DOLAR
15,8546
EURO
16,6768
ALTIN
931,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin
Açık
27°C
Mardin
27°C
Açık
Çarşamba Açık
28°C
Perşembe Açık
26°C
Cuma Açık
28°C
Cumartesi Açık
30°C

Bayrama bir kaç gün kala…

Bayrama bir kaç gün kala…
28.04.2022
0
A+
A-

  Kur’an ayı olan ramazan ayını tekrar yaşar mıyız?
Bu Ramazanın diğer Ramazanlardan bir farkı oldu mu?
Bu oruç bizi ne kadar tuttu?
Bizi tutan orucu biz ne kadar tutabildik?

Zaman şuurunu yakalamayan bir yüreğin oruç ibadetini kavrama konusunda ciddi bir sorun yaşayacağı ve bu sorunun hayatın her alanına sirayet edeceği gerçeğini gözler önüne serecektir.

Oruç ibadetinin sadece bir boyutu üzerinde yoğunlaşmak, bu ibadetin iyi anlaşılmadığını göstermektedir. Sabahtan akşama kadar aç kalmak aklı selim bir kişinin tek başına bir ibadeti ifa edemeyeceğini bilmesi gerekmektedir.

Asıl meselenin ilahi emir olması ile birlikte nefsi dizginlemenin, eşrefi mahlukat olan insanoğlunun nimetler karşısında dik duruşunu göstermesi açısından da önem arz etmekte.

Her şeyin insanoğlunun maişetini devam edebilmesi için yaratıldığı, bu nimetlerin hiç birine tutkulu bir şekilde bağlanılmaması gerektiği şuurunu veren oruç/savm ibadetinin bu hususunu göz ardı etmemek lazım.

Müslüman olan her şahsiyet tereddüt etmeden ilahi emirler karşısında ciddi bir duruş sergilemeli. Her emir ciddi bir sorumluluk barındırmakta. Bizlere bu hayati bahşeden Allah (c.c) asla bizleri zora sokacak, bizlerin hayatını sekteye uğratacak hiçbir eylemi gerçekleştirmemizi istemez.

Oruç ibadetini yaşamak cidden zor. Her uzvunuza yasak getirmeniz lazım. Bir organımız oruç tutarken diğerini kontrol etmek bir hayli meşakkatli iş. Hayatımızın her alanına oruç ibadetini serpmemiz lazım. Her günümüz oruçmuşuz gibi yaşamak zorundayız.

Ramazan ayı bitti diye sanki eski adetlerimizi yapmanın meşru olduğu kanısında çoğumuz. oysa Kur’an ayı olan ramazan ayında dizginlediğimiz nefsimizin hayatımızın diğer saatlerini de dizginlemesi konusunu asla unutmamamız lazım.

Bu ayın bir önceki aydan daha iyi olduğunu söylemek zor. Müslümanım diye geçinen bizlerin bu konuda ciddi olmadığımız ayan beyan ortada. oruç tutmamak ayrı saygısız olmak ayrı bir dert. Bizler insanları yargılayacak mevki sahibi değiliz fakat insanların ve bizatihi ben Müslümanım! diyen kişilerin bu ayda da olsa saygı sınırlarına gereken hassasiyeti göstermeleri zaruret arz etmekte.

Eskilerden oruç tutmayanlar parmakla gösterilirken maalesef ve acı bir vakıa şimdilerde oruç tutanlar parmakla gösterilir duruma geldik.

İbadet etmenin küçümsendiği bir dönemden geçiyoruz. oruç ibadetini ifa etmenin ayıplandığı bir toplum inşa edildi.
Meziyetmiş gibi gözlerimizin içine sokarcasına her yerde yemekler yenmekte sigaralar tüttürülmekte.

Biz inanların inancıyla alay edilmekte. Her fırsatta bütün iletişim organlarını kullanarak inancımıza hakaretvari hareketlerde bulunulmakta ve bizler sadece seyrede duruyoruz.

Her fırsatta ve özellikle Ramazan ayında yapılan etkinliklerde İslam dinine hakaret vari eylemlerden uzak durulmuyor. Yapılan toplantı veya benzeri organizasyonlarda özellikle hatiplik kürsüsüne çıkanların gözümüze içine sokarak su içmeleri biz Müslümanlara meydan okuma olarak okunmalıdır.

Bizi sevmiyor olabilirsiniz. bizim gibi inanmayabilirsiniz ama inandığımız değerlere saygı göstermek mecburiyetindesiniz.

Sizlere acımaktan başka bir şey gelmiyor elimizden. Bir de biz sizi Allah’a (c.c) havale ettik.

Ey her şeye gücün yeten, sonsuz kudret sahibi Allah’ım!
Hayatımızı oruç eyle…
Bayramımızı bayram…

Selam ve dua ile…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.