerçekleşen Türkçe, İngilizce ve Süryanice Mardin’i tanıtan kitabı vardır. Turizme olan katkılarından dolayı Turizm Bakanlığı tarafından plaketle ödüllendirilmiştir. Adnan Avuka, evli, üç çocuk ve üç torun sahibidir.

Avuka, “Ömrüm var olduğu müddetçe Mardin’in tarihi güzelliklerini, geleneklerini ve insanların yaşamlarını sergilemeye devam edeceğim” diyor.