DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Yeni hac kayıt başvurusu alınmayacak

Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Kabe ve çevresindeki genişletme çalışmaları bitmediği için yeni hac kayıt başvurusunun alınmayacağını bildirdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yeni hac kayıt başvurusu alınmayacak

Coşkun, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, 2015 yılında yeni hac müracaatı alınmayacağını, 2007’de kayıtlı olan ve 2014 yılına kadar da kesintisiz kayıt yenileten hacı adaylarına da kesin kayıt hakkı verileceğini söyledi.
Suudi Arabistan makamlarınca Kabe ve çevresindeki genişletme çalışmaları bitmediği için 2013 ve 2014’te uygulamaya konulan yüzde 20 kontenjan indiriminin 2015 yılında da devam edeceğini ifade eden Coşkun, “Kabe ve çevresinde yapımı süren genişletme çalışmaları nedeniyle 2015 yılında yeni hac müracaatı alınmayacak. Bu kapsamda, 2007’de kayıtlı olan ve 2014 yılına kadar da kesintisiz kayıt yenileten hacı adaylarına 2014 yılı kura sıra numarasına göre kesin kayıt hakkı verilecek” diye konuştu.
Hacca gitmek üzere sırada bekleyen hacı adaylarının kayıtları, 2015 yılı için Diyanet İşleri Başkanlığınca yenileneceğini ifade eden Coşkun, hacı adaylarının, kayıt ili değişiklikleriyle konaklama türü tercihi ve adres güncellemeleri için 16-20 Şubat tarihlerinde il ve ilçe müftülüklerine müracaat etmeleri gerektiğini kaydetti
Bu yıl için hac kurasının 12 Mart Perşembe günü saat 11.00’de bilgisayar ortamında çekileceğini de vurgulayan Coşkun, “Bu yıl Mardin’de geçmiş yıllarda kayıt yaptıran 340 kişi kutsal topraklara gidecek. 2007 yılında kayıt yaptıran ve kaydını güncelleyen 89 kişi kurasız gidecek. Geri kalanlar ise kuraya girecek. Daha önce kayıt yapanların kurada isminin çıkma ihtimali daha yüksek olacak.”
Coşkun, Hac kesin kayıtlarının ise 16-27 Mart tarihlerinde yapılacağını belirtti.