DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Yeşilli’nin yeşili korunacak

Yeşilli İlçe Belediye Başkanı Hayrettin Demir, Yeşil Bir dünya, Yeşil Bir Türkiye, Yeşil Bir Mardin ve yeşil bir Yeşilli sloganı başlattığı ağaç dikme kampanyasının ilçede düzenlenen bir tören ile startını verdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yeşilli’nin yeşili korunacak

Törene Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Celalettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özle, Adli Yargı Komisyon Başkanı Bülent Koç, İl Jandarma Komutanı Aladdin Karsavuran, İlçe Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz ve Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz ile çok sayıda davetli katıldı.
Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, Yeşilli İlçesinin “yeşil” olan adının korunması için, son 10 yılda katledilen 10 bin ağacın yerine 100 bin ağaç dikmeyi hedeflediklerini söyledi. Kısa sürede gerçekleştirdiği hizmetler hakkında bilgi veren Demir, Büyükşehir olmanın bedelini farklı bir şekilde ödediklerini söyledi. Demir “Yeşili sevmeyen, doğayı sevmeyenin insanı sevmez inancını taşıyorum. Bundan 15 yıl önce Yeşilli ilçesinde ilkleri başlattık. İlk Kiraz Festivalini bu ilçede gerçekleştirdi. 2 Cumhurbaşkanı ve 2 başbakan ağırladık. Mardin Hava alanı, hükümet konağı ve duble yol yapım talimatları başbakanlar tarafından bu ilçeden verildi. İlk imar planı uygulamasını bu ilçede başlattık. Kentsel dönüşüm projeleri henüz yokken biz bu ilçede uyguladık. Turizm haftasını bakan nezdinde ilk burada yapıldı. Ama on yıl ilçeden görevden uzak kaldım. On yıllık bir hizmet kesintisi ilçemizin yeşil alanlarını daralttı, on bin ağaç katledildi. Tekrar görevdeyiz ve 100 bin ağaç dikmeyi, Yeşilli’nin adına yakışır yeşil bir alan geliştirmeyi hedefliyoruz.” Dedi.
Büyükşehir statüsü ile belediye istihkakının %42’lik bölümünün Büyükşehir hesabına aktartıldığını, bazı hizmetleri büyükşehir belediyesinin yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Demir “Maalesef büyükşehir belediyesinin hiçbir hizmetini göremedik. Sadece istihkakımızı kasasına indiriyor. Biz göreve talip olduğumuzda bunu biliyorduk. Bu mazeretin arkasına saklanmayacağız. Farklı planlarımızla ilçemize hizmetin en iyisini vermeye çalışacağız” şeklinde konuştu

Kentsel dönüşümü hayata geçireceğiz
Yeşilli’nin sadece adının ilçe olduğunu, görüntüsünün ise köy olduğuna dikkat çeken Hayrettin Demir, iki büyük mahallede ve ilçe genelinde kentsel dönüşüm projesini en kısa sürede hayata geçireceklerini söyledi. Demir “Yeşilli’nin adı ilçe ama görüntüsü köydür. Biz 771 yapıyı kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenileyeceğiz ve ilçemizi köy görüntüsünden kurtaracağız. En büyük hayalim budur. Proje ve planlarımızı hazırladık, ilgili bakanlık nezdinde müracaatımızı yaptık, yakında ilgili komisyonlara sunulacağını ve hayata geçirileceğini düşünüyorum” dedi
Çevre konulu şiir ve kompozisyonda dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verildi. Çiftçilere meyve fidanları dağıtıldı. Belediyeye yeni alınan araç ve iş makineleri tören ile hizmete verildi.
Ağaç dikme alanına gelen dünyanın en uzun adamı Sultan Kösen de fidan dikti.
Törene katılanlar daha sonra belirlenen ağaçlandırma alanında fidan dikti. Tarsus’ta öldürülen Özgecan Aslan adına da çam fidanı dikildi.