DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Ahmet Türk: Kürt halkı olmadan barış olmaz

Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için “Özgür önderlik ile demokratik özerkliğe” şiarı ile Mardin Karayolu parkında düzenlenen miting yapılan konuşmalarla ve söylenen şarkılarla son buldu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ahmet Türk: Kürt halkı olmadan barış olmaz

Mitinge HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, DBP, HDP Mardin il eş başkanları ve ilçe yöneticileri, Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, bölge belediyeleri başkanları, Barış anneleri, MEYA-DER, DBP il ve ilçe gençlik meclislerinin yanı sıra STK’lar katıldı. Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Süryanice konuşmaların yapıldığı mitingde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dev posteri, PKK, YPG, YPJ bayrakları açılırken özgürlük için beyaz güvercin uçuruldu.
Miting alanında açılış konuşmasını yapan DBP Mardin İl Eş Başkanı Ömer Öcalan, PKK Lideri Abdullah Öcalan için başlatılan imza kampanyasında Mardin’in hedefine ulaştığını belirterek ” Mardin’de 6 yüz 30 bin imza toplandı. Mardin halkı önderliğine sahip çıkmıştır” dedi. Kürt halkının kritik bir süreçten de geçtiğini altını çizen Öcalan, Kürt hareketi olarak ellerinden geldiğini yaptıklarını ancak hükümetin bu konuda samimi olmadığını söyledi. Öcalan, kendilerinin hiçbir zaman barıştan yana geri adım atmadıklarını ifade ederek hükümeti bu konuda duyarlı olmaya ve provakatif eylemlere son vermesi konusunda uyardı. Kürt halkının özgür kalmasının ancak PKK Lideri Abdullah Öcalan ile olabileceğinin altını da çizen Öcalan “Bizim kırmızı çizgimiz Abdullah Öcalan’dır. Kürdistan özgür olacaksa Apo ile olacaktır. Bizler birbirimiz ile hareket edeceğiz. Bu topraklar yeterince kan gördü. Artık bu topraklarda barış ve eşitlik yaşanmasını istiyoruz. Türk devleti geçmişi ile yüzleşmeli ve alanlara özür anıtları dikmelidir. Bunun yanı sıra barış sürecinin yaşanması için samimi olmalı ve gerekli adımı atmalıdır” şeklinde konuştu.
‘Bugün Mardin Kürdistandır’ sözü ile konuşmasına devam eden Öcalan, sorunun çözümü konusunda hükümetin PKK’yi de görmesi gerektiğini kaydetti. Öcalan, Türkiye tarihinin katliamlarla olduğunu vurgulayarak “Sizin tarihiniz katliamlarla yazılıdır. Ama bizim tarihimiz mücadelelerle yazılıdır. Sizler IŞİD gibi çetelerle birlik olarak katliamlarla olan tarihinizi ispatladınız. Artık gelin PKK ve Öcalan ile oturun. Bu topraklar artık barış istiyor. Bunlara kulak verin” dedi.
Öcalan’ın konuşmasının ardından söz alan Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk ise Kürt halkının özgürlüğü için büyük bedeller verdiğini ve yeni konaklara ulaştığını söyledi. Türk, bu uğurda yaşamlarını yitirenleri de andığını ifade ederek özgürlük yolunda onların yolunda gideceklerini söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın da tüm halkların özgürlüğü için büyük bedeller verdiğinin altını çizen Türk “Kürt halkının önderi Öcalan tüm halkların özgürlüğü için büyük bedeller vermiştir. Buradan Mardin’den kendisine selamlar yolluyoruz” dedi.
“Kürt halkı Kobanê, Sincar ve Rojava da alkışlanacak bir mücadele yürüttü. Kürt halkı buralarda bir tarih yazdı. Bugün Kobanê verilen mücadele ile özgürleşti. Sincar’da özgürleşme yoluna gidiyor” diyen Türk, Kürt halkının büyük bedeller verdiğini söyledi. Türk, Ortadoğu da barışın sağlanması konusunda Kürt halkının da olmasa olmaz olduğunu belirterek “Kobanê ve Sincar’da IŞİD çetelerine karşı verilen mücadele ile bunu tüm dünya görmüştür. IŞİD Kürt halkının duruşu ile durduruldu. Kürt halkı tüm dünyanın kabul ettiği büyük bir aktör oldu. Buda anlaşıldı ki Kürt halkı olmadan barış olmaz” şeklinde konuştu.

“Halklar arasında büyük sorunlar yaşanmadan çözüm süreci bir sonuca varılmalıdır”
Yaşanan barış sürecine ilişkin hükümetin tutumunu samimi görmediklerinin altını çizen Türk, sözlerinin devamında “Kürt halkı büyük bedeller vererek buralara kadar gelmiştir. Buradan itibaren de Kürt halkı kendi mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir. Bizler halkların demokrasisini esas almaktayız. Bu nedenle halklar arasında büyük sorunlar yaşanmadan çözüm sürecinin artık çözülmesi gerektiğini söylüyoruz. Abdullah Öcalan özgürleşmeden Kürt halkı özgürleşmez “dedi.
7 Haziran’da yapılacak seçimlere de dikkat çeken Türk, sözlerini “Bizler yeniden bir sınavdan geçiyoruz. Yüzde 10 barajını aşmalıyız. Eğer bizler aşamazsak siyasi mücadelemizde başarılı olamayacağız. Kardeşlerimizin mücadelesinden sonra bizler bunu yapamazsak tarih bizi affetmeyecektir. Biz liderimize, halkımıza güveniyoruz. Halkımızın özgür geleceği için, liderimizin mahcup olmaması için karar verdik” şeklinde sonlandırdı.
HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ise Kürt halkının özgürlüğünün PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ile olacağını belirterek Kürt halkının mücadelesini sürdüreceğini söyledi. Yıldırım, annelere hitabende “Sizler çok değerli evlatlar yetiştirdiniz. Sizin evlatlarınız bu halkın geleceği için, özgürlüğü için kendi canlarını feda ettiler. Onların önünde saygı ile eğiliyoruz. Bugün Kürt halkı buraya kadar gelmişse bu Sayın Öcalan’ın felsefesi ve Kürt gençlerinin vermiş olduğu mücadele sayesinde olmuştur” dedi.