DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

“DEDAŞ binasını yıkacağız”

Artuklu Belediyesi Başkanı Emin Irmak, DEDAŞ Mardin İl Müdürlüğü binasının kaçak olduğunu ve bu binayı yıkacaklarını söyledi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
“DEDAŞ binasını yıkacağız”

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine içme suyu sağlayan MARSU’nun su kuyularına ait pompaların elektriği DEDAŞ tarafından kesildikten sonra Artuklu belediyesi DEDAŞ Mardin İl Müdürlüğü binasının kaçak olduğu ve bu binayı yıkma konusunda Hukuki sürecin de başlatıldığı belirtildi.

Artuklu Belediyesi Başkanı Emin Irmak, Mardin ve ilçelerine su akışını sağlayan depoların enerjisinin DEDAŞ Mardin İl Müdürlüğü tarafından kesilmesine ilişkin başkanlık makamında açıklama yaptı. Irmak, Türkiye’de mevcut belediyelerin tümünün mutlak suretle bir şekilde DEDAŞ veya diğer kurumlara borçlu olduğunu belirterek, “Dünyanın en azılı ve en vahşi terör örgütü İŞİD bile Musul’u işgal ettiğinde su havzalarına ve barajlara müdahalede bulunmamıştır. Kaldı ki tüm savaşlarda ülkeler ve terör örgütleri bile halkın su hakkına dokunmamıştır. Bahsettiğimiz kurum aslında belediyeleri değil, halkı cezalandırmaktadır. Sağlık açısından da baktığımızda bütün yaşam koşullarını ön plana çıkardığımızda cezalandırılan halk oluyor. Bu bir insanlık suçudur. Kaldı ki, dünyada ve özellikle hayvanlar bile susuz bırakılmazken, bütün olarak bir şehrin susuz bırakılması, hastalıklarla karşı karşıya bırakılması bana göre bir insanlık suçudur, adil değildir ve hiçbir hukuki tarafı da yoktur” dedi.

DEDAŞ Mardin İl Müdürlüğü binasının kaçak olduğunu tespit ettiklerini dile getireren Irmak, “Mevcut DEDAŞ binası gerek sınırlarını aşmış başka alanlara tecavüz söz konusudur. Kaçak bina statüsündedir. Bu süreç daha öncede Mardin Belediyesi tarafından gündeme gelmişti. Ama bu bir şekilde ertelenmişti. Bizim yaptığımız incelemede bina ve eklentilerinin tamamıyla kaçak olduğu ve bu konuda gerekli çalışmaları başlattık. Yapı Tatil Zaptı’nı dün kendilerine tebliğ ettik. Hukuki süreci de başlattık. Bu binanın ve bu tür binaların yıkılmasında asla geri adım atmayız. Bu binayı yıkacağız. Halk olarak enerjimize, toprağımıza ve suyumuza sahip çıkmanın zamanı gelmiştir. Biz suyumuza toprağımıza ve enerjimize sahip çıkıyoruz ve çıkmaya devam edeceğiz” dedi.