DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

DİB Belgesi iptal edilince mısır depoda kaldı

Mısır ihracatı için gerekli olan ve ihracatta kolaylık sağlayan Dahili İşleme İzin Belgesi’nin verilmemesi üzerine mısır üreticisi büyük sıkıntı yaşıyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
DİB Belgesi iptal edilince mısır depoda kaldı

Yüz binlerce ton mısırı depoda kalan üretici, belgeyi alamadığı için ürününü ihraç etmekte zorlanıyor. Bu durum son yıllarda Türkiye’nin en çok mısır ürettiği bölgelerin başında gelen Güneydoğu Bölgesi’ndeki üreticiyi olumsuz etkiledi. Üretici ve temsilcileri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı’nın üretici ve sanayicinin görüşünü almadan böyle bir uygulamaya gittiğini belirtiyor.

Türkiye’nin en büyük Hububat Ticaret Merkezi’nin Kurulu bulunduğu Mardin’in Kızıltepe ilçesince binlerce ton mısır depolarda bekliyor. 2. ürün olarak ekilen ve daha çok yem sanayisinde kullanılan mısırı Irak Kürt yönetimi bölgesine ihraç ettiklerini anlatan üreticiler, Suriye’den sonra Irak pazarını da kaybetmek üzere olduklarını bildiriyor.

Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, Türkiye’deki birkaç belli başlı tavuk üreticisinin isteği üzerine bakanlıkların bu uygulamaya başladığını iddia etti.
Öter, “Mısır ürünü şuan tavuk sektörüne mahkûm edilmiş durumda. Bazı tavuk üreticileri bakanlıklara mısırın Irak’a gitmesi ile tavuk yemini pahalı almak zorunda kaldıklarını söyledi. Bunun üzerine mısır ihracatında zorluklar çıkarıldı. Burada üreticinin maliyetini ve sıkıntılarını, sanayici kimse düşünmüyor.” serzenişinde bulundu.

Çiftçinin çok zor bir süreçten geçtiğini anlatan Öter, mısır ürününün buğdaydan sonra en cazibeli ve strateji ürün konumuna geldiğini bildirdi.

Sadece Mardin Ovası’ndan 700 bin ton mısırın üretildiğini belirten Öter; “Türkiye üreticisi kendi yanı başındaki Irak’a mal gönderemiyor. Komşumuz bizden ürün istiyor gönderemiyoruz. Ancak Mersin limanına yanaşan Ukrayna ürünü gözümüzün önünden(İpek yolundan) mal gidiyor. Rusya’da Irak pazarına girdi. Zaten elimizde bir Irak pazarı kalmıştı. Onu da kendi imkânlarımızla yıllarca uğraşarak elde etmiştik. Sanayimiz Irak’a bağımlı çalışıyor. Şimdi bunu da kaybediyoruz. Yüz binlerce ton mısır depolarda çürümeye terk edildi. Irak’a giden yemin içinde mısır kırıntısı olsa dahi geçmesine izin verilmiyor. Başka kıtlardan mısır Irak’a gidiyor ve biz komşumuza mal göndermiyoruz. Bu Allahtan reva mıdır? ”ifadeleri ile durumu özetledi.

Çiftinin ürettiği ürünün ithalatlarla, DİB belgelerinin iptal edilmesi ile kırmızı hatlara alınması ile bölgede büyük kırılmalara oluyor. Çiftçi kendi imkânları ile sulama yapıyor. GAP sulama kanalları hala gelmedi. Çiftçi yüksek maliyetle kendi yağında kavrulurken bir yandan da hırsız damgası yiyor, bir yandan ürününü ihraç edemiyor. Hükümet destekleme veriyor ama verdiği desteğin kat be katını ithalat ile darbeliyor. Bari o desteklemeyi vermeyin ithalatın da önünü açmayın.” Şeklinde konuştu.

Kızıltepe Öncü Çiftçiler Derneği Başkanı Cebrail Bülbül ise; “Şu anda çiftçilerimizin ürünleri depolarda çürüyor. Irak ihracatı durduğu için kimse ürününü satamıyor. Zahireci esnafı çiftçinin malını depoladı. Bu ürün satılmazsa çürüyecek.” İfadelerini kullandı