DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Avuka Mardin’i 40 yıl öncesine götürdü

Hayatı boyunca gazetecilik mesleğindeki çalışmaları yanı sıra Mardin tarihi ve hoşgörüyü tanıtmak olduğu ve bugüne kadar 42. fotoğraf sergisini Mardin’de açtı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Avuka Mardin’i 40 yıl öncesine götürdü

avuka (5)avuka (7)avuka (2)avuka (6)Dinler ve diller, taş işçiliği, hoşgörü şehri Mardin’de fotoğrafları ile sergiler açan gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka bu defa 1950 yılından bu yana Mardinsporun geçmişini kendi arşivinden ve bazı tanıdıklarından topladığı fotoğraflarla efsane spor hocası “İsfendiyar” lakabıyla tanınan Bedii Ayanoğlu anısına bir sergi açtı. Merhum Bedii Ayanoğlu yıllar önce çalıştırdığı amatör takımlarından Mardinspora kadar çekilen 50’ye yakın fotoğrafları yer alırken ayrıca Mardinsporun gelmiş geçmiş futbolcuları yer alırken spor adamı merhum Gündüz Kılıç bile fotoğrafları yer verilirken Mardin tarihi yapıtları ve insanların yaşamları konu ediliyor.
Mardin Artuklu Üniversitesinde açılan sergiye Cumhuriyet başsavcısı Mehmet Özel, Artuklu Üniversitesi rektör vekili Prof.Dr.Ahmet Ağırakça, Mardin Artuklu belediye Başkanı Emin Irmak, eski futbolculardan Ali Kumaç, Hanna Çilli ile Bedii Ayanoğlu’nun ailesi ve akrabaları katıldı.
Burada bir konuşma yapan Merhum Bedii Ayanoğlu’nun oğlu Bülent Ayanoğlu babası sadece futbol sporı alanında değil atletizm dallarında da çok büyük bir çalışma yaptığı ve bu çalışmalarından öğrencisi olan maratoncu ağabeyim Adnan Avuka babamı unutmayarak anısına açtığı bu önemli fotoğraf sergisi gerçekten bizleri onura etti. Adnan Avuka Ağabeyimiz büyük bir uğraştan sonra bu sergiyi gerçekleştirdi çok mutluyuz ve bahtiyarız” dedi.
Burada bir konuşma yapan Mardin Artuklu Üniversitesi rektör vekili Prof. Dr. Ahmet Ağırakça geçmiş Mardinspor’un hizmetleri konusunda ve Mardin’in geleceği konusunda konuşma yaparken Mardin geleceği konusunda büyük bir mozaikliğiyle herkesin buradan ekmek yiyebilecekleri bir şehir olduğunu belirterek iş adamları ve sanayicileri Mardin’e yatırım yapmaya çağrısında bulundu.
Eski gazetecilerden Semih Hocaoğlu ise yaptığı konuşmada bu güzel ve büyük anlam taşıyan “İsfendiyar” lakabı ile bilinen Bedii Ayanoğlu çok büyük önemli çalışmalarda bulunduğunu belirterek” Ayanoğlu gibi insanlar Mardin de kolay kolay yetişmez” dedi.
Fotoğraf sergisi nedeniyle Mardin Artuklu Üniversitesi rektörlüğü adına Adnan Avuka’ya bir teşekkür belgesi veren rektör Ahmet Ağırakça “Avukayı tek kelime ile tebrik ediyorum” dedi.
Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka teşekkür belgesini alırken “her öğrenci öğretmeninden öğrendiği güzel şeyleri gelecek olan nesillere öğretmek mecburiyetindedir. Merhum Bedii Ayanoğlu bize güzel şeyler öğretti, biz de yeni nesillere aktaracağız ve öğretmenlerimizin anısı hiç unutmayarak anılarını tazelemek mecburiyetindeyiz. Ben bu fotoğrafları hem arşivimden ve hem de yıllardır tanıdıklarımızdan topluyorum, bu sadece bir defaya mahsus değil daha çok bu gibi insanların bize bıraktıkları emaneti sık sık sergilerini açıp onları unutmadığımızı göstereceğiz yeter ki bizlere herkes destek olsun bu fotoğraf sergimde bana destek olan Edip Ayanoğlu ve ailesine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.