DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN66.851,250.161

Çanakkale Zaferi Kutlandı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çanakkale Zaferi Kutlandı
Mardin’de, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.
Mardin Garnizon Komutanlığındaki Şehitlik Anıtı önünde düzenlenen törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Tuncay Akkoyun ile Mardin Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Dayanışma ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Velit Alptekin, anıta çelenk sundu, İl Müftüsü Enver Türkmen tarafından şehitler için dua okundu, şehitlerin kabirlerine karanfil bırakıldı.
Vali Akkoyun, protokol üyeleri ile şehit polis memuru Vedat Kaya’nın anne ve babası ile şehidin kabrini ziyaret etti.
Daha sonra Atatürk Kültür Merkezi’nde devam eden programda, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut, şehit mektuplarından esinlenerek kaleme aldığı şiiri okudu. Mardin Borsa İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri de çeşitli gösteriler sundu.
Programda konuşma yapan Vali Akkoyun, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. yıl dönümüne ulaşıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde, 15 Temmuz’da elde bayrak, dilde tekbir, vatanın bağımsızlığı için aziz millet cesaretini ve kahramanlığını tüm dünyaya gösterdi. Dün olduğu gibi bugün de tüm koşullarda aynı ruh ve aynı kararlılıktayız. Bu şuurla ‘Çanakkale ruhu’ ile kahramanlık destanını yazan aziz şehitlerimizin azim, cesaret ve kararlılıkları bugün yaşandığı gibi gelecek nesillerimizin ruhunda da filizlenecektir. ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla tam bağımsız Türkiye sevdasını yüreğinde taşıyan aziz milletimizin, aydınlık istikbaline ilerlemesi bizler için ulvi bir rehberdir. Çünkü unutmamalıyız ki geçmişini unutanlar, o geçmişi yeniden yaşamak zorunda kalırlar.”
Programa, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Yaşar Dener, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, şehit aileleri, gaziler, kamu kurumları ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.