DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

3. Uluslararası Mardin Bienali başladı

Yayınlanma Tarihi : Google News
3. Uluslararası Mardin Bienali başladı

Mardin Sinema Derneği tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Mardin Bienali başladı.
“Mitolojililer” konsepti ile Mardin Mor Efrem Manastırı’nda başlayan, 1 ay sürecek bienalde, 20’si yabancı 63 sanatçı, kilise, tarihi konak, müze ve tarihi çarşılarda performans sergileyecek.
Bienalin açılışında konuşan Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, etkinliğin Mardin’de yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Mardin’in farklı medeniyetleri bir arada barındıran ender bir şehir olduğunu aktaran Koçak, “Medeniyetin ve sanatın evrensel değerler olduğunu düşünüyorum. Ne şehirlere ait olarak kalmalıdır ne de ülkelere ait olarak kalmalıdır. Bütün insanlığa ait değerler olmalıdır. Dolayısıyla bu bienal dolayısıyla ortak değerlerimizi bütün dünyayla paylaşıyor olmak bizim için ayrıca gurur vericidir” dedi.
Bienalin Direktörü Döne Otyam da 6 yıl önce başlayan bienalin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiklerini söyledi.
Bu seneki bienalin konusunun “mitoloji” olarak belirlendiğine işaret eden Otyam, şöyle konuştu:
“Bir ay sürecek bianele 20’si yabancı olmak üzere 63 sanatçı geldi. Mardin’de mekanlara uygun iş ürettiler. Mor Efrem Manastırı ve Alman Karargahı olmak üzere iki ana mekanımız var. Mardin Müzesi, Kırklar Kilisesi, Keldani Kilisesi, ve 2-3 esnaf var. Onların müzesini seçtik, hiçbir değişiklik yapmadan. Burada 17 sanatçı Alman Karargahı’nda 20 küsur sanatçı olacak. Video artlar var, enstalasyonlar ve performanslar var.”
Manastırda “ARK170” isimli performans ve yerleştirme (enstalasyon) gösterisini sunan Sanatçı Dilara Akay da bienal dolayısıyla Mardin’e ilk defa geldiğini söyledi. Kentten çok etkilendiğini kaydeden Akay, “Burayı çok beğendim ve derin bir kültürle ve sevecen insanlarla tanıştım. Performans sergilemekten mutluyum” dedi.