DOLAR31,0869% 0.31
EURO33,6992% 0.15
STERLIN39,4332% 0.18
FRANG35,2819% 0.19
ALTIN2.018,64% 0,08
BITCOIN1.596.707-1.759
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Belediye ile DEDAŞ düellosu

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, Mardin merkez ve ilçelere içme suyu sağlayan Mardin Büyükşehir Belediyesi MARSU müdürlüğü su kuyularına ait pompaların elektriği DEDAŞ tarafından kesildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Belediye ile DEDAŞ düellosu

Bunun üzerine Mardin Büyükşehir Belediyesi zabıtası ve İmar müdürlüğü işyeri açma ruhsatı ve imara uygunluğu olmadığı gerekçesiyle içinde personelin bulunduğu DEDAŞ İl İşletme Müdürlüğü binasının kaçak olduğu gerekçesi ile tebligat asarak kapının önünde hendek kazdı.
DEDAŞ, yaklaşık 4.5 milyon lira borcu bulunduğu ileri sürülen Mardin Büyükşehir Belediyesinin elektriklerini 2 gün önce kesti. Mardin Büyükşehir Belediyesi de İmar ve Zabıta müdürleri ile Mardin DEDAŞ İşletme Müdürlüğü’ne gitti.
Aralarında Artuklu Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Hasan İzgi, Artuklu Belediyesi Zabıta Müdürü Selahattin Karaboğa, Mardin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Şube Müdürü Hasan Çakı ve zabıta ekipleriyle birlikte DEDAŞ Mardin İl Müdürlüğü binasına geçti.
DEDAŞ binasının kaçak olduğu gerekçesiyle binanın giriş kapılarına Yapı Tatil Zaptı zabıtalarca asıldı. Yapı Tatil Zaptı’nda, “Artuklu ilçesi 373 ada 2 nolu parselde bulunan mülkiyeti TEDAŞ Genel Müdürlüğü adına kayıtlı kullanım hakkı Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketine ait binalarının imar planına uygun olmadığı alınan ruhsatın imar konut gereği 5 yıl süresini tamamladığı, ayrıca söz konusu parselde kaçak yapılar yapıldığı tarafımızca tespit edilmiştir. Söz konusu yapıların tamamıyla kaçak duruma düştüğü, mahallinde ilgililere kaçak yapıların imar planına uygun hale getirilmesi için uyarıda bulunulmuştur” yazısı yer aldı.
Daha sonra Büyükşehir Belediyesi İmar müdürü Hasan İzgi burada DEDAŞ İl Müdürlüğü yetkileri ile görüşerek, DEDAŞ binasının iş yeri açma ruhsatı bulunmadığını belirterek, binanın boşaltılmasını istedi. Ardından belediyeye ait iş makineleri DEDAŞ kapısı önünde yol çalışması yapılması için hendek kazılması talimatını verdi. Bunun üzerine iş makineleri DEDAŞ binası kapı girişinde hendek kazdı.
Mardin Büyükşehir Belediyesi İmar İşleri Müdürü Hasan İzgi, Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak iyi niyetimizle imara aykırı binalara karşı savaş açtıklarını söyledi.
Şu anda yasal anlamda ilk adımı attıklarını belirten İzgi,”DEDAŞ müdürlüğü gereğini yerine getirmezse Cumhuriyet başsavcılığına gerekli yerlere müracaatta bulunacağız. Bu iş makinesi yıkım için değildir. Burada alt yapı çalışması yapılacak İş makineleri bunun için buradadır.”dedi
Açıklamanın ardından Artuklu Belediyesi’ne ait iş makineleri, MARSU’nun alt yapı çalışmaları için kazı çalışması başlattı. Kazı çalışmasıyla birlikte DEDAŞ binasına giriş ve çıkışlar araç trafiğine kapatıldı.
Mardin Büyükşehir Belediyesi MARSU müdürlüğü su kuyularına ait pompaların elektriği, borcu bulunduğu gerekçesiyle 2 gün önce DEDAŞ tarafından kesilmişti.