DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Muhtarlarla istişare toplantısı

Kızıltepe ilçesinde birinci mahalle muhtarları istişare toplantısı yapıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Muhtarlarla istişare toplantısı

Mehmet Yalçın Etüt Merkezi Toplantı Salonunda yapılan toplantıdaya 160 muhtar katıldı. Köylerde yaşanan sorunların tartışıldığı toplantıda konuşan Kızıltepe Belediyesi Başkanı İsmail Ası, belediyelerin birer hizmet kurumu olduğunu belirtti.

Bölgedeki Kürt sorununa ilişkin yaşanan bir siyasi sürecin olduğunu kaydeden Ası şunları söyledi:

“Bizler bunun dışında hareket edemeyiz. Yani hizmet kurumunun yanı sıra siyasi gerçeğimizi de unutmamamız gerekir. Çünkü bugün Rojava’daki gelişmeler bire bir bizi etkilemektedir. Rojava ve Suriye’de çıkan savaşla beraber Kızıltepe’nin nüfusu hemen hemen iki katına çıkmıştır. Şengal ve Kobani’den birçok kişi buralara gelmiştir ve bizim onlara sahip çıkmamız gerekliydi. Bunları göz ardı edemeyiz. Seçim döneminde verdiğimiz sözleri asla unutmadık. Bunları elbet yapacağız. Ama bunları yaparken de elimizdeki olanaklar çerçevesinde yapmaya çalışacağız.”

Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekteri Ahmet Zirek ise büyükşehir olarak adeta harabeye dönmüş bir yeri devraldıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Evet diğer büyükşehirlerin yaşadığı gibi bizler de bir acemilik yaşamaktayız. Bizler 560 trilyon borçla belediyeyi devraldık. Birimlerimizi gün gün kurduk. Kurmaya da devam ediyoruz. Bunlar zaman alan çalışmalardır. Araç gereçsiz ve borçlu bir belediyeyi devr aldığımızı da unutmamak gerekir. 2015 yılı bütçesi çıkarılarak yapılacak çalışma planı hazırlandı. Tabi ki önümüzde ki çalışmaları bir yılda yapmak mümkün değildir. Beş yılda bu sorunların çoğunu en aza indireceğiz. Köylerde yaşanan sorunlar ciddi bir şekilde kuracağımız birimlerle belirlenecek, olanak ve şartlar çerçevesinde yapılacaktır.”