DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN67.204,280.084

Para Masatenisi’nde Merit Grup Real Mardin rüzgarı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Para Masatenisi’nde Merit Grup Real Mardin rüzgarı
23-25 Nisan 2024 tarihleri arasında Ankara Altındağ spor salonunda yapılan Para masa tenisi Türkiye şampiyonası sona erdi. Türkiye’nin bir çok ilinden 104 sporcunun katıldığı şampiyonada Mardin’i temsil eden Merit Grup Real Mardin Masa Tenisi takımı farklı kategorilerde bir çok sporcuyla başarılar elde etti.
Ankara’da yapılan Para Masa Tenisi Türkiye Şampiyonasında Merit Grup Real Mardin  takımı sergilediği performans ile dikkatleri çekti. Çiftlerde Rıdvan Fidan ve Uğur Muratoğlu Türkiye 3.cüsü oldu.
Şampiyonada sergiledikleri performans ile beğeni toplayan  Merit Grup Real Mardin Takımı, çift ve ferdilerde Türkiye 3.lüğünü Mardin’e kazandırdı. Çiftlerde Rıdvan Fidan ve Uğur Muratoğlu  Türkiye 3.cüsü, Ferdilerde 6. Klasta Rıdvan Fidan Türkiye 3.cüsü, 7. Klasta Uğur Muratoğlu Türkiye 5.cisi ve  8. Klasta  Abdulkadir Admış Türkiye 6.cısı oldu.
Hem sportif hem eğitim anlamında gençlere her zaman katkı vermeye devam edeceklerini ifade eden Kulüp Başkanı Karataş, “Sporcularımız olan Abdulkadir Admış, Uğur Muratoğlu ve Rıdvan Fidan kardeşlerimi tebrik ediyorum. Bize böylesine güzel bir gururu yaşattılar. Mardin’imizi en üst düzeyde temsil ediyoruz. Mardin’in tanıtımına katkı sağlıyoruz, Mardin’deki gençleri spora teşvik edip performans anlamında da başarı sağlamaya çalışıyoruz, hem sportif hem eğitim anlamında gençlerimize katkı vermeye devam edeceğiz, başta sayın valimiz Tuncay Akkoyun, Gençlik ve Spor il müdürü sayın Beytullah Birlik ve yönetim kurulumuza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Merit  Grup Real Mardin teknik direktörü İzzet Atasever ise; “Kulüp olarak hemen hemen her alanda kendimizi ispat etmiş bir aileyiz. Süper ligde hem kadınlar hemde erkek takımlarımız, 3. ligde de kadın  takımımız mücadele ediyor, Her zaman dile getirdiğimiz MARDİN MASA TENİSİ OYNUYOR sloganımızı Ankara’da yapılan  Para Masa Tenisi Türkiye Şampiyonasında da gösterdik ve  kendimizi ispatladık ve bu  başarılarından dolayı sporcularımızı tebrik ediyorum. Önümüzdeki şampiyonaya çok daha sistematik ve disiplinli bir şekilde hazırlanarak Şampiyon olmayı hedefledik. Gerek maddi gerek manevi gerek her anlamda yanımızda olan büyük destekleri olan kulüp başkanımız sayın Zafer Karataş’a Mardin masa tenisi ailesi adına minnettarız. Büyük bir emek vererek sporcularımız Abdulkadir Admış, Uğur Muratoğlu ve Rıdvan Fidan kardeşlerimi gösterdikleri üstün performans ile bizlere böylesine güzel bir gururu yaşattılar. hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum,” dedi.
Mardin’e döndüklerinde büyük sevinç duyduklarını ifade eden sporcular, tebrikleri kabul ederek, Turnuva için desteklerini esirgemeyen, Merit Grup Real Mardin Kulüp  Başkanı Zafer Karataş, Mardin valisi Tuncay Akkoyun, Mardin Gençlik Hizmetleri İl Spor Müdürü Beytullah Birlik ve duaları ile destek vererek tüm sevdiklerine teşekkür ederek, gelecek şampiyonaya daha iyi hazırlanacaklarını ve  Mardin’e daha iyi dereceler kazandırmayı hedeflediklerini söylediler.
Ödül törenine katılan Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen başarılı sporculara ödüllerini verdikten ve hatıra fotoğrafı çektikten sonra program sona erdi.
Para Masa Tenisi Nedir?
Para Masa Tenisi, sporcuların sayıları göz önünde bulundurulursa en geniş üçüncü Paralimpik spordur ve 100 üzerinde ülkede oynanmaktadır. Görme engeli bulunan sporcular dışında, diğer tüm fiziksel engel gruplarındaki sporcular, ayakta veya oturarak sınıflarında yarış yapılan spor türüdür.

Paralimpik, bir spor müsabakasını nitelemektedir. Engelli Olimpiyat Oyunları olarak kullanılan Paralimpik (Paralympic), Latince eşit anlamına gelen Paralel kelimesinin ilk iki hecesi PARA ile Olimpik kelimesinin son iki hecesi LİMPİK birleşiminden oluşturulmuştur.

Paralimpik Oyunlar ilk olarak 1960 yılında  Roma Olimpiyatları ardından gerçekleştirilmiştir. Olimpiyatların yapıldığı ülke tarafından oyunların bitmesinden iki hafta sonra Paralimpik Oyunlar düzenlenmektedir. İlk kez The Stoke Mandeville Hastanesin’de (İngiltere), Sir Ludwig Guttman tarafından organize edilen ve tekerlekli sandalyedeki savaş gazisi engellilerin rehabilitasyonu için uygulanan çeşitli sportif aktiviteler, engelliler sporunun başlangıcı olmuştur.

Uluslararası Paralimpik Komitesi ne zaman kuruldu? 

International Paralympic Committee’ (IPC ) 1989 tarihinde kurulmuştur. Merkezi Almanya’da Bonn şehrindedir.

Paralimpik 0yunlar hangi tarihten itibaren düzenli olarak yapılmaya başlanmıştır?

1960 yılında “Paralimpik Oyunlar” adı verildi. O zamandan beri dört yılda bir yapılmaya başlandı.

Uluslararası Paralimpik Komitesi üyeleri kimlerdir?

167 Ulusal Paralimpik Komitesi ve dört tane Uluslararası Spor Federasyonu tarafından oluşmaktadır.

Bu federasyonlar;

1-CPISRA: Cerebral Palsy International Sport and Recreation Association

2-IBSA: International Blind Sports Federation

3-INAS-FID: International Sports Federation for Persons with Intellectual Disability

4-IWAS: International Wheelchair and Amputee Sports Federation

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ne zaman kuruldu?

2002 yılında kurulmuş ve aynı yıl IPC’nin (Uluslararası Paralimpik Komitesi) üyesi olmuştur.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesinin yasal statüsü nedir?

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, dernekler kanununa göre kurulmuş, kamu yararına çalışan derneklerdendir.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesinin şubeleri nerelerdedir?

Türkiye Milli Paralimpik Komitesinin merkezi İstanbul’dadır ve şubesi yoktur.

Türkiye Paralimpik Oyunlara ilk ne zaman katıldı ?

İlk defa 1992 Barselona Paralimpik Oyunları’na katılmıştır.

Paralimpik Oyunların ambleminin anlamı nedir?

Bu oyunların ilk logosu Kore’den alınan Tea-Geuk amblemidir. Bu logo yerini 2003 yılında, Three Agitos olarak adlandırılan yeni logoya bırakmıştır. Bu sembol kırmızı, mavi ve yeşil renkten oluşan üç element’den ibarettir. Bu renkler tüm dünyada kullanılan ülke bayraklarını temsil etmektedir. Anlamı ‘Hareketin Ruhu‘dur.

Paralimpik sporlar nelerdir?

Yaz Oyunlarında yer alan sporlar : Para-Halter, Para-Atıcılık, Para-Atletizm, Binicilik, Bisiklet, Boccia, Futbol (5 kişilik) Kano, Goalball, Judo, Kayak, Kürek, Masa Tenisi, Okçuluk, Tekerlekli Sandalye Basketbol, Para-Dans Sporu, Para Yüzme- Tekerlekli Sandalye Eskrim, Tekerlekli Sandalye Ragbi, Tekerlekli Sandalye Tenisi, Voleybol, Tekvando, Triatlon

Kış Oyunlarında yer alan sporlar : Alp kayağı, Kuzey kayağı, Biatlon, Buz kızağı ve Buz hokeyi, Curling.

Klasifikasyon (Sınıflandırma) nedir?

Sınıflandırma; sporcunun fonksiyonel kapasitesi, oyun içindeki performansı, tekniği ve patolojisi dikkate alınarak yapılmaktadır. Sınıflandırma ile sporcular arasında denge ve fırsat eşitliği sağlanmaktadır.