DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Öğrencilerden “barınma” eylemi

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde okuyan ve Kredi Yurtlar Kurumunda KYK’da kalan Kız öğrenciler Yurt Yetkililerinin istediği ücretleri protesto etti.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Öğrencilerden “barınma” eylemi

Mardin Merkez Karayolları Parkı Karşısında bulunan boş alanda toplanan kız öğrenciler İstenilen ücretleri veremedikleri gerekçesi ile ücret artışını protesto etti.
ücret artışlarını sloganlarla pertesto eden öğrencilerden Dilan Işık adlı öğrenci burada bir basın açıklaması yaptı.
Yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı, ”Yaklaşık olarak 2 yıldır yeni yurt gelecek ümidi ile oyalandık. Şuan yurtlarda ki yer kapasite sıkıntıntısı nedeniyle birçok arkadaşımız problem yaşamaktadır. Eylül ayının başında bize yapılan açıklama da ekim ayında yeni yarı özel kız yurdunun açılacağı belirtildi. Bu şekilde hiçbir öğrenci problem yaşamayacaktı. Ancak yaklaşık 4 aydır bu süre uzatılıp durdu. Son açıklama da ocak ayının sonunda yani ikinci dönem başlangıcında yeni kız yurduna taşınacağımız haberini aldık. Yarı özel olması nedeniyle fiyatların bir miktar daha fazla olduğunu duyduk. Şuan konakladığımız yurt için ödediğimiz 120 liradan 30 lira daha fazla olacağını bekliyorduk. Fakat yapılan resmi açıklama da ödememiz istenen yarı özel devlet yurdunun ücreti 210 lira olup depozito 350 liradır. Şuan içerisinde devletten aldığımız burs ise 330 liradır. Bizlerin sadece 330 lira bursla hem yurt ücretini karşılayıp hem de okul masraflarımıza müdahil olmamız imkansızdır. KYK nın resmi sitesinde ki açıklamaya göre devlet yurtlarının ücreti 120 lira yarı özel yurtlarının ücreti ise 180 lirayı geçmediğini belirtir. Bu durumda şuan bizden istenen ücret kafalarda soru işareti bırakıyor. Bizler bu istenen ücreti karşılayamayız. Gereken mercilerin söz konusu durumun ciddiyetinin farkına varmasını istiyoruz. Mardin artuklu üniversitesi öğrencileri olarak bu istenen ücreti karşılayamayacağımızı ve gerekenin yapılmasını arz ederiz denildi.
Basın açıklaması okunduktan sonra öğrenciler olaysız bir şekilde dağıldı.

Vehap Erdoğan